AFYON'UN ÇILGIN PROJESİ BENDEN!..
Ömer MAZİ

Ömer MAZİ

Kral Midas

AFYON'UN ÇILGIN PROJESİ BENDEN!..

28 Temmuz 2020 - 15:04

Başbakan İstanbul için çığlın proje açıkladı. Daha önce 7 kez gündeme getirilen. Tıpkı Ecevit ve Osmanlı padişahları gibi. Yani çığlın ama, yeni değil. Aşırma fikir

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban Pazartesi günü basının karşısına geçti 2 yıllık çalışmalarını anlattı. Daha ilk sayfada 6 proje DSİ, Çevre ve Orman Bakanlığı ve TOKİ işleri

Aslında Başkan Çoban’ın rutin belediyecilik hizmetleri dışında kente kazandırdığı hiçbir şey yok.

10 milyon liraya maal olan 26 Ağustos Tabiat Parkına hiç gittiniz mi? aslında çok güzel bir yer. Ancak şu anda araçta fuhuş ve içki içilen bir yer olmanın ötesine geçemedi. 

500 bin liraya maal olacak olan kent meydanı proje yarışması şehrin imajı ve reklamı olacağı onun için verilen paranın önemli olmadığını söyledi. Bu külliyen yalan. Proje yarışmasını sonuna kadar destekliyorum, ama o yarışma şehrin marka, imaj ve reklamı olacak sözlerine kesinlikle katılmıyorum. Böyle bir tanıtım yok.

Termal turizmin başkenti, Eğe’nin parlayan yıldızı, şimdide Türkiye’nin parlayan yıldızı olduğunu söylediğiniz Afyonkarahisar’ın ciddi anlamda tanıtım sorunu var. Belediye başkanlarının işi sadece yol, kaldırım, çöp, parke, park yapmak değil. Belediye başkanları şehre kimlik, kişilik, marka değeri katacak işler ve organizasyonlarda yapmak zorunda.

Termal turizmdeki konum tartışılmaz bir kazanç. Ama termal turizmde de her geçen gün kötüye gidiyoruz. Özellikle Gazlıgöl çevresinde imarı bile olmayan, tarım arazilerinde, tarlalarda gecekondu devre mülkler, oteller aslında pimi çekilmiş el bombası gibi bir gün bir patlarsa ayıklayın pirincin taşını.

Afyonkarahisar termal turizmi, turizmcilere bırakılmayacak kadar önemli ve değerli. Bu konuda belediye başkanına çok büyük iş düşüyor. Ama başkanında o konulara uzak duruyor.

Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Mimarlar Odası ve Baro yöneticileri işleri otomatiğe bağlamışlar suya sabuna dokunmaktan kaçınıyorlar.

Neyse biz asıl konumuza gelelim. Valiliğinde sitesinde Türkiye’nin 100. yılında nasıl bir Afyonkarahisar görmek istersiniz diye sizlere, bizlere soruyorlar. Elbette kendilerinin projeleri yokta bizden fikir çalacaklar demiyorum.

İşte size bir çılgın projede benden. AFJET, AKÜ Sağlık Meslek Yüksek Okulu, Devlet Hastanesi, fabrika yıkıntısı alanı komple yıkılıp, o alanı kent meydanı haline getirelim. AFJET’in termal sularını kurulacak olan bir arıtma sistemi ile suyu arkada bulunan dağın üzerinden yağmurlama sistemi ve şelale sistemleri ile akıtalım. Bizim yıllardır orada duran dağımız bir süre sonra termal suları ile beyazlaşacak ve tıpkı Pamukkale gibi beyaz bir dağımız olacak. Dağın etrafı kafeler, restorantlar, hediyelik eşya satıcıları, park alanları ile şehre marka ve kimlik kazandırmazı. Sırf oraya görmek için insanlar Afyonkarahisar’a gelmeye başlar. İlgilenen olursa bu projenin detaylarını daha sonra yazarım.

Ama ben sanmıyorum ki, Afyonkarahisar’da bu projeyi anlayan bir idareci çıksın.

KRAL MİDAS / 5 Mayıs 2011

YORUMLAR

 • 13 Yorum
 • Namık yılmaz
  3 ay önce
  EVET HAKLISIK YAKLASIK BİR MİLYON YIL SONRA PAMUKKALE GİBİ TRAVERTENE SAHİP OLURUZ. İNSAN BİR ARASTIRIR PAMUKKALE KAÇ YILDA OLUŞTU? KAYNAK İSRAFININ ÖTESİ OLMAZ. AYRICA KOLAYI VAR SUYU KİREÇLE ZENGİNLEŞTİR 100 YILDA HIDIRLIK BEMBEYAZ OLUR! AFJET SUYUNDA KİREÇLENMEYİ ONLEYİCİ KATKI MADDESIDE VAR. BEYİN BEDAVA
 • Latif Eriş
  3 ay önce
  Afyonkarahisar'ın önemli bir değeri termal. Ancak hayal tüccarları ve onursuz kişiler yüzünden binlerce kişi mağduriyet yaşıyor. Ben de bunlardan biriyim. Acaba birileri artık bu gerçeği görecek mi? Hiç sanmıyorum. Çünkü malesef ülkemizde yapanın yanıma kar kalıyor.
 • Latif Eriş
  3 ay önce
  Afyonkarahisar'ın önemli bir değeri termal. Ancak hayal tüccarları ve onursuz kişiler yüzünden binlerce kişi mağduriyet yaşıyor. Ben de bunlardan biriyim. Acaba birileri artık bu gerçeği görecek mi? Hiç sanmıyorum. Çünkü malesef ülkemizde yapanın yanıma kar kalıyor.
 • Karataş
  3 ay önce
  Afyonun gazligol beldesinde bulunan hilal termalin faaliyete gecirilmesi. Devlet bu mağduriyet üzerinden rant elde etmeye çalışan vurgun cetelerini tespit edip en büyük ceza ile cezalandirmasi. Umudumuz.
 • Şükrü köken
  4 ay önce
  Ömer güzel fikir bu olayı özdilek kavşağında yol üzeri olursa getirisi fazla olmaz mı iyi çalışmalar dilerim
 • Muammer ILHAN
  4 ay önce
  TEBRUK EDERIM.GERCEK BUR PROJE.UYGULANSIN.SEHRIN CEHRESI MUTLAKA DEGISIR.GERCEKLESTIRIN.VATANDAS OLrak afyonda böyle bir projeyi destekliyorum. Huzurlu günler dilerim
 • vedataslan
  4 ay önce
  Gazligolde büyük termal vurgunları ve dolandırıcılıkları var. Afyona ayak basmamizi bu termaller sağladı. Afyonu çok sevdik. Yazlık kışlık babında hilal termalden 7 günlük devremülk aldık ve sonuç pişman edildik. Dolandırdık. Bakım yok. Muhattap yok. Başkan bu konularla ilgilenmezse afyona birdaha ayak basmayacağız. Termal kenti Afyona büyük kötülüktür bu talanı yok etmemek.
 • Devremülk Magduru
  4 ay önce
  Gazlıgölde yüzbinler mağdur. Devlet el atmıyor. Gazlıgölde termal sular değil göz yaşları akıyor. Insanların ellerindeki birikimler alındı. Tesisler yapılmadı veya yarım bırakıldı. En buyuk icraat o magduiyetlerin giderilmesi.
 • afyon halkı
  4 ay önce
  bai projen çok güzel beğendim birde oraya tramvay yapacaksın ama küçük olacak aynı taksimdeki tramvay gibi kırmızı olan yeşilyoldan başlayacak oraya kadar yermi yok var valla ah ah işte siz veya bizler gibi kişiler başkan olsa hemen yaparız o tramvay projesi bile çok kişi getirir
 • Şenol Yıldız
  4 ay önce
  Yemek buldun mu ye, dayak buldun mu kaç. Etliye sütlüye karışma. Ne arabın yüzü ne Şamın şekeri. Bana dokunmayan yılan, bin yıl yaşasın. Kültür bu. Bir de çıkar ve siyaset var malum üzre. Haa.. siz gazetecilerin de haber yapma konusunda özgür olduğunuzu, işi hakkı ile yaptığınızı, siz dahi söyleyemezsiniz. Velhasıl Böyle gelmiş böyle gider. Bir dip not da 26 Ağustos Tabiat Parkı için söylemem lazım. Bilenler bilir bu park çok önceleri nahoş olaylar yüzünden işletmeciden alındı Milli Parklar işletmeye başladı. O zaman Milli Park bile değildi. Vatandaş faydalanıyor her yer yeşil ufak tefek aksaklıklar olsa da genel olarak memnuniyet vardı. Sürekli de birilerinin iştahı kabarır burayı almak isterdi. Sonunda verdiler. Önce Afyon belediyesi, sonra Ticaret Borsası, daha sonra da işletmeci. Hiç birisi Milli parklar kadar sahip çıkmadı buraya. Sn Bakanımız Veysel Eroğlu burası için çok kaynak gönderdi. Harcandı da ancak korumak, bakmak başka bir şey. Özüne dönmeli ve Milli Parklar işletmeli.
 • Hasan
  4 ay önce
  afyon haber, kusura bakmayın ama gitgide kalite düşünüyorsunuz. Yazının en sonunda atılsn tarih dısında bu yazının 9 sene oncesine ait olduguyla ilgili bir ibare yok. Ana sayfada görüyoruz tıklayıp, yazıyı garipseyerek okuyoruz ancak dn sonunda anlayabiliyoruz 9 sene oncesinin olduğunu. Ne yapmaya calıştıgınızı anlsmak mümşün degil. Ana sayfada daha uygun bir başlık olabilirdi.
 • tekin çetin
  4 ay önce
  muhteşem göeüşelim
 • Mevlüt Bulduk
  4 ay önce
  Sayın Ömer abim senin projen çok güzel devamınıda bekliyorum yazının belki biz gençler yaparız gerçekleştirir ve şehre kazandırırz projeyi Saygılarla