Reklam
Lokman ÖZKUL

Lokman ÖZKUL

yazıyor...
[email protected]

IRKÇILIK İLKELLİKTİR

01 Haziran 2020 - 13:19

 

 

 

Hiçbirimiz ırkımızı kendimiz seçmedik. Başka bir ırktan da olabilirdik. Bütün insanları Allah yaratmıştır. İnsanları ırklara ve milletlere ayırmasını Yüce Allah, Hucurat Suresi’nde şu şekilde ifade etmiştir:

 

   ‘’Ey insanlar! Şüphesiz sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık, tanışasınız diye sizi kavim ve kabilelere ayırdık, Allah katında en değerli olanınız O’na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır. Allah her şeyi hakkıyla bilmektedir, her şeyden haberdardır’’.

 

İnsanlar tanışsın kaynaşsın diye şubelere ayrılmıştır. Gerçi insanlık tarihinin başlangıcından bu yana çatışma sebebi olarak görülmüş birçok millette. İnsanlığın tekamül etmesi farklı milletlere bağlı olmasındandır. İnsanları çalışmaya, ilerlemeye, rekabete teşvik eder. Yoksa insanlar tek düze  atalet içinde bir toplum olurdu. İnsanları insanlardan daha iyi tanıyan, onları yaratan Yüce Allah’tır. O nasıl murad etmişse başımızın tacıdır.

 

A.B.D. de ırkçılık olayları yine alevlendi. Cani bir polis görevlisinin, George Floyd isimli siyahi bir ABD vatandaşını, boğazına dizini basarak öldürme kastı ile baskı uygulayarak katletmesi ülkeyi birbirine kattı. O polis ırkçıydı, ırkçı olmasa böyle bir şey yapmazdı. Floyd yerine beyaz bir vatandaş olsaydı,  o görevli aynı uygulamayı yapar mıydı? Irkçı beyazlara göre;  siyahiler , üzerine basılıp öldürülmesi gereken bir böcek gibi görülür. Yakın zamana kadar, lokanta ve restoranların kapılarına, ırkçı beyazlar ‘Köpekler ve Zenciler Giremez’ yazıyordu. Aşağılayıcı muameleye bakar mısınız!..

 

Biz de beyazız, siyahi de, kumral da, çekik gözlü Asyalı da, Afrikalı da..  olabilirdik. Bizim beyaz olmamız kesinlikle üstünlük sebebi değildir. Siyahi Bilal-i Habeşi, takva konusunda, beyazların çoğunluğundan üstündür. Allah katında üstünlük sadece takvadadır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) siyahi olan Zeyd b. Harise’yi  Mute Savaşı’nda ordunun başına komutan olarak geçirmiştir. Ordunun tamamına yakını da beyaz insanlardan oluşmaktaydı. O güzel insan Veda Hutbesi’nde şöyle söylemiştir:

 

"Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem'in çocuklarısınız, Âdem ise topraktandır. Arap'ın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahin da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O'ndan en çok korkanınızdır."

 

İslam dini bu anlamda ırkçılığı kesinkes yasaklamıştır. Irkçılık üzerine ölen küfür üzere (inançsızlık) ölür. Irkçılık üzere savaşan batıl bir savaş içindedir. İnsan bağlı olduğu milletini sever, bu son derece doğaldır ve olması gerekendir. Vatan sevgisi imandandır. Vatanını milletini savunmak üzere ölen kişi şehadet mertebesine ulaşır. Yalnız benim ırkım en üstün ırktır, diğerleri bizim hizmetçilerimizdir gibi Yahudi anlayışı, İslam dini’nde kesinlikle reddedilmiştir. Yahudiler kendilerini üstün ırk, diğer bütün milletleri de kendilerine hizmet edecek unsurlar olarak görür.

 

Burada Üstat Necip Fazıl Kısakürek’i hatırlayalım:

 

Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa,

 

Yaşasın kefenimin kefili kara borsa”...

 

İnsanlar öldüğü zaman,  hesap meydanında kimin üstün kimin hizmetçi olduğunu aynel yakin görecekler.

 

Hacc ve Umre ibadetleri, insanların kardeşliğini, ırk yönünden birbirinden üstün olmadıklarını en iyi müşahade ettiren eşsiz örneklere sahiptir. Biz de Kabe’de, Mescid-i Nebevi’de namaz kılarken, selam verdiğimizde siyah renkli Müslüman kardeşimizle yüzyüze geldiğimizde, birbirimize mütebessim çehrelerle bakıyor ve birlikte omuz omuza saf tutmanın sevincini yaşıyorduk. Bilebildiğimiz diller kadar onlarla çat patta olsa sohbet ediyor ve müslüman kardeşliğini en güzel şekilde yaşamaya gayret ediyorduk. A.B.D. li siyahi insanların lideri Malcolm X (Malik el Şahbaz), taşıdığı ırkçılık fikrini hacc ibadeti esnasında atmıştır. Siyahilerle beyazların birbiriyle saf tutması, omuz omuza tavaf yapması O’nu son derece etkilemiş ve ırkçılık fikrini orada bırakmıştır.

Her şeyden önce bütün kavimlerin yaratıcısı Yüce Allah’tır. Dolayısıyla bir kavmi üstün yaratıp diğer kavmi aşağı yaratması mümkün değildir.

 

Yazımı, Yaşar Kemal’in şu sözüyle bağlayayım:

 

‘’ Bir toplum, hoşgörüsü kadar güçlü, sağlam, haklıdır. Zulmü kadar zalim, zayıftır. Irkçılık ise en korkunç hastalıktır’’.

 

 

 

Lokman ÖZKUL

 

Eğitimci-Yazar

 

[email protected]

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum