ET ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ DE DENETLENSİN, İFŞA EDİLSİN!..
Reklam
Ömer ELÇİ

Ömer ELÇİ

AFYONHABER'DEN...

ET ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ DE DENETLENSİN, İFŞA EDİLSİN!..

16 Ocak 2020 - 15:09 - Güncelleme: 17 Ocak 2020 - 11:07

Bilindiği üzere, Gaziantep ile Hatay'ın ardından gastronomi alanında UNESCO "Yaratıcı Şehirler Ağı"na ilimiz Afyonkarahisar da dahil oldu.

"Afyonkarahisar Mutfağı" konusunda Afyonkarahisar Valiliği, Belediye Başkanlığı, Zafer Kalkınma Ajansı ile kentteki sivil toplum kuruluşlardan oluşan ekibin, "UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı" ile ilgili uzun süredir çalışmaları başarıyla sonuçlandı.

İlimizin coğrafi işaret tescili almış lokum, sucuk, haşhaş, keşkek ile patatesli köy ekmeği başta olmak üzere yöresel lezzetleri ve tatlıları markalaşma yönünde hızla ilerliyor.

Valilik, belediye başkanlığı ile Zafer Kalkınma Ajansı'nın birlikte kurduğu 24 kişilik ekibin bu konuda başarısı büyük.

Afyonkarahisar Mutfağımız' UNESCO 'Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil olmasıyla kentimizin lezzetleri tescillenmiş oldu. Artık, Afyonkarahisar'ımız marka şehir olma yönünde ilerliyor. Bu başarıda, başta Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz başta olmak üzere, emeği geçen tüm çalışanlara, sivil toplum örgütlerine, termal turizm sektörüne teşekkür ediyoruz.

Bu güzel gelişmelerin ardından gelen ve Tarım Bakanlığının gıdada hile yapan firma ve ürünlerin ifşa edildiği açıklamada, Afyonkarahisar’dan firmaların, işletmelerin, ürünlerinin bulunması bizleri çok fazla üzdü.

Bakanlığın önceki açıklamasında, köftede görülen tek tırnaklı etten sonra iki restoranda görülen domuz ürünü morallerimizi al üst etti ve bizleri derinden yaraladı.
Et ve et ürünleri, sucuk, sucuk döner Afyon’un marka ürünlerinden… Bu konuda oluşabilecek olumsuz intibalar, olumsuz durumlar Afyonkarahisar’ın markalarını ve itibarını sarsıyor.

Bu konuda açıkçası, restaurantlara et ve et ürünü veren tedarikçi firmaların denetimini yetersiz görmekteyim. Restaurant işletmecileri, tedarikçi firmalarına güveniyor ve güvenmek zorunda. Oralardan aldıkları etlerin, yağların içinde ne olduğunu bilmelerine imkan yok. Ve, mağdur olan maalesef yine restaurantlar oluyor ve aslında olan tağşişli ürünler ve Afyonkarahisar adıyla bir arada anıldığı için Afyon’a oluyor, sektöre oluyor, itibarımıza oluyor.

Pazarlarda “Afyon sucuğu” adıyla satılan, pazarlanan sucuk olayı var bir de. Ne olduğu belirsiz, markası belirsiz, üretim yeri ve tarihi belirsiz piyasada satılan sözde “Afyon sucuğu…” Sorduğunuzda yüzde yüz dana eti… Dana eti değil mi belli değil. Tetkik ettirmeden anlamak çok zor… Fiyatı da dana eti ile üretilmesi mümkün olmayacak şekilde “hesaplı…” Buyurun size Gastronomi şehri Afyon’umuzun itibarını sarsabilecek bir olay daha…

Buradan Kasaplar ve Sucukçular Odamıza, Tarım İl Müdürlüğü yetkililerine, Sağlık Bakanlığı yetkililerine sesleniyorum…

Lütfen ilimizde toptan et ve et ürünleri üretimi ve pazarlaması yapan, restaurantlara, lokantalara tedarikçilik yapan firmaları ve ürünleri de belli aralıklarla denetleyiniz. Denetim sonuçlarını kamuoyuna ifşa ediniz. Hatta, ürünlerinde tek tırnaklı eti çıktı, domuz eti çıktı, domuz yağı çıktı diye ifşa edilen restaurantlara, lokantalara bu etleri, yağları karıştırarak tedarik eden firmaları da ifşa ediniz..

Ekleme: Piyasada Afyon Kaymağı diye satılan, üretilen, pazarlanan ürünlerin de, bunları üretene firmaların da belli aralıklarla denetlenmesi, tağşiş ve hile yapanların engellenerek ifşa edilmesi gerekiyor...

Afyonkarahisar’ımızın onlarca markası var, bu işi hakkıyla, helaliyle yapan… Onları takdir ediyor ve tenzih ediyorum. Onlar bizim göz bebeğimiz, onlara sahip çıkmak bizim boynumuzun borcu…

Ama, Afyonkarahisar’a, bu saygın firmalara ve markalara zarar veren, yapıkları yanlış ve aldatmalarla onların da itibarını sarsanlar da var. Biz, bunların denetlenmesini istiyoruz.

Et ve et ürünleri, sucuk, tavuk Afyonkarahisar’ın yıldızları ve markalarıdır. Bu yıldızların söndürülmesine izin vermeyelim…

Kalın sağlıcakla…


ÖMER ELÇİ
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • tekin çetin
    5 ay önce
    kocaman tebrikler ömer ELÇİ on ocakta kutladığımız gazetecilerimiz ne zaman protokolden kurtulup . BAŞLARI DÖĞE ulaşacak çözüm çok kolay BİLENİN BİLMİYENE BORCU VAR. açılımı......BORÇ NAMUSTUR