Reklam

YURDUNUSEVEN’İN DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

İL BAŞKANI AV. İBRAHİM YURDUNUSEVEN’İN DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

YURDUNUSEVEN’İN DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

İL BAŞKANI AV. İBRAHİM YURDUNUSEVEN’İN DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

YURDUNUSEVEN’İN DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI
09 Aralık 2017 - 14:24

Yurdunuseven, mesajında, insan haklarının dünya üzerinde yaşayan tüm insanların ve sosyal yaşamın en önemli değerlerinden biri olduğunu belirtti.

 

İnsanın değişimi ve gelişmesinin sonucunda 10 Aralık 1948 yılında yayınlanan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi doğmuştur. Türkiye, Birleşmiş Milletlerin kurucu üyelerinden birisi olarak İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ni ilk onaylayan ülkeler arasında yer almış ve insan hakları konusundaki önemli sözleşmelerin büyük bölümüne taraf olmuştur.

 

Hz. Muhammed (S.A.V.) Allah’ın kendisine öğrettiği ile dünya çapında bir devlet kuran ve sosyal bir toplum meydana getiren benzersiz ve güçlü bir devlet adamıydı. Yeryüzünün en eski İnsan Hakları Beyannamesi olarak değerlendirilen Medine Vesikası, aynı zamanda bir vicdan özgürlüğü beratı niteliğindedir. Resulullah (S.A.V.) bu beyannamede farklı sosyal sınıfları “ümmet” adı altında bir araya getirmeye muvaffak olmuştur. Hz. Peygamber (S.A.V.) bu vesikayı yayınlamakla ümmetin en büyük hâkimi durumuna geldiği gibi, ilk kez sorunları hukukla ve şeffaflıkla çözmeyi hedef alan bir devletin başkanı da olmuştu. Bu vesika, herkes için eşit vatandaşlık, eşit insan hakları ve eşit ibadet özgürlüğü ilkelerini ihtiva ediyordu. Bu açıdan denilebilir ki, Hz. Peygamber’e muhalif kabul edilen gayrimüslimler, hıyanet suçu işlemedikleri takdirde Müslümanlarla eşit haklara sahiptiler.

 

Bizler de vatandaşlarımızın her alanda en yüksek hayat standardına kavuşması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

 

Be vesileyle tüm insanların 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum