OKUL MÜDÜRLERİ, KAYIT PARASI İSTEMEK ZORUNDA!..
Reklam
Ömer MAZİ

Ömer MAZİ

Kral Midas

OKUL MÜDÜRLERİ, KAYIT PARASI İSTEMEK ZORUNDA!..

24 Ağustos 2019 - 14:21 - Güncelleme: 24 Ağustos 2019 - 14:28

Malum yakında okullar açılacak. Şimdiden velileri kayıt heyecanı sardı. Milli Eğitim Bakanı “Kayıt parası almak yasak, alanın canını okurum” diyor. Bakanı duyan Vali, “Kayıt parası almak yasak, alanın canını okurum” diyor. Valiyi duyan Milli Eğitim Müdürü “Kayıt parası almak yasak, alanın canını okurum” diyor. Ama okul müdürleri kayıt parası almak zorunda.

Sevgili öğrenci velileri,

Çocuğunuzu okula yeni kayıt yaptırın, ya da zaten okuyorsa da eğer imkanınız varsa çocuğunuzun okuduğu okula bağış yapın, ya da ben para vermem, o para nerede harcanacak belli değil diyorsanız okulun ihtiyaçlarını öğrenin eksik olanı tamamlamaya çalışın. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın daha iyi koşullarda eğitim görmesini istemez misiniz?

Okul müdürleri kayıt zamanlarında ve diploma dönemlerinde sürekli gündeme gelir. Müdür diploma parası istedi. Müdür kayıt parası istedi. Veli yaygarayı koparır. İlk gördüğü gazeteye koşar “Bu müdür var ya bağış istiyor. Böyle müdür olur mu?, bu nasıl eğitim? Para vermek zorunda mıyız?” Gazetecide vay rüşvetçi müdür sen nasıl para alırsın basar manşeti. Milli Eğitim göstermelik bir soruşturma açar, vali nasıl olur derhal gereken yapıla der.

Birde şimdi Cimer çıktı.

Bilgisayar başına oturan Cimer’e yazıyor

Falan okulun filan müdürü kayıt parası alıyor.

Okul müdürü durduk yere başını belaya sokuyor.

Milli Eğitime git hesap ver, Vali’ye git hesap ver.

Ama sormuyorlar ki bu okulların ihtiyaçları nasıl karşılanıyor.

Bakanlık para vermiyor.

Valilik para vermiyor.

Milli Eğitim Müdürlüğü para vermiyor.  

Tabi ya okul müdürlerinin elinde sihirli değnek var yüzlerce öğrencinin okuduğu okulun ihtiyaçlarını sihirli değnekle çözüyor.

Bazı okul müdürlerinin de bodrum katında para basma makinesi var, okulun ne kadar ihtiyacı varsa o kadar parayı basıyor.

Peki sevgili veli,

Her yıl özel derse, etüte kaç para veriyorsun? Oraya verdiğin paranın hesabını hiç yapmıyorsun. Hiçbir veli, ya da gazeteci Milli Eğitim Müdürüne, Valiye ve Bakana kayıt parası almak yasak diyene, “Efendim yasak diyorsunuz ama okulun ihtiyaçları nasıl karşılanacak” diye sormuyor. Devlet okulu yapıyor, öğretmen atıyor, iç tefrişatını tamamlıyor sonrada kenara çekiliyor. Okul müdürlerine diyor ki artık okul senin, başının çaresine bakın. Bakanlık, Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü okullara elektrik, su, telefon parası göndermiyor. Badana, boya parası vermiyor. Kağıt, kalem göndermiyor. Klima, tepegöz, bilgisayar göndermiyor. Okul müdürü bunları temin etmek zorunda, ama nasıl? Adam maşını okula harcasa yetmez. Mecburen kayıt parası almak zorunda. Ne olur imkanınız varsa kayıt parası verin.

Diyanetten sorumlu Bakan camilerde para toplamak yasak demiyor, Diyanet İşleri Başkanı yasak demiyor, Müftü Yasak demiyor. Her Cuma, bayramlarda ve diğer günlerde camilerde para toplanıyor. Bunun için kimse feryat etmiyor. Üstelik camiler elektrik ve su parası ödemiyor. Siz hiç borcunu ödemediği için elektriği kesilen cami duydunuz mu? Mümkün değil. Ama elektrik borcunu ödemedi diye okulların elektriği kesiliyor. Elbette camide para toplanmasın sizde camide para vermeyin demiyorum. Ancak okullarımıza da vereceğimiz üç beş liranın hesabını yapıp okul müdürlerini günah keçisi haline getirmeyin.

Gazetecilik hayatımın büyük bir bölümünü Milli Eğitim Muhabiri olarak geçirdim. Eğitim sistemini bir öğretmen kadar bilirim. Okul yöneticilerinin sıkıntılarını bilirim. Ne kadar fedakarlık yaptıklarına çok tanık oldum.

Bir gün bir okul müdürü aradı. Okulun boyanması lazım. Bu şekilde sağlıklı bir eğitim vermemiz imkansız. Birkaç öğrenci velimizle konuştuk boya temin ettiler. Boyacı ustası çağırdık ve teklif aldık. üç bin lira istiyorlar. Bu parayı vermemiz imkansız. Yönetim olarak toplandık ve okulu biz boyayacağız. İçinde bulunduğumuz durum bu” dedi. Türkiye’de ilk kez bir okul müdürü ve yardımcıları paraları olmadığı için okulu kendileri boyadı. Haber çıktıktan sonra birçok okul müdürü fırçaları eline aldı. Fedakarlık, öğretmenlik ve idarecilik bu şartlarda yapılıyor. Sonra kayıt parası aldı diye vatan haini ilan ediyoruz. Ne olur öğrenci velileri kayıt parası istedi diye okul müdürünü şikayet etmeyin, ne olur gazeteci arkadaşlar böyle şikayetlere itibar edip okul müdürlerini haber yapmayın. Çünkü almak zorundalar. Çünkü bizim çocuklarımızın daha iyi koşullarda eğitim görmesi için yapılmak zorunda. Gidin Allah aşkına Valiye, Milli Eğitim Müdürüne sorun okullar açılıyor, okullara ihtiyaçları için ne kadar ödenek gönderdiniz diye sorun. Yok!

Ne olur okul müdürlerini günah keçisi yapmayalım. Zaten veremeyecek olandan kimse zorla para almaz. Okul müdürleri de bu ayırımı yapsınlar artık.

Birde adam şehrin başka bir köşesinde oturuyor.

Hileli bir taşınmayla okulun yakınlarına geliyor.

Utanmadan da bu okul için buraya taşındım kağıt üstünde diyor.

O öğrenci için 9 ay boyunca servis ücreti ödeyecek.

Ama okul müdürü bir koli A4 kağıt alır mısın? dediği zaman vay kayıt parası diye Cimer’e yazacak.

Olmaz bu kadar da olmaz.

Ayıp.

Sizin çocuklarınızın daha temiz sınıflarda ders görmesi için boya, temizlik, bakımları her yıl yapılıyor.

Sizin yani bizim çocuklarımızın daha temiz koridorlar ve tuvaletleri olsun diye okul müdürü ve Okul Aile Birliği yıllık yüzlerce kilo yer ve el sabunu alıyor.

Çocuklarınızın yıl içinde yapılan sınavlar için A4 kağıt kullanılıyor.

Biraz vicdanlı olun.

Kayıt parası isteyen müdür sizin verdiğiniz üç yüz beş yüz lira ile tatile gitmiyor.

Sevgiyle kalın öğretmenlerim. Hepinizin ellerinizden öperim. Sizin sayenizde buradan yazı yazabiliyorum..

YORUMLAR

 • 18 Yorum
 • Ali
  10 ay önce
  Madem Para bağışı yapinca şüpheleniyorsun para yardımı yapmayın gidin ihtiyaç neyse onu alıp okula teslim edin.
 • Halit
  1 yıl önce
  Keşke bir gazeteci Afyon merkezdeki ilk okul ve orta okullarda sınıf başına düşen kaç öğrenci düştüğünü araştırsa, listelese. (Milli Eğitim verir mi bilmem?) Hangi tür okullarda sınıf başına düşen öğrenci sayısı kaç? Hangi mahallelerde sınıf başına düşen öğrenci sayısı kaç? 40'ı aşmış sınıflar neden kaynaklanıyor? Öğrenci sayısı özel okulu aratmayan sınıf sayıları neden kaynaklanıyor? Veli neden ikamet ettiği mahallenin okulundan kaçıyor? 40 kişiyi geçmiş sınıfa çocuğunu inadına sokmak istiyor? gibi sorulara cevap aransa çözümler üretilse eğitim kalitemiz biraz artar diye düşünüyorum.
 • Kadir
  1 yıl önce
  Arkadaş ben de öğretmenim.Camiyle okulu neden karşı karşıya getiriyorsun.Üstelik camilerde caminin ihtiyacı için elektirik,klima vb.için para toplanıyor.Cami ihtiyaçlarını vatandaştan toplayarak karşılıyor.Camiye gitmediğin belli oluyor.
 • İsmail Kayhan
  1 yıl önce
  Çok açık değik mi
 • Deniz Aydın
  1 yıl önce
  OKUL MÜDÜRLERİ, KAYIT PARASI İSTEMEK ZORUNDA!... bu ne demek böyle başlık mı olur. Sen sosyal devlet kavramını bir öğren öyle yaz. Yazar olma yolunda giden arkadaş. Para veren özel okula gider. Burda -Zorunda- diye başlık atıyorsun. Acil sosyoloji bilgisi alman lazım.
 • Ercüment
  1 yıl önce
  Helal olsun. En güzel cevabı vermişsin
 • Oguz
  1 yıl önce
  Devlet okullarında anayasa gereği.eğitim parasızdır..önce Anayasaya saygılı olmanı.bekler
 • Tuncay
  1 yıl önce
  Alınan bağışlar eğitim öğretim için değil okulda çalıştırılan hizmetlilerin maaşı sigortası, okulda bozulan, kırılan malzemelerin tamiratı için
 • Ercüment
  1 yıl önce
  Bağış almadan okul yönetmiyorsa bıraksın öğretmenliğe dönsün. Silah zoru ile mi mudurluk yaptırıyorlar. Hadi git işine... Bağış almadan diploma parası almadan, kayıt parası almadan kim yönetebilecekse 9 kişi müdür olsun. Devlerin Eğitim ve öğretimi dükkancilik ya da esnaflık değildir beyim sen ne anlatıyorsun. Devlet okullarını babanızın dükkanı mi saniyorsunuz...
 • tekin çetin
  1 yıl önce
  sayın ömer mazi bu konuyu derinleştirileştirilim veya yükseletelim varmısınız yazmak yetmiyor lehte ve alehte yazılan yorumlarada el cevap beklerim
 • tekin çetin
  1 yıl önce
  inanılmaz İNANILMAZ inanılmaz İNANILMAZ inanılmaz
 • vatandaşlar
  1 yıl önce
  .Aileler sorumsuz olunca Afyonun Türkiyede 61. sırada olması herşeyi açıklıyor.Esas kangren olan doğu ve güneydoğu illeriyle nerede ise aynı sırada olması kimseyi herhalde ilgilendirmiyor.
 • Mert
  1 yıl önce
  Öğrencileri istenen öğretmene kayıt yapmak için binlerce liranın havada uçuşması normal diyorsunuz yani
 • Muzaffere
  1 yıl önce
  İlk defa bu kadar yansız gerçek bir yazı. Tebrik ediyorum sizi.
 • mm
  1 yıl önce
  herşey güzel anlatmış ama zengin fakir ayrımı olur parayı basan okulu istediyini alır o boya işi olmuş parayı basana okul var anlaşılan afyon da nerde baya var
 • ATO
  1 yıl önce
  Bu yazıda anlatmak istediğiniz öğrencinin ihtiyacakları doğrultusunda istenen para bunda sorun yok ama gel gelelim ki bunu rant'a dönüştüren müdürler var ondan hiç bahsetmemişsiniz. kayıt parası 3000 lira , kayıt parası 5000 lira elinizi vicdanınıza koyun sizce bu paralar 1 öğrenci için ödenmesi gereken miktarmı? Çoğu okul müdürünün odası vali odasından donanımlı bu para nereden geliyor devlet vermiyor diye para isterler odalarına 30.000 40.000 liralık masraf yaparlar müdürler odada oturmak için mi görev yapıyor neden öğretmenler odasında öğretmenin daha iyi bir eğitim vermesi, sınıfta öğrencinin daha iyi bir eğitim alması için uğraşmazlar. bu kayıt paralarıyla sınıflar 50 kişiye kadar ulaşabiliyor hangi öğretmen 50 öğrenciye sağlıklı ders anlatabilir hangi öğrenci sağlıklı bir şekilde ders dinleyebilir? Geçin efendim geçin bu ayakları herkes ne olduğu çok iyi biliyor , artık bilgi bir parmakla ulaşılabilecek şekilde kolay eskiden olsaydı belki yerdi bu yalanlar ama artık yemiyor .
 • ato
  1 yıl önce
  jeoselcuk bey 1- Teşbihde hata olmaz 2- Yazının yukarısında zaten belirtilmiş bir ibare var farkettinizmi bilmem. Öğrenci giderleri için uygun meblalar istenirse verilmesi gerekir lakin yine yukarıda belirttiğim gibi bu işi ranta dönüştüren idareciler var ve bu yaşananları ALLAH'da biliyor kullarda.Yukarıda yine bahsettim 3000-5000 gibi rakamlardan bahsediyorlar sizce bu rakamlar kamu okullarında çok abartı değilmi? 3- Üslupta bir hata olduğunu düşünmüyorum ama siz burada kelimeleri cımbızla ayıtlayarak anlamak istediğiniz şeyleri anlamışşınız lütfen yazıyı bir bütün olarak değerlendirin
 • jeoselcuk
  1 yıl önce
  Arkadaşım sen nerede yaşıyorsun. Varsa vali odasından daha lüks bir odası olan müdür söylede bizde peşine düşelim bir veli olarak. Kulaktan dolma bilgilerle, işi bilmeden bilgi kirliliği yapmayalım lütfen. Okullarda Okul Aile Birliği denilen bir kurum var ve harcamalar bu kurum üzerinden yapılıyor, her zamanda denetlemeye açık. Eğer o okulun velisi iseniz , ricada bulunur harcama ve gelir durumuna göz atabilirsiniz bir veli olarak. Delilsiz ispatsız konuşupta kafa bulandırmayalım lütfen. En azından işini düzgün yapan insanları tenzi edelim bahsettiğiniz bir grup idareci varsa onları ayırtedelim bu sistemden. Ayrıca yazınızla ilgili bir uslup hatası var bence... Şöyleki; Yazınızın son cümlesindeki ; ' Geçin efendim geçin bu ayakları herkes ne olduğu çok iyi biliyor , artık bilgi bir parmakla ulaşılabilecek şekilde kolay eskiden olsaydı belki yerdi bu yalanlar ama artık yemiyor .' biraz ağır olmuş.Lütfen biirbirimize saygılı olalım.