TEPELERDEN YANKILANAN ZAFER SESİNİ DUYDUM
Reklam
Mürşide AYHAN

Mürşide AYHAN

HAYATA DOKUNANLAR

TEPELERDEN YANKILANAN ZAFER SESİNİ DUYDUM

29 Ağustos 2018 - 16:40

 
Ağustos ayının son günlerinde Afyonkarahisar Kalesi, bana hep bir başka görünür. Başı daha dik, bakışları çakmak çakmak, hepsinden önemlisi; içinde Anadolu sevdasını buram buram taşıyan ateşin kıvılcımını yakmış olmanın onurunu, şerefini,   gururunu taşıdığını düşünürüm hep.

Tepelerden yankılanan ZAFER sesini duydum, öyle bir yankılanıyor ki;  kulaklarımda hâlâ sesi var.

KOCATEPE, adı gibi koca bir zafere imza atan tepe, 26 Ağustos 1922 sabahı 5.30’ da Afyon Kocatepe’den Türk topçusunun ateşi ile ani bir baskın şeklinde başlayan Büyük Taarruz ’un geçtiği yer. Milletin yokluklar içinde mücadele ettiği, 1873 metre yüksekliğindeki bu tepe Ağustos ayında bile çok soğuk olması kazanılan zaferin zorluğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.   ‘’Zafer yürüyüşü’’ adı verilen etkinlikte Şuhut’tan başlayarak Kocatepe’ye ve sonrasında süren 12 km’lik yolda güle oynaya şarkılarla marşlarla gezerek gidilişinde bile yorulurken canı pahasına savaşanları selamlıyorum.

27 Ağustos 1922 sabahı Mustafa Kemal Paşa’ya telefonda kuşattıkları tepeyi yarım saat sonra alacaklarını bildirmesine rağmen bunu başaramayınca intihar ederek hayatına son veren Miralay Reşat ÇİĞİLTEPE. Ne var ki;  ÇİĞİLTEPE bir süre sonra Türk askerlerince ele geçilirmiş.

Savaş bütün hızı ile devam ederken, Tepeler susmuyor var güçleri ile Zaferi haykırıyordu. Piyade birliklerinin taarruzu sayesinde TINAZTEPE, BELENTEPE, KALECİK Bölgeleri geri alınıyordu.

Geri çekilmeye başlayan Yunan ordusu ile Türk Askerleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. 27 Ağustos’ta Afyon düşman işgalinden kurtuldu.
4. Kolordu Komutanı Kurmay Albay Kemalettin Sami GÖKÇEN:  27 Ağustos savaşları sırasında verdiği emirde ‘’ “Ordumuza kesin sonucu sağlayacak olan 1310 rakımlı ERKMENTEPE elde edilecektir.” sözleriyle Erkmentepe’nin önemini dile getirirken ayrıca tümen komutanlarına verdiği “Bütün ordunun zaferini temin etmek için korkusuzca taarruz edilecek ve birlikler yok olma derecesinde sarsılsalar bile 1310 rakımlı tepeler elde edilecektir.”

Afyonkarahisar, artık ZAFERKARAHİSAR’dı. Bu başarı CUMHURİYET’İN kuruluşunu getirecek, Anadolu’yu çektiği çileden kurtaracak, düşmanlardan arınacak Bağımsız Türkiye kurulacaktır.

Bu yolda canını feda eden adı bilinen bilinmeyen bütün şehitlerimizi, ‘’ Geldikleri gibi gidecekler. ’’diyen Başkomutan Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle, minnetle anıyorum.

Güzel Afyonkarahisar’ımın düşman işgalinden kurtuluşunu kutlar, geçmişimizden ders alarak, birlik beraberlikle hak ettiği en iyi yerlerde olmasını dilerim. Bu Vatan kolay kazanılmadı…
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum