Reklam
Lokman ÖZKUL

Lokman ÖZKUL

yazıyor...
[email protected]

 KUSURSUZ OLAN İSLAM'DIR,MÜSLÜMANLAR DEĞİL

08 Eylül 2020 - 16:08

 

 

 

İslam Dini kurallarını Allah’ın vazettiği mükemmel bir dindir. Herşeyi yaratan Yüce Allah kullarını da en iyi tanıyandır ve bilendir. Kainatı O yaratmış, içindekileri ve içinde yaşayanları yaratan yerli yerine koyan Alemlerin Rabbi olan Allah’tır. Allah kullarının selameti için her alana yönelik hükümler koymuş ve bunları İslam Dini genelinde toplamıştır. Bu hükümler Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de toplanmıştır ve açıklaması da Peygamber Efendimiz (s.a.v.) e bırakılmıştır. Eğer insanlar bu hükümlere layıkıyla uysalar, dünyada zaten sorun çıkmazdı. Yüce Allah Kur’an’da ‘haksız yere bir cana kıymak bütün insanlığı öldürmek gibidir’ diyor, Müslümanlık kisvesi adı altında kullanılmaya müsait olan piyonlar Allah adına! katliam yapıyorlar, müslümanlık şimdi neresinde bunun. Burada kusurlu olan İslam Dini mi? İslam Dünyası, kandan gözyaşından geçilmiyor, bunun sorumlusu İslam’ı anlamayan müslümanlar mı, dinleri mi?

 

Yüce Allah, ‘zinaya yaklaşmayın’ diyor, yapmayı bırakın, ona sevkedecek nedenlerden dahi uzak durun derken, yaşını başını almış, sakalı göbeğine kadar inmiş müslüman görünümlü sapıklar, şarlatanlar küçük çocuklara musallat oluyor. Şimdi bunun sorumlusu bu insanlar mı, İslam Dini mi?

 

Yüce Allah, ‘rüşvet almayın’ diyor, İslam Dini Peygamberi ‘rüşvet alan da veren de ateştedir’ derken, dini referanslar kullanarak, insanları aldatarak rüşvet alan, insanları dolandıran müslüman kisvesindeki insanlar mı bu cürümlerin sorumlusudur yoksa Müslümanlık mı?

 

Soruları çoğaltabiliriz, kişilerin yaptıkları, bağlı bulundukları veya öyle olduğunu iddia ettikleri dine mal edilemez.

 

Sonradan İslam Dini’ni seçen , eski İngiliz pop şarkıcısı Cat Stevens, Müslüman olduktan sonraki adıyla Yusuf İslam ne demişti:

 

‘’Müslümanları görseydim Müslüman olmazdım, iyi ki İslam’ı Kur'an'dan öğrenmişim’’.

 

Önceden hıristiyan olan ve İslam’la şereflenen Yusuf İslam konuyu anlayabiliyorken, içimizde müslüman olduğunu iddia edip, bazı kendini bilmezlerin yaptığını İslam Dini’ne mal etmeye çalışanlara ne demeli?

 

İslam’ın kusursuzluğunu anlayanlar bunun farkındadır. Kişiler üzerinden İslam Dini’ni karalama metodu insanların cahilliyetinden kaynaklıdır. Aklını fikrini, beynini az çok kullanan bir insan, velev ki müslümanların yarısı dahi kötü olsa bile, İslam işte böyle kötü, şöyle kötü diye yanlış genellemede bulunamaz. Ama gelin görün ki bazı insanlara bunu anlatmak maalesef mümkün değil…

 

Ayrıca İslam Dini’ni müslümanlar hakiki anlamda anlasa ve uygulayabilseler oluk oluk kan dökülmezdi müslümanların yoğun olduğu coğrafyalarda ve ilim fen teknikte bu kadar geri olunmazdı Batı dünyasından. Bu cürümlerde suç sadece Müslümanların mı, elbette ki değil. Onlar kadar, onların coğrafyalarını karıştıran, geri bıraktıran, kan gölüne çeviren dış ve iç düşmanlar, mihraklar da bunların müsebbibidir.

 

Kusursuz olan İslam’dır müslümanlar değil’ önermesi, doğru ve yerinde olan bir önermedir. İnsandır, beşer şaşar hata da yapar günah da işler. Örneğin, teşbihte hata olmasın hatasız tam donanımlı mükemmel bir arabaya binersin, araçta kusur yoktur ama  sürücü kırmızı ışıkta durmaz kaza yapar, o zaman bunun suçlusu araba mıdır, sürücü müdür?..

 

Dinimizi doğru kaynaklardan öğrenelim, Kur’an ve sahih hadisler, sünneti seniyye yol göstericimiz olsun, gizli şirke yol açabilecek aracılara, cahil cühela insanlara, şarlatanlara pabuç bırakmayalım. Sahte dindarlardan! uzak duralım, aklımızı fikrimizi beynimizi kullanalım. Yüce Allah, Kur’an’da birçok ayet-i kerimede ‘aklınızı kullanmaz mısınız, düşünmez misiniz, ders almaz mısınız’ diyor. O kafaları, gövdemizde vücudumuzun bir aksesüarı! olarak kullanmayalım, akledelim, fikredelim, düşünelim, ,ibret alalım, hatalarımızı yanlışlarımızı tekrarlamayalım.

 

  

Kusursuz olan İslam’dır müslümanlar değil’ önermesi ile ilgili, ne de güzel ve anlamlı söylemiş Muhammed İkbal:"kaçtım müslümanlardan,

sığındım müslümanlığa"

 

  

Rabbim bizleri, İslam Dini’ni hakiki anlamda yaşayabilen kullarından eylesin ve İslam’ı hakiki anlamda teslim etme basiretini bizlere ihsan etsin..

 

 

 

Lokman ÖZKUL

 

İlahiyatçı-Yazar

 

[email protected]

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum