Reklam

YÜZLERCE PERSONEL ALINACAK!.. İŞKUR TYP BAŞVURULARI BAŞLADI!..

En az ilkokul mezunu okullara binlerce personel alınacak! 2020 MEB TYP başvuruları ne zaman bitiyor?

YÜZLERCE PERSONEL ALINACAK!.. İŞKUR TYP BAŞVURULARI BAŞLADI!..
12 Ağustos 2020 - 14:03 - Güncelleme: 12 Ağustos 2020 - 14:38
En az ilkokul mezunu okullara binlerce personel alınacak! 2020 MEB TYP başvuruları ne zaman bitiyor?

İŞKUR TYP kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullardaki birçok kadroya personel alımı yapılıyor. Başvurusu devam eden kadrolarda görev almak isteyen adayların ellerini çabuk tutmaları gerekiyor. Yayımlanan takvime göre, başvuruların tamamlanmasına kısa bir süre kaldı. Peki, 2020 MEB TYP başvuruları ne zaman bitiyor? Okullara yapılacak personel alımı hangi kadrolara olacak? İşte MEB TYP başvuru takvimi...
 

2020 MEB TYP başvuruları ne zaman bitiyor? İŞKUR Toplum yararına Programları (TYP) kapsamında okullara en az ilkokul mezunu binlerce personel alımı yapılacak. Güvenlik görevlisi, bakım, onarım ve temizlik alanında yapılacak personel alımına ilişkin detaylara ahaber.com.tr'den ulaşabilirsiniz. Peki, 2020 MEB TYP başvuruları ne zaman bitiyor? Okullara yapılacak personel alımı şartları neler? İşte MEB TYP başvuru tarihleri ve merak edilenler...

MEB TYP BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Başvurular, İŞKUR'un resmi internet adresi üzerinden yapılacak. Adaylar başvurularını 14 Ağustos 2020 tarihine kadar yapabilecekler.

BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYIN

Alımlar şu illere yapılacak:

ANTALYA, ELAZIĞ, BİTLİS, DÜZCE, SİNOP, AYDIN, SAKARYA, ÇANKIRI, AFYONKARAHİSAR, MUŞ, BİNGÖL, KAHRAMANMARAŞ, KARS, YALOVA, ÇANAKKALE, BAYBURT, ÇORUM.

 

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

- Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

- 18 yaşını tamamlamış olmak,

- Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,

- Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç),

 

ADAYLAR NASIL SEÇİLİYOR?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir.

- Noter kurası yöntemi,

- Liste yöntemi,

- Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.

İstihdamında güçlük çekilen aşağıdaki gruplar Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak şekilde tasnif edilecektir. Aşağıdaki grupların hepsi Birinci Liste'ye dâhil edilecek olup, gruplar arasında herhangi bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır; Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır.

 

Kadınlar,

35 yaş üstü bireyler,

Engelliler,

Eski hükümlüler,

Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar,

TYP'nin başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınamaz.

TYP katılımcı seçiminde hakkaniyetin ve toplumsal huzurun sağlanması adına ''başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP'lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birinin katılabileceği'' ve ''ADNKS'ye göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişilerin TYP'ye katılamayacağı'' yönünde de düzenlemeler getirilmiştir.

Haftalık Çalışma Saatleri

TYP'de haftalık çalışma süresi kırk beş saattir.KİMLER TYP'DEN YARARLANAMAZ?

- İŞKUR tarafından düzenlenen bir kurs veya programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP'ye başvuramaz.

- Mazeretsiz olarak TYP'den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP'ye başvuramaz.

- Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP'ye başvuramaz.

- Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP'den de yararlanamaz.

- Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP'ye tekrar katılamaz.


.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • işçi
    8 ay önce
    Aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının net asgari ücretin üç katı değil,1,5 katı olacak yanlış bilgilendirmeyin. İşkurdan metni alın ltf.