Reklam

Yurdunuseven, Meclis'te konuştu

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, TBMM Genel Kururlunda Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumunun bütçeleri üzerine konuştu...

Yurdunuseven, Meclis'te konuştu
10 Aralık 2020 - 12:06 - Güncelleme: 10 Aralık 2020 - 12:16

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, TBMM Genel Kururlunda Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumunun bütçeleri üzerine konuştu...

Adalet, Hazine ve Maliye ile Milli Savunma bakanlıklarının bütçe görüşmeleri TBMM Genel Kurulunda

 

AK Parti milletvekilleri, TBMM Genel Kurulunda Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı bütçelerinin yanı sıra Yargıtay, Danıştay, Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi, Hakimler ve Savcılar Kurulu, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, Kişisel Verileri Koruma Kurumu, Gelir İdaresi Başkanlığı, Kamu İhale Kurumu, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu, Türkiye İstatistik Kurumu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunun 2021 yılı bütçeleri üzerinde söz aldı.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumunun bütçeleri üzerinde yaptığı konuşmada, AK Parti olarak ceza infaz kurumlarını uluslararası sözleşmelerin belirttiği standartlara uygun hale getirdiklerini, ceza infaz sisteminde tutuklu ve hükümlülerin haklarını koruyacak gerekli tüm tedbirleri de aldıklarını belirtti.

Yurdunuseven, şunları kaydetti:

"Hükümlü ve tutukluların iaşeleri Sağlık Bakanlığının belirlediği günlük kalori ihtiyacına göre hazırlanmaktadır. Hükümlü veya tutuklu aileleriyle birlikte kalan çocuklar için kreşler yapılmış, kurumda annesiyle birlikte kalan çocuklar ve süt emziren hükümlü, tutuklu anneler için günlük iaşe bedelleri de artırılmıştır. Sağlık alanında yapılan iyileştirmelerle hükümlü ve tutukluların, tedavileri sırasında gerekli görülen her türlü ilaç, muayene, tetkik, tahlil ve tıbbi hizmetleri Bakanlığımız tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca hükümlü ve tutuklulardan maddi imkanı yetersiz olanların hijyen malzemeleri de Bakanlığımız tarafından karşılanmaktadır. Kurumlarda olası Kovid-19 pozitif vakaların önüne geçilebilmesi için dinamik bir çalışma modeli oluşturulmuş, pozitif vaka belirtisine rastlanması veya pozitif vakanın tespit edilmesi halinde ise izlenecek yöntemlere dair etkin, süratli ve eş güdüm içinde bir çalışma yürütülmesi sağlanmıştır."

Yurdunuseven, Adalet Bakanlığının, "işkenceye karşı sıfır tolerans" politikası çerçevesinde, insan hakkı ihlallerine hiçbir müsamaha göstermediğini belirterek, kötü muamelenin yaşanmaması ve bu yöndeki iddiaların ortadan kaldırılması için tüm yasal değişikliklerin yapıldığını, buna ilişkin tüm adli ve idari denetim ve sivil izleme mekanizmalarının da oluşturulduğunu söyledi.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum