Reklam

AFYONKARAHİSAR’IN DEPREMSELLİK TEHLİKESİ

- AKÜ Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Çağlar Özkaymak; “Afyon’un en tehlikeli bölgelerinden bir tanesi Uydukent”

AFYONKARAHİSAR’IN DEPREMSELLİK TEHLİKESİ

- AKÜ Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Çağlar Özkaymak; “Afyon’un en tehlikeli bölgelerinden bir tanesi Uydukent”

 AFYONKARAHİSAR’IN DEPREMSELLİK TEHLİKESİ
01 Kasım 2017 - 14:57

 

  Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Çağlar Özkaymak, Afyonkarahisar’ın deprem açısından en tehlikeli bölgelerinden birisinin Devlet Hastanesi ile birlikte bir çok kamu binasının bulunduğu ve yerleşim noktasında bir anda yıldızı parlayan “Uydukent” bölgesi olduğunu belirtti.  

  Afyonkarahisar’ın depremselliği ile ilgili İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklamalarda bulunan Doç Dr. Çağlar Özkaymak, Afyon bölgesinin daha önceki depremlere baktığımızda aktif bir sistem içerisinde olduğunu kaydetti. 3 Mart 2002 depremi, 1995 yılındaki 6.5 büyüklüğünde Dinar’da meydana gelen depremleri hatırlatan Özkaymak, “Bölgemiz Balıkesir, Simav ile Akşehir arasında büyük bir fay sistemi içerisinde yer alıyor. Afyon-Akşehir dediğimiz bir çöküntü alanı var. Bu çöküntünün kenarları aktif faylarla sınırlı işte Sultandağı-Bolvadin fayı, Işıklar fayzonu gibi, Çobanlar fayzonu gibi veya Afyon merkeze daha yakın Erkmen fayı, Gazlıgöl fayı gibi aktif faylar, her an deprem üretebilecek faylar var bu bölgede” dedi.
 
  “Bu faylar deprem ürettiği zaman bundan Afyon merkez etkilenecektir”
  Afyonkarahisar merkezde geçmiş yıllara bakıldığı zaman eldeki veriler ile deprem beklediklerini dile getiren Çağlar, bölgede deprem üretebilecek düzeyde faylar olduğuna işaret etti. Çağlar, “Fayların suskunluğuna biz sismik boşluk diyoruz, deprem üretmeyen faylar bizim için tehlikeli faylardır tabiki. Afyon merkeze baktığımızda en son 1876 depremi var, 6.7 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş, merkez bölgesini etkileyen bir deprem. Bölgedeki faylara baktığımızda depremi üretebilecek faylar. Dolayısıyla Afyon merkezde aslında bir deprem beklediğimiz bölgelerden bir tanesi. En son depremlerin Çay’a kadar geldiğini düşünürsek Çay’dan sonra Işıklar, Çobanlar, Afyon merkez kısımlarında sismik boşluk var, deprem beklediğimiz bölgeler. Zaten küçük küçük depremler oluyor arada. Afyon merkez risk altında çünkü bölgede diri faylar var. Bu faylar deprem ürettiği zaman bundan Afyon merkez etkilenecektir” diye konuştu.
  
 “22 kata kadar yüksek binaların kurulmasını biz doğru bulmuyoruz”
  Afyonkarahisar’ın deprem açısından en tehlikeli bölgesinin Devlet Hastanesi ile birlikte bir çok kamu binasının bulunduğu ve yerleşim noktasında bir anda yıldızı parlayan “Uydukent” bölgesi olduğunu aktaran Çağlar şunları söyledi:
  “Afyon’un en tehlikeli bölgelerinden bir tanesi Uydukent. Uydukent’te zemin problemleri var. Fakat henüz elimizde Afyon bölgemizin, Uydukent bölgesinin zeminin hangi bölgesinde sıvılaşma riski var, hangi bölgesinde diri faylar geçiyor, bunlar üzerine detaylı bir çalışma henüz yapılmadı. Bizim merkezimiz 2012 yılında kuruldu. Ondan sonra biz bu çalışmalara yeni yeni başladık. Yüksek lisans öğrencimiz var Afyon Belediyesi’nde çalışan. Kendileri bu tip çalışmalara yeni yeni başlayacaklar. Bu tip çalışmalar henüz yapılmadan önce Afyon Uydukent’te yüksek binalar kuruluyor. Zemini bilmeden, çok iyi anlamadan 22 kata kadar yüksek binaların kurulmasını biz doğru bulmuyoruz.”


YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • AHMET
  1 yıl önce
  ŞİMDİ HAZIR OLUN....UYDUKENTE 24 KATLI PROJE...HAZIRLANDI VE 400 E YAKIN KONUT ÜRETİLECEK SADECE BİR PROJEDE...KAZIK TEMEL BU ALANDA ÇARE DEĞİL...KAZIKLARIN SAĞLAM ZEMİNLE BULUŞMASI ASLA MÜMKÜN DEĞİL...ÇAKILACAK KAZIKLAR İŞLEVİNİ GÖREMİYOR...UYDUKENTTE İKİ METREDEN SONRA ZEMİN DİYE BİR ŞEY KALMIYOR...ÇORBA GİBİ BİR ZEMİN...KAZIKLAR NE YAPSIN ÇORBA GİBİ ZEMİNE TUTUNAMADIKTAN SONRA...BİR KEZ DAHA UYARALIM....DEPREME GEREK YOK..24 KATLI BİNAYI YAPIN KENDİLİĞİNDEN ÇÖKME VE OTURMALAR OLUŞACAK...SAYIN VALİ,SAYIN BELEDİYE BAŞKANI GÖREVİNİZİ YAPMAK İÇİN BEKLEMEYİN...SONRA REZİL OLURSUNUZ...BİZDEN SÖYLEMESİ...
 • 52/1Afyonlu
  1 yıl önce
  AAHHH AAHHH KAÇKEZ YAZDIM DAHA ÖNÇE ESKİ KAYA DİBİNDE YER YIKIN YENİDEN YAPIN DEPREM BÖLGESİNDEYİZ KAÇ KEZ YAZDIK GEÇMİŞDEKİ VALİ BEL.BAŞ. RANTÇILARIN VEDE AKP LİLERİN YAYĞARALARILA OLDUBİRTİ İLE ESKİDEN ORALARDAN İKİ ADAT IRMAK AKARDI HATDA YIKANIRDIK YAĞMUR YAĞDIĞI ZAMAN O UYDUKET GÖL OLURDU BİZİM EV SUDEPOSUNUN HEMEN ALTIDI BAKARDIK HATDA TRENLERDE SANKİ GÖLDE GİDİYORGİBİDİ BUNLARIDA ÇOK YAZDIM AFYON GAZETELERİNDE KİM DİNLER BİZGİBİ ĞARİBANLARI GAZ.YAZSABİLE HİÇ ĞALAYA ALAÇAK NE VALİ NE BEL.BAŞ. VAR YAZIK AFYON ZENGİNMİSİN HERDEDİKLER OLUR YAPILIR YAPARLAR BUGÜN BİLE BİZE VERİLMEYEN 7-9-KATLAR ŞİMDİ BAZI ZEN.MÜTAYİTLAR YAPIYOR ĞARİPLER YİNE YAPAMIYOR AAHHH LARIM BUNA?TAA KAÇKEZ DEPREM OLDU KAÇ SENE OLDU DUM.PINAR MAH.ÖNDER AP KOLONLAR ÇATLADI LAĞIMLARI GÖÇÜK HALA BELÇGELİP BAKMAZLAR AP.GÖÇSE AKILLARINDA DEYİL?AAHHH LAR BEL.BAŞ.VALİ YE BİR İLETİLSE AAHHH