Reklam
Ömer ELÇİ

Ömer ELÇİ

AFYONHABER'DEN... [email protected]

BİR DÖNEM DAHA BURHANETTİN ÇOBAN...

20 Kasım 2018 - 15:31 - Güncelleme: 20 Kasım 2018 - 22:29

Ülkemiz, yerel idareler seçimlerine hazırlanıyor.

Büyükşehirlerde olduğu gibi Afyonkarahisar'da da siyasi kulisler, söylentiler son derece hızlı. Partiler, adaylar, önseçim, kamuoyu anketleri vs. vs.

Şu ana kadar şehrimizde, başkanlık seçimleri için iddialı olabilecek 3-4 isim ön plana çıktı.

Mevcut Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Mahmut Koçak, Fatih Çetinkaya, Kemalettin Yılmaz, Bülent Eser, Hüseyin Tutumlu...

Bu isimlerin hepsi de memleketimize, şehrimize hizmet için yola çıkmış, çok değerli ve donanımlı isimlerdir. Bundan şüphemiz yok.

Aday adaylığı yolunda hepsine başarılar diliyorum.*   *   *   *   *

2004-2009 yılları...

2004 yılının ilk ayları. Yine ortalık toz duman. Bir gece yarısı operasyonu ile Abdullah Kaptan'la görüşülür ve MHP'li Kaptan AK Parti'den aday yapılır. Ve o dönemin rüzgarıyla belediye başkanı seçilir ve Afyonkarahisar'ın maalesef kayıp yılları başlar.

AK Partili başkan... AK Parti teşkilatıyla kavga eder, memleketinin bakanı (Veysel Eroğlu) ile arasına mesafe koyar, milletvekilleri ile didişir, partisinin il başkanı ile ağız dalaşına girer, gazeteciler ile kavga eder...

Ve Afyonkarahisar'ın koskoca beş yılı heba olur gider. AK Parti'nin tek başına iktidar olduğu, belediyelere yüksek kaynaklar aktarıldığı, üstelik Afyonkarahisarlı hizmet adamı bir Bakan'ın olduğu (2007'den itibaren) 5 yıllık koca bir dönem, Başkan'ın kaprisleri yüzünden heba olur gider...

Bu dönemde neler yapıldı, hatırlayan var mı?..

Belediye Tiyatrosu, biraz içme suyu altyapısı, özel sektöre yaptırılan otogar tesisleri, yine özel sektöre ihale edilen toplu taşım hizmeti ve bir kaç tane bulvar...

Bu kadar.

*    *    *    *   *

"Evet, maceraya gerek yok..."Değerli dostlar.. Yukarıdaki örneği neden verdiğimi anladınız sanırım.

Detaylandırayım...

*    *    *    *

Sonra Burhanettin Çoban 2009-2018 yılları arasında iki dönem belediye başkanlığı yaptı şehrimize.

İlk önce, aradaki buzları eritti

Belediye ile bakan, belediye ile parti, belediye ile hükümet, belediye ile işadamları, belediye ile halk, belediye ile milletvekilleri...

Ve iki dönem boyunca Bakan Eroğlu'nun destekleriyle Afyonkarahisar'a çok büyük hizmetler yapıldı. Daha önceki dönemde maalesef yine AK Partili bir Başkan marifetiyle kaybolan, heba edilen 5 yılın hesabı, hizmetlerle, yatırımlarla, dev eserlerle soruldu, ve bu fark kapatıldı.

Başkan ile Bakan'ın uyumu, Başkan ile Hükümet'in uyumu, Başkan ile milletvekillerinin uyumu, Başkan ile işadamlarının uyumu şehrimize yatırımlar, eserler olarak döndü.

"Afyonkarahisar" ismi, Türkiye'de bir marka haline geldi, her alanda, termalde, sağlıkta, özellikle spor ve spor tesislerinde.

Çoban'ın son döneminde tam 130 proje hayata geçirildi, 22 projenin ise uygulanması devam ediyor.

Dev Spor Kompleksi, ulusal ve uluslararası organizasyonlar, Akarçay, asfalt fabrikası, doğaltaş ve parke bordür fabrikası, yeni ve modern spor salonları, köprülü kavşaklar, bulvar çalışmaları, altyapı ve sıcak asfalt çalışmaları, toplu taşım hizmeti, parklar bahçeler, rekreasyon alanları, bilgi evleri, mahalle fırınları, süper ligde mücadele eden basketbol kulübü, yine en üst ligde mücadele eden voleybol kulübü, kent ormanları, eğitime ve öğrencilere yapılan yatırımlar, sanata ve kültüre verilen destekler... ...

Saymakla bitirilemeyecek yatırım ve hizmetler.

Bu hizmetler, bu yatırımlar Belediye Başkanı ile Bakan-İktidar arasında ve Belediye Başkanı ile şehri yöneten diğer bürokrasi arasında uyumun bir başarısıdır.

Afyonkarahisar'da yaşayan hiç kimse "Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, görev yaptığı süre boyunca hizmet etmedi, yatırım yapmadı, bu şehre kalıcı eser bırakmadı" diyemez.

Eğriye eğri, doğruya doğru... Allah'tan korkmak lazım, gerçekleri söylemek lazım. Hangi partiden, hangi ideolojiden, hangi fikirden olursak olalım doğruları söyleyelim. "Sayın Çoban, görev yaptığı iki dönem boyunca, uyumlu çalışmasıyla, ortak akılla yönetim tarzıyla ve çalışkanlığıyla şehrimize çok önemli hizmetler ve yatırımlar yapmıştır, şehrimizin çehresini ve vizyonunun değiştirmiştir ya da bu hizmetlere, bu yatırımlara vesile olmuştur..."

Sayın Çoban'ı belki şahsen sevmeyebilirsiniz, partisini beğenmeyebilirsiniz, hataları olabilir, eksikleri olabilir, başka partiden olabilirsiniz ama doğruya doğru demeli, yiğidin hakkını yiğide vermeli, elimizi vicdanımıza koymalıyız.

Şahsen benim de Sayın Çoban'la sert tartışmalarım olmuştur. Basının önünde Sayın Çoban'la, Belediye Yönetimiyle sert ve kırıcı eleştirilerimiz olmuştur. Zaman zaman, Belediye'yi eleştirdiğimiz, yerden yere vurduğumuz haberlerimiz, yazılarımız olmuştur. Ve son bir kaç yıldır da oluyor, çünkü bizler görevimizi yapmak durumundayız, merak etmeyin muhatabımız kim olursa olsun görevimizi yapmaya devam edeceğiz.

Ancak, Başkan Çoban'ı sert bir şekilde eleştirmemiz, yeri gelince bize göre yanlış ve hataları varsa söylememiz, belki kendisiyle polemiğe girmemiz gerçekleri söylememize engel olmamalı, olmayacaktır. Bu çerçevede, Başkan Çoban'dan da bir beklentimiz yoktur, olamaz. Biz, sadece memleketimize, şehrimize kim daha iyi ve kalıcı hizmet edebilir, onun derdindeyiz. Sayın Çoban'ı severiz, sevmeyiz; eleştiririz eleştirmeyiz; hatta tartışırız tartışmayız, bütün bunlar ayrı konular ama, şu gerçeği ifade etmek zorundayız: Şu anki mevcut durum itibariyle memleketimize, şehrimize hizmet noktasında Sayın Çoban'la bir dönem daha devam edilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Bu arada, son cümlelerimde bir kulis bilgisi paylaşmak istiyorum...

Afyonkarahisar il merkezine önümüzdeki dönemde dev bir şehir hastanesi projesi şu an hazırlanıyor.

Yerli otomobil fabrikasıyla ilgili de önümüzdeki dönem Afyonkarahisar için güzel şeyler olabilir. Buna dair de ciddi çalışmalar yapılıyor.

Yine İhsaniye İlçe sınırları içine ulusal bazda büyük bir fabrikanın (uçak montaj fabrikası) devlet eliyle yapılması için Cumhurbaşkanı'na bir dosya sunulduğu, dosyanın Cumhurbaşkanı tarafından incelendiğine dair duyumlarımız var. Umuyoruz ki bunlar doğru çıkar ve başka yerlere kaçırılmaz ya da ertelenmez...

*   *   *   *   *

Hangi partiden olursa olsun tüm toplum kesimlerine, değerli halkımıza, AK Parti tabanına ve en önemlisi AK Parti'ye bir sözle yazımı bitirmek istiyorum...

Şehrimize yapılan hizmetlerin, yatırımların, yapılanların devam etmesi için, uyumlu ve işbirliğine dayalı bir idare tarzının devamı için, şehrimize ve ilimize yapılması düşünülen dev yatırım ve tesislerin başka yerlere kaçmaması için, şehir yönetiminde deneyim ve süreklilik adına bir dönem daha, geliniz Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Çoban'a sahip çıkalım...

Macera aramaya gerek yok..

Şehrimizin şov adamına değil; deneyime, ortak akla ve hizmet adamına ihtiyacı var.

Hizmetin, yatırımın, güzel eserler yapmanın, projeleri hayata geçirmenin sırrı:

"Uyum, uyum, uyum..."

 

Esen kalın...

ÖMER ELÇİ

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Ahmet ÇELİK
  2 yıl önce
  Kaldırım, yol, altyapı, çevre düzeni v.s. den anlamayan bu hizmetleri yapamayan kişiden belediye başkanı olmaz. Afyonkarahisar'a gerçekten hizmet edecek belediye başkanı istiyoruz.
 • tolga serttepe
  2 yıl önce
  secime gerek yok ozaman ömer bey?...
 • Afyonlu
  2 yıl önce
  Son 10 yılda Afyonda ne değişti akarçay yapıldı güzel spor kompleksleri yapıldı güzel başka doğru düzgün birşey yok Birde dibimizdeki Uşak a bakın son 4 yılda şehrin tamamının nasıl değiştiğini görün Afyona gelen yatırımın paranın belki yarısı gitmiyor oraya Afyon vizyonu geniş özellikle estetikten iyi anlayan yeni bir başkan lazım.