YUSUF NAMOĞLU VE ABDULLAH YILMAZ
Reklam
Lokman ÖZKUL

Lokman ÖZKUL

yazıyor...

YUSUF NAMOĞLU VE ABDULLAH YILMAZ

19 Şubat 2018 - 15:07

Yusuf Namoğlu TFF Merkez Hakem Kurulu Başkanı. İkinci defadır yapıyor bu görevi. Gitti geldi, hiç kimse kalmamış gibi Yıldırım Demirören tekrar ona sarıldı, mal bulmuş mağribi gibi. Neden gündemde şimdi bu şahsiyet. TFF İkinci Lig Kırmızı Grup’un kritik mücadelesi, Menemen Belediyespor-Afjet Afyonspor maçından önce maçın hakemini  arayıp, mücadelenin  bir nevi ev sahibi ekip lehine yönetilmesi şeklinde tehditvari söylemlerde bulunması ve neticesinde hakem Abdullah Yılmaz’ın onurlu bir davranış göstererek hakemliği bırakmasıyla gündeme geldi. Biz futbolseverler açıkçası yadırgamadık bu olayı. Neden derseniz, hakemlerin yönettiği bazı maçlar üzerlerinde baskı var hissi uyandırmıştı zaten. Hakemler hata yapar, hata boyutunu aşıp tamamen bir takımı kollama lehine dönüşüyorsa iş, orada hata değil art niyet ararız. Herkesin birleştiği açık pozisyonlarda verilen kritik yanlışlar bu durumu gözler önüne seriyor. İkinci Lig maçı için hakemi arayan bir MHK Başkanı, Süper Lig maçları için, Spor Toto 1.Lig maçları için hakemleri arayıp üzerlerinde baskı kurmak istemez mi?..

    Konyaspor-Beşiktaş maçı için hakem Alper Ulusoy’u aramadığını nereden bileceğiz mesela veya herhangi başka bir maç. Yusuf Namoğlu ‘nun hakemliğini de bilirim. Benim kanaatime göre iyi bir hakem değildi. Tartışmalı kararların çok olduğu maçlara imza atıyordu. Şimdi de tartışmalı bir başkanlık yapıyor. Hakem Abdullah Yılmaz’ın istifa mektubu ve açıklamalarından sonra yapmış olduğu yazılı açıklama da suçluluğun beyanıdır. Pozisyon söyleyemiyor, yok seremonide şöyle yapmış, yok 9.15 i spreyle çizmemiş falan filan. Cüneyt Çakır da birçok defa çizmiyor, sıkıyorsa onu da suçla. Bu kadar küçülme Namoğlu, daha fazla orada pişkin pişkin durup da temsil ettiğin camiaya daha fazla zarar verme. Menemen Belediyespor-Afjet Afyonspor maçına gelecek olursak istediğin oldu. Menemen maçı aldı, rahat etmişsindir. Abdullah Yılmaz’ın yerine verilen hakem benim kanaatime göre maçın sonlarında Afjet Afyonspor’un penaltısını vermedi, onun dışında skora etki edecek hatası yoktu ama penaltıyı vermiş olsaydı en azından ikili averajda iki takımda eşit olacaktı. Şimdi lig sonunda iki takım puan puana olursa bunun vebali kimindir. Zaten maçtan önce yaşanan bu olaylardan dolayı Afyonsporlu futbolcuların psikolojisini düşünün. Zaten bu maç için karar verilmiş biz ne yapsak bu maçı alamayız düşüncesine kapılmış olsalar, yanlış bir düşünce midir? Psikoloji çok önemlidir, futbolcuların maç içindeki veya öncesindeki psikolojik durumları maçın seyrine direk etki eder.

    Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor veya herhangi başka bir takımın hakem kollamasına ihtiyacı yok, istemezler de zaten. Sadece tarafsız, iki taraf için de objektif yönetim isterler. Kendi takımı lehine isteyen yönetici de varsa, bu zaten apaçık bir şikedir ve kabul edilemez. Kim ise bunlar da teşhir edilmeli ve hakettikleri cezaları da almalılar. Yusuf Namoğlu da Menemen Belediyespor tarafından kim tarafından arandığını açıklamalı ve derhal istifa etmelidir. Yok istifa etmiyorsa, TFF Başkanı Yıldırım Demirören soruşturma başlatmalı, Gsm firmalarından ilgili kişilerin telefon dökümleri istenmeli ve gerçek ortaya çıkarılmalıdır. Sorumlular da bulunup, acilen görevden alınmalıdır. Bu olaylar üzerine hala Yusuf Namoğlu’nun görevde kalması hemen hemen bütün maçlara şüpheyle bakılmasına sebep olacaktır. Yok Mete’yi aradı mı, Alper’i ,Halis’i, Halil Umut’u..  aradı mı gibi şüphelere neden olacaktır. MHK Başkanı hakemi arayamaz mı? Elbette arayabilir ama sadece motivasyon için yoksa bir takım lehine yönetim göstermesi için arayamaz.

   Son olarak Yusuf Namoğlu’nu tekrar istifaya davet ederken, Hakem Abdullah Yılmaz’ı da göstermiş olduğu onurlu davranış ve kral çıplak dediği için tebrik ediyorum.

Lokman ÖZKUL- [email protected]

YORUMLAR

  • 0 Yorum