Reklam

Yerli ve milli Cleanvac yol süpürme ve taşıma araçları  Afyon'da

Temizlik Devri Başlatan Girişimci Hamit Bektaş ile Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Yerli ve milli Cleanvac yol süpürme ve taşıma araçları  Afyon'da
21 Nisan 2021 - 22:03 - Güncelleme: 21 Nisan 2021 - 22:47

Karasu'dan Temizlik Devri Başlatan Girişimci Hamit Bektaş Yol Süpürge Araçları Yollara ÇıktıVarılacak yer yok, bitmeyen yolculuklar var. Acelem yok hayatı anlamlarıyla kaliteli yaşamaya çalışıyorum. Tam da bu sebepten yolculuklarım, öğrenmelerim, hedeflerim ve paylaşımlarım hiç bitmeyecek. Diyen Hamit Bektaş İle Röportaji Yapmaya Geldim Karasu’ya

Ayson Karabağ Gözlemleri

Hamit Bektaş’ı; 1990 yılında Bayrampaşa’da eşinin de yanında tanıdım. İşine bağlı, işini seven, ailece çalışan biri olarak gördüğümde imrendim. O zaman elektrikli süpürge yapmıştı ve sohbetinde yapacaklarını da anlatıyordu. Ama aklıma bir türlü oturmamıştı. Şimdi 28 yıl aradan sonra bakıyorum da konuştuklarını yapan, hayallerini gerçekleştiren bir girişimci… İşini çok geliştirmiş, hayalleri üzerinde yaşayan, Türkiye sınırlarını aşma durumuna gelmiş, imalatını Karasu’da sürdüren, vizyonu, geniş arge çalışmalarına önem veren, kendisini geliştiren, mücadeleci ruhu olan bir yatırımcı. Şimdi sizlere 28 yılını değerlendirerek, tecrübelerini, bilgisini, girişimciliğini, hayallerini aktaracağız. Sizlere kıvılcım olacağına inanıyorum. Bilgi bilmediğiniz düşmanınız olacağına, bilgi sizlere ışık olsun. Siz de okurken buradan bir şeyler alacağınıza inanıyorum. Hazır mısınız? 30 yıldır Karasu’da oturduğum için aynı ilçenin çocukları olarak da beni gururlandıran girişimci insanı siz de tanıyın. Siz de hedefinizden çıkmayın, mücadeleci olun.

 Temizlik Ürünlerinin Zamanı

Hamit Bektaş Kimdir?

01.05.1964 Trabzon Doğumlu Hamit Bektaş; Karasu’da eğitimini tamamladı. Gençliğinin de geçtiği ilçeye yatırım yaparak, dünyaya ürün satan girişimci ve mücadeleci biridir. 9 kardeşi olan Hamit Bey çocukken 2 kardeşini kaybetmiştir. İstanbul Teknik Üniversitesi işletme mezunudur. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

Hayatınız Karasu’da Nasıldı?

Trabzon doğumluyum ama babam Karasu’ya yerleşmiş. Orta ve liseyi Karasu’da okudum. Babam ticaretle uğraşırdı. Annem doğanın bize verdiği imkanlardan eve katkı sağlayan, mücadeleci biriydi. Babamın ticaret ruhunu, annemin mücadeleci kişiliğini aldım. Trabzon’un örf ve âdetiyle yetişen biri olarak daha küçük yaşlarda iken Karasu için ne yapabilirim diye düşünür hayaller kurardım.

Karasu’da Babamın Yanında Pazarda Süpürge Satardım

Ticaret ruhunu ve süpürgeyi, orta ve lise öğrencisi iken yaşadım. Adapazarı’nda süpürge imalatı yapan firmadan biz de süpürge alıp, pazarda süpürge satarak, ticaret hayatının adımlarını öğrendim. Süpürge, orta okulda kalbimde, yüreğimde kaldı. Şimdi temizlik için elektrikli makineler üreten konuma geldik. Bu da Cenab-ı Allah’ın takdiri. Süpürge satan biriydim, şimdi temizlik cihazları ve araçları imalat eden konuma gelmişiz. Karasu’dan dünyaya temizlik ürünleri satan konumdayız.

 

İstanbul’a Niçin Geldiniz?

Karasu’da dershaneye gittiğim dönemler üniversiteyi kazanmak için çok mücadele ettim. Hayalimdeki üniversite olan İstanbul Teknik Üniversitesi’ni kazandım. Bir taraftan okula gidip bir taraftan işlerde çalıştım. Üniversite 2. sınıfta iken tekstil sektöründe baskı işine girdim. Genç biri olarak işe başlamış oldum. O dönemler aklımda hep üretmek vardı. Nasıl başarılı olurum düşüncesiyle mücadele ettim.

O Dönemde Nelerden Zorlandınız?

İstanbul’un zorlu ve kalabalığı vardı ama ben kendi hedeflerimde nasıl üretebilirim, markamı nasıl satabilirim gibi düşüncelere yoğunlaştım, hayallerimin peşine koştum. Mücadeleci ruha sahip olduğum için beni zorluklar yıldırmadı. İyi bir gözlemci olduğum için tüm gücümle İstanbul’da sığınmaya, çalışma ve kendimi yetiştirmeye karar verdiğimi hatırlıyorum.

İstanbul’da Neler Dikkatinizi Çekiyordu?

Yatırımcılar, başarılı iş insanları dikkatimi çekiyordu. Başarılı insanların hayat hikayelerini okuyordum. Her okuduğumda hırsım daha da artıyordu. İstanbul’da yapacağım işleri hayal edip, mücadeleye devam diye kendimi kamçılıyordum. Her şeyden önce çok iyi bir dinleyici olup herkesi dinliyordum. ‘‘Dinleyen toplayandır, konuşan tüketendir’’ düşüncesiyle hareket edip İstanbul’da çok çeşit insan olduğu için bilgileri topluyordum.

Firmanızı Tanıyabilir miyiz?

Tektem Makine Sanayi ve Dış.Tic.A.Ş olarak 1993 yılında yola çıktık. Üretim ve pazarlama üzerine İstanbul Bayrampaşa’da başladık. Zamanla özellikle sanayi tipi süpürgeler, basınçlı yıkama makineleri, zemin temizliği, elektrikli araçlar, yol süpürme

araçları, halı yıkama makinesi ve koltuk yıkama makinesi üreten, pazarlayan firma haline geldik. Şimdi ise imalatları Karasu’da sürdüren, kaliteye önem veren, hassasiyet doğrultusunda üretmeye devam ediyoruz. Ürünlerimizi dünyaya pazarlayarak genişletiyoruz. Ar-ge çalışmalarımız var. Yakında yeni ürünleri de ilave edeceğiz.

Babanız Nasıl Bir Adamdı? Sizce Baba Nedir?

Babam uzun boylu, görünüşüne önem veren, ticaretle uğraşan, mücadeleci, saygın bir iş insanıydı. Ailesine önem veren bir babaydı. Sorumluluklarını bilir, paylaşmayı, bencil olmamayı, umut etmeyi bize öğreten babamdı. Allaha şükür ben babamın oğluyum. Şükretmeyi, büyüklerime saygılı olmayı Allah uzun ömür versin babam öğretti. Babam benim için bir kale, bizi içine alan bir ova ve sırtımızı yasladığımız bir dağ gibidir. Hz isa’nın bir sözü var ‘‘bugün eli yağda, balda olanlar sizi kötü günler bekliyor. Bugün sıkıntı, açlık çekenler sizi güzel günler bekliyor.’’ İnancım gereği Cenab-ı Allahın bize verdiği nimetlere hep şükrediyorum. Nereden geldiğimizi unutmayan, birbirimize bağlı bir aileyiz. Babama Allah 9 çocuk vermiş, zorluklar ve mücadeleler geçirmiş ama şimdi ise 7 çocuğu ve torunları ile güzel günler yaşamak nasip etmiş. Babamdan aldığım ticaret ruhu ile ticaret yolunda emin adımlarla başarılara gidiyorum.

Anne Nedir? Annenizi Bize Anlatır mısınız?

Cennet annelerin ayakları altındadır aşkı ile annemin varlığı her zaman bana güç vermiştir. Annem tam bir Trabzon kadını gibi zayıf, atik biridir. Tatlı dili, bereketli elleri hep uğurludur. Okumamış ama 9 çocuğuna da öğretmen olmuş fedakâr, çalışkan bir annedir. Bence annem bir üniversite mezunu kadar tecrübe ve bilgiye sahiptir. Allah ona uzun ömür versin. Annemin dualarıyla ayaktayız ve başarılıyız.

Kardeş Nedir? Kardeşlerinizi Bize Anlatır mısınız?

Kardeş, tat ve lezzettir. Kardeş sizin eksiklikleriniz kapatandır, sizinle her şeyi paylaşandır. Kardeşimin birisi inşaat sektöründe, birisi de bizim ürünleri satan ana bayisinin sahibidir. Kardeşlerim benim için güvendiğim dağdır. Verdikleri cesaret ve yanımda olduklarını hissettirmeleri bana her daim güç katmıştır. 7 kardeşimin de varlıklarından gurur duyuyorum.

Evlat Nedir?

Evlatlarımız bizim gücümüz ve kuvvetimizdir. Arkamda bir kale gibi hissetmeme sebeptir ve benim için nefestirler.

Eş Nedir?

Eşimle aynı dönemde okuduk. Sonra eş olarak bana iki evlat verdi. Şirketimin başarısında büyük emekleri var. Hep yanımda oldu. Her zaman yanımda oldu eve beraberdik. Eşim finansman konusunda çok iyidir. Bu nedenle işimdeki finansmanı hiç düşünmüyorum. Çok şanslıyım el ele verdik, birlikte çalıştık. Bana uğurlu geldi. İyi ki eşimle evliyim. Allah onu bizden eksik etmesin. İyi bir eşe sahibim.

Eğitim ve Öğrenimin Faydası Nedir?

Eğitim bir öğrenim sürecidir. Sadece bilgi edinme süreci değil aynı zamanda insanın dünya ve kendi varlığı hakkında daha fazla farkındalık oluşturma faaliyetidir. Eğitimin amacını doğru anlamak, bilgiyi hızlı bir şekilde almaktır.

Başarı Nedir?

İki tür başarı vardır. Biri çok ender bulunur. Hiç kimsenin beceremediğini yapabilen bir avuç insanın başarısıdır. Buna dahi denir. Diğeri başarı dediğimiz şeyi kazanan sıradan insan. O sadece başkalarının da sahip olduğu sıradan nitelikleri biraz daha fazla geliştirebilmiş biridir.

Sizin için iletişimin tanımı nedir?

Aile içinde, devlet ilişkilerinde, sokakta veya sosyal ilişkilerde yani neredeyse her yerde iletişimin nasıl gerçekleşmesi gerektiğini öğrenmek şarttır. Çatışarak ya da kavga ederek değil, insanlarla konuşarak ya da yazılı bir şekilde iletişim kurarak sorunların üstesinden

gelinebilir. Fakat günümüzde ne yazık ki doğru iletişim, çağ sorunu haline gelmiştir ve konuşma sırasında iletişim kanalları zorlaştırılmaktadır. İletişim sürekli olarak soru sorarak gerçekleştirilemez. İletişim, yeniliklere uyum sağlama sürecinden geçer, güvenden ve dürüstlükten geçer, her daim destek çıkmaktan geçer. Aksi takdirde sürekli olarak eleştiri ve sorularla bir iletişim gerçekleştirebilmek daha doğrusu sağlıklı bir iletişim gerçekleştirmek imkansız olacaktır

 Sizce Gönül Dili Önemi Nedir  Hamit Bey?

Ağızdan çıkan kelimeler nereden geliyor… Kelimeler keskin, kırıcı olabilir. O kelimelerin ifade ettiği mana geldiği yere değişir. Kelimeler gönül telinden geliyorsa tesiri de algılaması dafarklı olur. Gönülden çıkan gönüle ulaşır unutmayın…

 Dost Edinmenin Yolu Kaçırmayın Diyorsunuz?

Dostlarınızı sıkça ziyaret edin. Giderken hediyenizi ihmal etmeyin. Zamanla dosta giden yollar, diken ve çalılarla kaplanır. Bu yolları tatlı bir dil, güler yüz, nezaket, ilgi ve alaka göstererek açın. Böylece onun kalbine giden geniş bir yol açmış olur ve onun dost listesinde her zaman yerin olur.

Gençlere yönelik düşünceleriniz nelerdir?
Gençleri iyi anlamamız gerektiğini düşünüyorum. Bu uzun yolda onlara fırsat vermeli ve hayallerini gerçekleştirmek için ön ayak olmalıyız. Çünkü yaratıcılığın en etkili olduğu süreç, genç yaşlar oluyor. Bunları da ortaya çıkaracak gençlere son derece ihtiyaç var. Bu süreçte de iş arayan ve kendisini yetiştirmeyi düşünen genç teknolijı düşünen ben bizzat beraber çalışabilmek adına bekliyorum.

Hedefinizde ve Hayalinizde Neler Vardır?

Hayali, hedefi olmayan insan hiç kimse yoktur herhalde. Benimde hayalim kendi markamı yapmaktı ve bu marka ile gelişmek, üretmekti. Babamın ticaret, annemin mücadeleci ruhu ile benim öğrendiğim teknikleri ve deneyimleri birleştirerek hayalimi gerçekleştirmek için yılmadan çalıştım. Yaptıklarımın yanında yapacaklarım da var ve bu aşkla devam ediyorum.

Bir İş İnsanı Olarak Yeni İş Kuranlara Tavsiyeniz Nedir?

İşi kurmak isteyenler; muhasebecinizi, avukatınızı, pazarlama kadrolarınızı, müdürünüzü, asistan sekreterinizi ve basın danışmanınızı iyi seçmeniz gerekiyor. İyi bir kadro ile yola çıkmak çok önemli. Bu kadro ile ayda bir toplantı, yemek veya bir etkinlik yapıp fikir alışverişi yapın. Bilgi çok önemli bilgili insanla çalışmak sizi başarıya ulaşmada yardımcı olur. İyi bir patron ve yönetici olun. Başarılı insanların öykülerini okuyup kendinizi geliştirebilirsiniz.

Fuarlara Katılan Biri Olarak Fuarlar Size Ne Kazandırdı?

Fuarlarda kendinizi ölçebilirsiniz. Rakiplerinizi görür, dünya insanlarını inceleme şansınız olur. Böylelikle eksiğinizi fark edersiniz. Ben fuarların çok faydasını gördüm. Fuarlar sizin vizyonunuzu açar, cesaret ve güç verir.

 

Reklam ve Pazarlama Hakkında Ne Dersiniz?

Kapıyı çalarsanız, kapı açılır. Reklam isminizi tanıtan, güven veren iyi bir yoldur. Reklam sayesinde ummadığınız bir yerden size iş gelir. Ürününüzü ve hizmetininiz daha geniş kitleye yayma şansı yakalarsınız. Şimdi daha çok şanslıyız tv, radyo, gazete, sosyal medya, youtube, whatsApp, google ve birçok araç var. Bu araçlarla ve güzel görsellerle kendinizi tanıtabilirsiniz.

Kendi Markanı Ne Zaman Kurdunuz, Nasıl Başladınız?

1990 yılında süpürge makinesi ile yola çıktık. Sonra halı yıkama, araba yıkama makineleri gibi işleri de ilave ettik. Kendi markamız olan CLEANVAC’ı tescil ettirdik ve yola devam ettik. Vakum ile temizleyen, çeken bir sistemle çalıştık. Bayrampaşa’da üretim yapıp, çalıştık. O dönemler sizinle tanışmamıştık. Sizin derginiz olan Sekreter

dergisine reklam verdik. O şekilde iletişime geçtik. O gündür görüşüyoruz. Ne mutlu hep iyi anlaşıyoruz. İyi izler bırakmak bizim için önemli Şükürler olsun.

 

Kendi Markanızdan Bahseder misiniz?

Markamız “CLEANVAC’’ olarak markamızı yarattığımız için kendimi şanslı hissediyorum. Türkiye’de böylesi bir başarıyı sağlamak ülkeme katkı sağlamak, benim için ayrı bir mutluluk kaynağıdır. Türkiye’de imalat sayısının artmasını umuyorum. 100 ülkenin abisi olarak çalışmak, üretmek ve abilik yapmak, el ermek gerekirse omuz atmak için çalışmaya devam edeceğiz.

  

Elektrikli Zemin Temizleme

Halı ve koltuk yıkama

Yol süpürme araçları

Zemin temizleme

Basınçlı yıkama makinesi

Basınçlı fonksiyon makineleri

Sanayi tipi süpürgeler

Cam silme makinesi

Yedek parçalar…

Ve birçok ürünler yolumuza devam etmekteyiz.

 

İmalatınızı Neden Karasu’ya Taşıdınız?

Çocukluğum, hayallerim Karasu’da geçti. Karasu küçük bir yer. Şimdi Karasu’yu dünyaya duyurma ve pazarlama fırsatı bana nasip oldu Karasu’yu temsil etmek, markamın Karasu’dan çıkması bana ve aileme mutluluk veriyor. Büyüdüğüm ilçeye faydam olması gerektiğine inanan biriyim. İlçemi dünyaya duyurmak benim için bir şereftir.

 

Yol Süpürge Araçlarınızdan Bahseder misiniz?

Yol süpürme araçlarımızla; siteleri, sokakları ve her yeri temiz yapma şansımız var. Sanayi sitelerimiz, belediyeler, vatandaşlar duyarlılar ve destek veriyorlar. Temizlik konusunda size sunum yapabiliriz. Bu sayede kalitemizi görebilme şansınızda olur.

Sizin Yol Süpürme Araçlarınızı İlçeye, Köyüne Hediye Eden Dernek Başkanları Gördüm

Yol süpürme araçlarımızı, mini yol süpürme araçlarımızı ve elektrikli çöp toplama araçlarımızı dernekler büyüdükleri, doğdukları ve değer verdikleri yerlere bizden alıp hediye ediyorlar. Bu denli duyarlı davranışlar bize çalışmamızda daha da şevk veriyor. Bu duyguları yaşadığımız için gururluyuz.

 

Belediye Başkanlarına Mesajınız Var mı?

İlçeyi ilçe yapan belediye başkan olduğu görüyorum. İlçenin eksiklerini almak için, ilçeye faydalı olmak için çalışan ve ilçesinden ayrılan başarılı çok iş insanları, dernekler var. Bunların kapısını çalşmasını bilin. Duyarlı vatandaşların temizlik için elinden geldiklerini yaptıklarını görüyorum. Hem ilçe temiz olsun hem de ilçesine

faydalı başkan olsun. İlçesine yatırımcı, imalatçı firmalarını çekmesini bilsin. İlçesini seven siyasi görüşü ne olursa olsun ilçesi için çalışan, vatanı için destek veren olmalı. Vatanını seven değerli insanların iyi niyetini kırmadan değerlendirmeleri gerektiğine inanıyorum.

 

Ne Gibi Engellerle Karşılaştınız?

Bana göre iki engel var. İç ve dış engel. İç engel kendimizi engelleyen arkada bırakandır. Ben dışardan engel görmedim. Yeni insanlarla tanıştım, buluştum dinledim. Bilgi benim için sermayedir. İyi bilgileri havuzumda biriktirdim. En güzel sermayelerden biri de insana değer vermektir. Ülkemizde sürekli sıkıntılar yaşadık ve çeşitli engeller çıktı. Bu engellere kafamı yormadım ben işime ve sorumluluklarıma odaklandım. Engellere takılmadan yolumuza devam etmeliyiz. Su akar yolunu bulur deyip. Sabırla yolumuza emin adımlarla ilerlemeliyiz. Önemli olan kafanızda engel olmasın, insanları sevin. Aslında engel yok. Siz isteyin, çalışın kazanırsınız.

İstanbul’a Geldiğinizde Umutlarınız Var mıydı?

Biz umutlarımızı sağımıza, korkularımızı ise solumuza aldık geldi. Her gün korkularımız yanımızda oldu. Umutlarımız da yanımızda oldu. Bu ikisi ile birlikte yaşamayı öğrendim. Her gün eve girdiğimiz zaman çok şükür bugün de kimseyi kırmadık, kimseyi üzmedik, kazasız belasız geldik demesini bilenlerden olduk. Bizim tek amacımız vardır. Çalışmak, çalışmak… Biz bunu yaptık ve durmadan çalıştık. Bir taraftan kaderimizin bize verdiği fırsatlar için hep şükrettik. Şimdi ilçemin ve ülkemi temiz ettiğim için mutluyum.

İstanbul’dan Neler Öğrendiniz?

Hz. Ali’nin dediği gibi, “Zenginliğin en iyisi akıl zenginliğidir.” Bilginin ne kadar önemli olduğunu yaşayan biri olarak, bilgiyi bilmediğiniz zaman karanlıkta yürümeye başlarsınız. Bilgi bana ışık oldu, yolumu gösterdi, hedefe doğru yürümemi sağladı. Onun için İstanbul bizim vizyonumuzu açtı, bizi sanayiye yönlendirdi, çalıştırdı. Bazı sektörlerin önünü açtık, sektörleri geliştirdik, varlığı ortaya çıkardık, öncü olduk.

 

Hangi Sektörün Önünü Açtınız?

Eskiden halıları, kilimleri balkonda çeşme başında, derelerin kenarında yıkanır ve bu olayda Türk filmlerimize konu olmuştu. Biz halı yıkama makinası ile Türkiye’de her ilde, her ilçede şimdi halı yıkama fabrikaları duyuyor ve görüyorsunuz. Bu sektörün önünü açtık ve işler gelişti. Tüketicinin evinden alarak, evine teslim eden halıları, kilimleri yıkayan firmaların ortaya çıkmasına sebep olduk. Bunu biz konuştuğumuz zaman insanlara inandırıcı gelmiyordu.

 

İstanbul’da Bir şeyi Gece Planlamak mı, Sabah mı Planlamak

İlk hava durumunu öğrenirim. Gece işimi planlarım, kafamda işi ve görevimi şekillendiririm. Bir kompozisyon gibi, giriş-gelişme-sonuç olarak 3 aşamada hazırlığımı kafada yapar. Sabah planımı uygularım. İnsanlara çok çok faydalı olduğuna inanıyorum. Plan ve program çok önemli. Metro şehirlerde bir yere gidip gelmek için plana göre yaparsanız, trafikte sıkışmazsınız ve haliyle zaman kaybı da yaşamazsınız.

Sizce Söz Çok Önemli midir?

Peygamber Efendimiz bir hadisinde; “Söz verdiğinizde sözünüzde durun, aksisi münafıklıktır” der. Bence söz çok önemlidir. Ağzımızdan çıkan söze önem vermek gerekir. Sözümüzü yerine getirmek gerekirse söz karşıya verilen güvendir. Güven kaçınca hiçbir şeyin kıymeti yoktur. Onun için söze önem veriyorum. Ağzınızdan çıkan her sözün sahibi olurum. Siz de sözlerinize önem verin, sözünüzde durun.

Güven Nedir?

Güven çekirge gibidir, kaçınca bir daha gelmez. İnsan kırıldı mı tutmaz güven. Onunla çalışmaktan uzak olursun, onun için güven sermayeden çok kıymetlidir. Çevrenizdeki insanların güvenini kazanmak harika bir sermayedir. Bizde derler ki; “Mehmet Bey’in oğlu çok güvenilir biri, onun için söz benim için önemli. Bir kişinin sözü oldumu istediğiniz kader size sermaye veriyor. Onun için çevrenizdeki yaşadığınız ilde veya ilçede güvenilir insan olun. Güveninizi sarsmadan gelişmesini öğrenin.

 

Pazarlama Şimdiki mi Daha İyi Yoksa 30 Yıl Önceki mi?

O dönemlerde yaptığınız ürünün resmini göstermek veya filmini göstermek çok zordu. Ya ürünü götürerek göstererek tanıtım yapıyorduk. Bir müşteriye gidip gelmek yarım günümüzü götürürdü. Ama şimdi whatsApp’tan her yerin resmini veya videosunu göndererek pazarınızı genişletme şansımız var. Her şey bizim için. Bende ayak uydurmamız teknoloji kullanmak harika bir fırsat her şeyi iyi değerlendirmek elimizde her şey bizim için bir fırsat.

Eskiden bayramlarda kartpostal alarak, pul yapıştırarak gönderiyorduk. Ama şimdi canlı arayarak veya mesaj göndererek iletişimi daha hızlı kurmamıza sebep oluyor. Eskiden mektup yazardık ama şimdi her türlü iletişim var. Gitmesek de canlı konuşabiliyoruz. Yeter ki reklama önem verin, yolunuzu açın, pazarınızı geliştirin.

 

Bir İş Adamının Hobisi Olmalı mı?

Bence her iş adamının hobisi olmalı, kafasını zaman zaman boşaltmasını bilmeli. Karayolu, denizyolu, havayolu ve demiryolunu yaşamak. Bu yolların riski var, zorlukları var, faydası var. Bunları iyi öğrenmek gerekir. Küçük bir hatayla sağlığınızla oynarsınız. Onun için her yolun eğitimini alarak yapabileceğinizi öğrenerek kendinize yeni hobiler kazandırmak üzerinde çalışabilirsiniz. Kimisi yürüyerek, kimisi top oynayarak, kimisi bisiklet sürerek, kimisi bahçede çiçeklerle uğraşarak kafasını boşaltıyor. İşini daha iyi düşünüyor. Hatalarının farkında olmasına sebep oluyor. Bende pilot eğitimi alarak, havada uçarak, bakış açımı, vizyonumu geliştiriyorum. Bu yaşamda bazı hataların hiç affı yok. Onun için riskleri iyi bilmek gerekir. Ben havada uçmayı, karayolunda motorla gezmeyi, denizde yüzmeyi, mücadele ruhumun geliştiriyorum. Dünyayı keşfetmeyi düşünen biriyim. Onun için hobileriniz olsun, hobileriniz sizi geliştiren, vizyonunuzu açan bir eğitim alanıdır. Her işte, eğitimden geçmek gerekir ve dersini iyi almak gerekir. Şimdi Karasu’da denizin üstünden Akçakoca’ya kadar gider gelirim.

 

 

Sizde Bir Beceri Var. Becerinizi Çevreye Nasıl Yansıttınız?

Ne yapacağınızı, nasıl yapacağınızı iyi bilmek gerekir. Becerinizi ortaya çıkarmasını öğrenin. Kendinizi satmasını bilin, kariyer yapma bilginiz olsun. Masaya kendi bilginizi, becerinizi, çevrenize yansıtmasını bilmek çok çok önemli.

İş Hayatında Huzur Önemli midir?

Hayatla başa çıkabilmemizin belki de en önemli adımı huzurdur. Ben; evimde, işimde hep huzurlu bir ortamda bulundum. Bunun da en büyük sebebi eşimdir. Bana hep huzurlu bir ortam sağladığı için başarılıyım.

Genç Süper Yöneticilere ve Patronlara Tavsiyeniz Ne Olabilir?

Çalışacağınız adamları referanslı seçmesini bilin.

Avukatınız çok önemli,

Muhasebeciniz çok önemli,

Basın Danışmanınız çok önemli,

İnsanların hatasını bağışlamasını bil, yüzüne vurma.

Öfkeni tutmasını bil.

Çalışanlarını gözetmesini bil.

İşinde sabrı kullanmasını öğren.

Çirkin işlerden uzak dur.

Okumayı her gün yap.

Her gün spor yapmasını ihmal etme.

Tecrübeli insanları dinle.

İşinde, evinde söz verdiğinde sözünde durmasını bil.

Güven kaybetme.

Saygınlığını arttırmasını öğren.

Sevgini çevrene ekmesini öğren, yaymasını bil.

Hedefinden çıkma.

Her şeyi de yaparım deme.

Aklını ve becerini kullanmasını bil.

Hislerin seni koruyacak yeter ki hislerini kullanmasını öğren.

Önyargılı olma.

Her fikre, her düşünceye saygı duymasını bil.

Emir verici olma.

İnsanları bekletme.

İnsanlara hürmetini eksik etme.

Mütevazılığı elden bırakma.

İletişime çok önem ver.

Her yerde adamların olsun.

İnsanları kazanmak için zamanı boşa harcama.

Birinin adamı olma, işinin adamı ol.

İşinle anılmasını öğren.

Başına ne gelirse gelsin karamsarlığa kapılma.

Kullandığın kelimeleri iyi seç.

Kırıcı kelimelerden uzak dur.

Hep ilk adımlarını düşün, gerisi kendiliğinden gelir.

Benim Gözümde Temizlik Sektörünün Markasısın

O sizin gözlerinizin güzellikleridir. Halı yıkama makinası, koltuk temizliği

Tel : 0533 470 0 2 02


YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Bir okurunuz
  3 hafta önce
  Tam yorum kısmına geldim ki benimle aynı düşünceden biri yazmış ne güzel duyarlı insanlar az değil demek ki.Evet yerli ve milli ise neden adını okuyunca bir şey anlamıyoruz, neden Türkçe ad kullanmıyorsunuz?
 • Bayram Uzun.
  3 hafta önce
  Araç yerli ve milli, markası (adı) neden ithal, yabancı?