Reklam
Bugun...


ÖZKAYA, TBMM GENEL KURULUNDA CEZA KANUNDA YAPILACAK DEĞİŞİKLİKLERİ ANLATTI
ÖZKAYA, TBMM GENEL KURULUNDA CEZA KANUNDA YAPILACAK DEĞİŞİKLİKLERİ ANLATTI

ÖZKAYA, TBMM GENEL KURULUNDA CEZA KANUNDA YAPILACAK DEĞİŞİKLİKLERİ ANLATTI
+ -

Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya Ceza Muhakemesi Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı hakkında Meclis Genel Kurulunda söz alarak bir konuşma gerçekleştirdi.

 

 Özkaya konuşmasında şunları söyledi, “Bu kanun, az önce değerli milletvekillerimizin dediği gibi bir torba kanunu değildir. Benzer ceza kanunlarında ve ceza usul kanunlarındaki aynı ve benzer mahiyetteki değişikliklerin bir bütün halinde getirilmesi ve bir bütünlük içinde sunulmasıdır. Dolayısıyla torba kanun mantığıyla eleştiri yapılması bu kanun açısından hakkaniyetli bir yaklaşım açısı değildir. Bu kanun görüşmeleri sırasında komisyonumuzda hem alt komisyon da hem de adalet komisyonunda muhalefet partisi milletvekili arkadaşlarımızın çok çok önemli bir kısmı karşılandı. Gerçekten hem sayın bakanımız hem de Ak Parti gurubu olarak biz de muhalefetin makul olarak getirdiği düşünceleri ve önerileri orada kanuna derz ettik. Ülkemizde FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz’da ülkemize ve milletimize yaşatmış olduğu bu felaket kapsamında ciddi manada yargılamalar yapılacak. Türkiye’nin her yerinde çok sanıklı toplu davalar olacak bu davaların görülmesi sırasında mevcut duruşma salonlarında bu davaları görmek mümkün değil. Zira bazen olacak ki sanık sayısı binlerle ifade edilecek. Sanıkların çok olduğu ortamda mevcut duruşma salonlarında yargılayamazsınız. O zaman mahkemesi değişmeden o ilin sınırları içinde Adalet Bakanlığıyla adliyenin, Cumhuriyet Başsavcılığının incelediği ve belirlediği bir yerde mahkeme, duruşmanın naklini orada yapacak. Bu geçmişte uygulanan ve birçok davada yapılan bir işti. Değerli milletvekillerimizin Türk Ceza Kanununun 135, 139 ve 140. Maddeleri içindekilerle ilgili bir kısım eleştirileri oldu. Ağır Ceza Mahkemelerinin oy birliği ile verdiği kararın niçin sulh ceza mahkemelerine verildiğini söylediler. Geçmişte sulh ceza mahkemeleri hem hâkimlik hem de mahkeme şeklindeydi. Bugün artık sulh ceza mahkemesi diye bir mahkeme yok. Sulh Ceza Hâkimleri var. Dolayısıyla bunlar ceza davasının henüz dava safahatına gelmeden kovuşturma başlamadan ki kısımlarında soruşturma safahatındaki koruma tedbirleriyle ilgili görevli hâkimlerdir. Bu hâkimler o süreçlerdeki bütün kararları alıyor. Öyle olunca münhasıran bu iş için yetkilendirilmiş münhasıran bu işi yapan bir hâkim var iken bir başka mahkeme bunun devam etmesi çok doğru olarak görülmemektedir. Ayrıca oy birliği şartıyla birçok zaman haklı olarak 135, 139 ve 140. Maddedeki tedbirlerin Cumhuriyet Savcılığında vaktinde alınamadığıyla ilgili eleştiriler vardı. Bu sorun böylelikle çözülmüş ve sulh ceza hâkimliklerine devir edilmiş olmaktadır. 135, 139 ve 140 maddedeki katalog suçlara üç suç daha ilave edildi. Organ ticareti, tefecilik, nitelikli dolandırıcılık gibi suçlarda buraya derz edilerek bu suçlar açısından 135, 139, 140. Maddedeki tedbirlerin uygulanması sağlanacaktır” dedi.

Ceza Kanununda Değişiklikler Yapılacak AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya Ceza Muhakemesi Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı hakkında konuşmasından sonra ceza kanununda da bazı değişikliklerin olacağını, özellikle nitelikli dolandırıcılık suçlarına bazı yerlerde değişiklikler yapılacağını belirterek konuşmasına şöyle devam etti, “Son dönemlerde nitelikli dolandırıcılık suçlarında telefonla kişilerin kendilerini polis, hâkim, savcı ve banka görevlisi gibi tanıtarak insanları kandırdıkları ve bunlardan çok ciddi şekilde mal varlıklarını dolandırdıkları hususlar meydana gelmektedir. İş bununla daha etkin bir mücadele yapmak için bu suçun alt sınırı artırılmaktadır. Yine fuhuş ve kumarla ilgili çok az olan ceza miktarları da artırılmaktadır. Bilhassa büyük şehirlerde sokaklar, caddeler fuhuş ve fuhuşa teşvikler ilgili kartvizitlerden geçilmemekte emniyet teşkilatı bununla yeterli mücadeleyi bir müeyyide yaptırım olmadığı için başarılı olamamaktaydı. İşte bu fiiller 1 yıldan 3 yıla kadar ceza getirilerek daha etkin bir mücadele yöntemi tercih edilmiştir” dedi.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI