ZAYIFLAMAK İÇİN SADECE BİTKİSEL ÇAYLAR İÇSEK YETER Mİ?
Reklam
Salih GÜREL

Salih GÜREL

Zinde Yaşam

ZAYIFLAMAK İÇİN SADECE BİTKİSEL ÇAYLAR İÇSEK YETER Mİ?

20 Nisan 2019 - 10:22

Merhabalar Sevgili Afyonhaber Okurları sizlere bu yazımda "Bitkisel Çaylar Zayıflatır mı" bu husustan bahsedeceğim.


 Hiç bir bitki çayı ya da bitkisel ürünün, yiyecek ve içeceklerden alınan kalorinin gün boyu harcanan kaloriden fazla olduğu durumlarda tek başına zayıflatma özelliği yoktur. Bazı bitkiler bağırsakları çalıştırır bazı bitkiler idrar söktürücü özellik gösterir. Ancak hiçbir bitki zayıflatmaz. Lakin bitki çaylarının zayıflamaya etkisi yok değil. Bazı çaylar fazla suyun vücuttan atılmasına, bazıları metabolizmanın hızlanmasına, bazı bitkisel çaylar ise tokluk hissinin uzamasına yardımcı olarak kilo verme yolunda size destek olabiliyor. Zayıflamak için BESLENME UZMANI (DİYETİSYEN ) kişilerin hazırladığı beslenme programları uygulanmalıdır.
 
Bitki çaylarının tüm bu etkileri artı hanesine yazılırken, kafein içeren çayların uyku kaçırması, fazla içildiğinde mide bulantısına yol açması gibi yan etkilerine de dikkat etmek gerekiyor. Hazırladığınız bitki çayındaki bir maddenin vücudunuzda gereğinden fazla birikmesi sağlık sorunu yaşamanıza bile neden olabilir. Bu tip riskleri önlemek için bitki çayı satın alırken hazırlama ve tüketim koşullarını iyice sorup öğrenmelisiniz. Örneğin adaçayı  erkeklere günde iki bardaktan fazla tavsiye edilmez. Yeşil çay  ise günde 4-5 bardak içilebilir.
 
Ayrıca düzenli olarak ilaç kullananlar, tükettikleri bitki çayının kullandıkları ilaçlarla etkileşime geçip geçmediğini doktorlarından öğrenebilirler.

Gebelik ve emzirme döneminde, herhangi bir bitkisel ürünü düzenli olarak kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim.
Sonuç olarak düzenli bir beslenme programınızla birlikte içeceğiniz bu bahsi geçen çaylar size zayıflama konusunda tabiki de destek sağlayacaktır.  Ancak Hiç Bir Bitki Çayı Tek Başına Zayıflatmaz.
 
 Peki kilo vermemize, yağ yakmamıza ve ödem atmamıza yardımcı olan çaylar hangileri birkaçını gelin etkilerini birlikte İNCELEYELİM.
 
 
Yeşil Çay

Yeşil çayın zayıflatan çaylar arasında ilk sırada gösterilmesinin nedeni, kafein ile metabolizmayı hızlandırırken içerdiği kateşinler (bir antioksidan çeşidi) vücuttaki yağ oranını azaltması. 35 erkek üzerinde yeşil çayın zayıflama etkisi hakkında yapılan 3 aylık bir araştırmaya göre, düzenli olarak yeşil çay içenlerin içmeyenlere oranla daha fazla kilo (2.5 kiloya 1.3 kilo ortalamasıyla) verdikleri tespit edilmiş.


Tarçın Çayı

Tarçın çayının termojenik etkisi vardır. Vücut sıcaklığını yükseltir ve metabolizmanın harcadığı enerjiyi arttırır bu sayede daha fazla kalori yakarsınız. Bunun dışında kan şekerini dengeleyerek iştahı bastırır ve kolesterolü dengeler. Tarçın çayını sadece tarçın kullanarak hazırlayabilir veya hazırladığınız bitki çaylarına toz veya kabuk tarçın ekleyebilirsiniz.


Maydanoz Çayı

Maydanoz çayının yakılan kaloriyi arttırma veya yağ yakılmasını hızlandırma gibi özellikleri yok. Buna rağmen diyet listelerinde sıkça yer almasının nedeni sindirimi kolaylaştırması ve fazla suyun (ödemin) vücuttan atılmasını sağlayarak sizi tartıda 1 adım öne geçirmesi. Maydanozun diğer faydası ise folat, potasyum, kalsiyum, fosfor, C ve A vitaminleri bakımından zengin bir bitki olması.
 

Beyaz Çay

Diyetisyenlerin kilo vermek isteyenlere tavsiye ettiği bir diğer çay olan “beyaz çay” gıdalar yoluyla alınan yağın vücut tarafından emilmesini azaltarak depolanmasını önlüyor. Öğle yemeğinde 2 fincan beyaz çay içerek yağın depolanmasını önleyebilirsiniz.


Mate Çayı

Bu çayın bileşenlerinden olan mateine metabolizmayı hızlandırıyor, vücut sıcaklığını yükselterek normalden daha fazla kalori yakılmasını sağlıyor. Ayrıca tokluk hissini uzatarak öğünler arasında mide kazıntısını önlüyor. 2001 yılında Danimarka’da 44 aşırı kilolu kişi üzerinde yapılan bir araştırmada düzenli olarak mate çayı içenlerin içmeyenlere oranla yaklaşık %40 daha fazla kilo kaybettikleri belirlenmiş.
 
 
Oolong Çayı
 
Japonya Ehime Üniversitesi araştırmacıları tarafından hayvanlar üzerinde yapılan bir diğer araştırmada ise oolong çayının obeziteyi önleyici özelliği olduğu belirtiliyor. “International Journal of Obesity and Related Metabolic Disorders”da 1999 yılında yayınlanan çalışma sonuçlarında oolong çayının lipoliz yani yağ yakımını arttırdığı kaydedilmiş.
 
Ada Çayı
 
Mide ve bağırsakları gevşetici etkiye sahip olan Adaçayı, hazmı kolaylaştırdığı ve tok tuttuğu için özellikle bitkisel yollardan zayıflamak isteyenlerin vazgeçemeyeceği bir çözümdür. Zayıflatan bitkiler arasında Adaçayı, tok tutucu ve yağ yakıcı özellikleri bir arada barındırdığı için özel bir yere ve öneme sahiptir. Adaçayı yapraklarından bitkisel çay elde edebileceğiniz gibi, diyet çorbalarına, diyet yemekleri için ve daha değişik yollarla zayıflatıcı etkisinden faydalanabilirsiniz.
 
 Bir Başka Yazımda Görüşmek Dileğiyle Sağlıcakla Kalın .

 
DİYETİSYEN SALİH GÜREL
İNSTAGRAM : @diyetisyensalihgurel
MAİL : [email protected]
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum