Reklam
Bugun...


AFYONKARAHİSAR’DA TOPLU TAŞIMA ZAMMINA VATANDAŞLARDAN TEPKİ
Vatandaşlar bazı semtlerdeki özel halk otobüsü sefer sayılarının düşürüldüğünü iddia ederken, Afyonkarahisar Belediyesi konuyla ilgili inceleme başlattı

AFYONKARAHİSAR’DA TOPLU TAŞIMA ZAMMINA VATANDAŞLARDAN TEPKİ
+ -

 Afyonkarahisar’da özel halk otobüslerinde yapılan zamma vatandaşlardan tepki geldi. Vatandaşlar bazı semtlerdeki sefer sayılarının düşürüldüğünü de iddia ederken, Afyonkarahisar Belediyesi konuyla ilgili inceleme başlattı.

  Afyonkarahisar Belediye Meclisinin 4 Şubat 2016 tarihli toplantısının ardından kentteki özel halk otobüsleri tarifeleri yeniden belirlendi. 18 ay aradan sonra Trafik Komisyonunca yeniden belirlenen fiyatlar, Belediye Meclisinin oy birliği ile kabul edildi. Buna göre özel halk otobüsü tarifeleri sivil 2 lira 25 kuruş, öğrenci 2 lira, 45 dakika içerisindeki aktarmalar ise ücretsiz olacak. 
  Vatandaşlar alınan zam kararlarına tepki göstererek, çevre şehirlere bakıldığı zaman taşıma mesafesinin kısa olmasından dolayı zammın geri çekilmesi gerektiğini belirttiler. Vatandaşlar, aynı zamanda birçok hatta özel halk otobüsleri sayısının da düşürüldüğünü ifade ederek, bazı bölgelerde 45 dakika otobüs beklediklerini öne sürdüler. Harbiş, Fatih, Ataköy ve Kışlacık gibi semtlere dolmuşların sürekli çalıştığını ancak halk otobüslerinin çalışmadığını iddia eden bazı vatandaşlar, durumun düzeltilmesini istediler.
  
  “15 aracın değişmesi gerekiyor”
  Yaşananlar ile ilgili bilgisine başvurulan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Belediye Meclisi Trafik Komisyonu üyesi ve aynı zamanda özel halk otobüsü firması Afyonkarahisar Şehiriçi Ulaşım AŞ'nin (AFSU) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan İbrahim Karataş, yaklaşık 10 günden bu yanan söz konusu bölgelerde araç değişikliği nedeni ile bir takım aksamaların yaşandığını kabul ederek, 15 aracın değişmesi gerektiğinden dolayı bu tür aksaklıkların olduğunu söyledi. Hatlarda çok büyük zaman boşlukları olmadığını dile getiren Karataş, bu durumu belediyeye bildirdiklerini de belirtti. Karataş ayrıca Fatih’te 3, Harbiş’te 2, Ataköy’de 2 ve Kışlacık’ta da 1 aracın çalıştığını iddia etti.
  Afyonkarahisar Belediyesi yetkilileri ise şikayetler ve ihbarlar üzerine durumla ilgili inceleme başlattıklarını ve söz konusu bölgelerde inceleme yapılacağını söylediler. Şirketin bahsettiği araç değişikliği konusunun kendilerini ilgilendirmediğini de aktaran yetkililer, şirketin ihbarlara konu olan şikayetlerin gerçek olması durumunda şartnameye uygun hareket etmediği saptandığında cezai işlem uygulanabileceğinin de altını çizdiler.
  
  En pahalı ulaşım Afyonkarahisar’da
  Öte yandan, yapılan zammın ardından çevre illere bakıldığında en pahalı ulaşımın Afyonkarahisar’da olduğu ortaya çıktı. Denizli’de en uzun hattın 15, Kütahya da ise 20 kilometre olmasına rağmen ulaşım ücretinin 2 TL olduğu öğrenilirken, en uzun hattının mesafesi 12 kilometre olan Afyonkarahisar’da ise yapılan zam ile taşıma ücretleri 2,25 TL oldu.
  MHP Belediye Meclisi Trafik Komisyonu üyesi ve Afyonkarahisar Şehiriçi Ulaşım AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı  İbrahim Karataş, mecliste alınan zam kararının ardından yaptığı açıklamada günlük çekilen yolcunun yüzde 30’nun ücretsiz taşındığını, şirketin gelirlerinin giderlerini karşılamadığını iddia etmişti. Karataş açıklamasında şunları söylemişti:
  “Halk otobüsleri 18 aydır zam almadı, günlük çektiğimiz yolcunun yüzde 30’u ücretsiz. Bu durum da bize günlük 10 bin lira, aylık 300 bin lira finans kaybettiriyor. Gelir gideri karşılamıyor. Bir günde 33 defa otobüse binen 65 yaş üstü vatandaşımız var. Bu konuda ciddi suiistimal var, kul hakkı var. Her yıl TEFE-TÜFE oranında zam yapılması konusunda şartnamede madde var. Buna rağmen zam talebi Belediye Başkanımız ve Trafik Komisyonu Başkanımız M. Emin Birliktir’in inisiyatifinde fazladan 6 ay uzatıldı.”


YORUMLAR
10 Yorum

OSMAN
28-08-2017 12:25:00
Burada Belediye başkanı minibüscülerin başkanımı yoksa halkın belediye başkanımı gelir gideri karşılamıyormuş vatandaşın gelir giderini kim karşılayacak bu kadar sorumsuzluk olamaz büyük şehirde bu ücrete 20- 30 km yol gidiyorsun ya burada en fazla 15 km yarı yarıya ayıp biraz halkı düşünün zarar eden varsa çalışmasın çalışacak birileri vardır. İnsanları sömürmekten vazgeçin yeter artık.Belediye bu işe bir an önce bu sorunu çözmeli bu insanlara birgün hesabını veremezsiniz.
İBRAHİM KUZ
05-08-2017 10:09:00
Afyon Belediyesinin son yaptığı zamla Türkiyede en pahalı ulaşım ücreti ile 1. oldu.Hem Belediyeyi hemde otobüs şirketini tebrik ederiz. Çok düşük tutmuşlar emekliye ücretliye devletin verdiğinin çok çok üzerinde bir zam yapmışlar. Belediye bütcesinden şirkete 20 otobüs alıversin halen zarar ediyorlarmış. hiç olmazsa şirket kurtulur. Vatandaş nasıl olsa mürefeh yaşıyor.
yakup alan
05-08-2017 08:39:00
Yapılan zam tuzukuruları etkilemez. Belediye bu işin içinde malesef dengeleyeceği ve vurgunculara dur diyecek toplu taşıma sistemine sahip değildir.Dar gelirli vatandaşlar okullar açılmadan hesaplarınızı yeniden yapın Allah vicdan versin bunlara.
Çağatay
05-08-2017 08:29:00
Şirketin gelirleri giderleri karşılamıyormuş lafa bak. Buradaki asıl mesele ne biliyor musunuz? Ulaşımın şirket eliyle yapılması. Toplu ulaşım hakkı bir sosyal devlet zorunluluğudur. Ankara, İzmir ve diğer -Büyükşehir belediyeleri toplu taşımadan tarifsiz şekilde zarar ediyor ama hala 2,5-3 liraya vatandaşları 30 km taşıyorlar. En başta toplu taşımada kar amacı güden kafalarınızı değiştirmek lazım.
mehmet arslan
05-08-2017 01:51:00
tureks adlı firma afyon dolmuşçularının kurduğu şimdiki firmaya halk otobüslerini sattı. belediyemiz bu satışı başarı gibi gösterdi.rekabet yok oldu. yavaş yavaş vatandaş bu satışın neden yapıldığını anlıyor.belediye rekabeti koruyacağına kavgaları önlüyorum diye vatandaşı uyuttu. bu zamlar daha başlangıç ....
Halk
04-08-2017 23:28:00
Bir tane bisikletim var o bana yeter bundan sonra kimsenin ne yaptığı umrumda değil ben kendime bakarım işler kurtarmiyorsa kapatın gidin halka eziyet etmenin anlamı yok . Milletin ne suçu var ...
Kamile
04-08-2017 20:05:00
Kısacık mesafelere alınan ücrete bak büyük sehirmiyiz biz ki bu ücret talep ediliyor konunun çözümünde yetkililerden destek bekliyoruz.
işçi
04-08-2017 16:54:00
Havaları güzelken işe gidip gelmek için güzel bisiklet aldım bana yetiyor bisikletten sıkılınca yürüyorum.Akıl dışı zamları kabul edenler minibüsleri kullanabilir benim kafam rahat.
zülgarneyn
04-08-2017 16:46:00
Allah fırsat vermesin bizim esnafa
reis
04-08-2017 16:26:00
Verme Arkadaş Herkese Ücretsiz Kartı Verme Onlar Çok Binince Kul Hakkı Ama Sade vatandaşa gelince zam var kul hakkı yok asıl başkasının yol ücretini vatandaştan çıkartmaya çalışmak kul hakkı dır. BEDAVACILARIN DA MI DERDİ BİZE. hakkı olana amenna ver ücretsiz ama herkesede verilmez ki biz neden onların ücretini vermek zorundayız. 15 tane arabayı değiştirdikten sonra halka mı bağışlayacaksında halkttan çıkarmaya çalışıyorsun. bundan önceki firmada battı diyorsunuz batmadı adam inceden inceye size tureksi şey yaptı eee sattı yani kimin dersi küçük afyonda rekabet derdine aldınız şimdide vur kazmayı beline yok hacı öle olmaz o iş sezarın hakkı sezara milletten çıkaramazsın .

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI