HAYDİ KİTAP FUARINA!..
Reklam
Lokman ÖZKUL

Lokman ÖZKUL

yazıyor...

HAYDİ KİTAP FUARINA!..

12 Nisan 2019 - 11:44 - Güncelleme: 12 Nisan 2019 - 11:55


Sayın Valimiz Mustafa TUTULMAZ’IN himayesi ve öncülüğünde kurulan, önceki yıl ilki düzenlenen ve büyük ilgi gören Afyonkarahisar Kitap Fuarı'nın ikincisi bu mübarek gün itibariyle başlıyor. 22 Nisan’a kadar sürecek  etkinliğe, yüzlerce yayınevi ve yazarın yanı sıra, acizane bizim de içinde bulunduğumuz Afyonkarahisar’lı yazarların ve  çocuk yazarların katılacağı, okurlarıyla buluşacağı fuara ilimiz merkez  ve ilçelerinden  yaklaşık 80 bin öğrencinin katılması bekleniyor. Tabii sadece öğrenciler değil aynı zamanda vatandaşlarımızın da fuara büyük ilgi göstereceklerini düşünüyor ve bekliyoruz. Fuar saat 10.00 ile 20.30 saatleri arasında ziyaretçilere ve kitapseverlere açık olacak.Fuar bu yıl ‘Buluşma Noktamız Kitap' sloganıyla düzenlendi. Çok güzel ve anlamlı bir slogan. Kitaplar  insanları birbirine yaklaştıran, gönülleri birbirine ısındıran, insanın kendini içinde hissettiği en güzel arkadaştır.  Geçen sene ise ‘Her Çocuk Bir Fidandır' sloganıyla yola çıkılmıştı. Her kitap için bir de fidan verilmişti ve binlerce fidan toprakla buluşarak, şehrimizin ağaçlanmasına ve yeşillenmesine büyük katkı sağlanmıştı. Sayın Bakanımız Prof.Dr. Veysel Eroğlu çok büyük katkı vermişti.
Bu yıl gelmesi beklenen yazarlara baktığımızda birçok popüler yazarın yanı sıra,  fuarın favorisini bu sene çocuk yazarlar  oluşturuyor diyebiliriz. Çocuk yazarlar, özellikle küçük yaştaki çocuklarımızın daha çok ilgisini çekecek  ve onlarla sohbet imkanı bulabilecekler. Çocuklarımızı  küçük yaşlarda kitapla tanıştırıp arkadaşlıklarını  sağlayabilirsek onlar için kalıcı bir beraberlik ve arkadaşlık olur. Kitaplar en iyi dosttur. Sırdaşımızdır, derttaşımızdır, kültürümüzdür, geleceğimizdir, medeniyettir. Kitaplarla hem dem olmalıyız, günde en az bir saatimizi çocuklarımızla birlikte kitaplarla geçirmeliyiz. İlgi duyduğumuz bir alanda bir kitabı alıp onun dünyasına girmeli, onu bitirdikten sonra yeni bir kitap dünyasına yelken açmalıyız. Sadece kendimiz değil diğer aile fertleri ile birlikte okuma saatlerimiz olmalı; ailecek televizyondan , akıllı telefonlardan, tabletlerden uzak bir saati kitapların sıcaklığında geçirmeliyiz. Ülkemizde kitap okuma, ihtiyaç olarak maalesef  235.sırada yer alıyor. Biz bu ihtiyacı ilk beş arasına almalıyız ve ülkemizi kitap okuma oranlarındaki düşük dereceden kurtarmalıyız.   Kitap Fuarında gerçekleştirilecek etkinlik projelerinden birisi de, Afyonkarahisar Valiliğimizce; acizane bizlerin de içinde bulunduğu Afyonkarahisar'lı Yazarları, geleceğimizin teminatı çocuk ve genç okur yazarlarımıza, kitapseverlere ve hemşehrilerimize tanıtmak, onlarla kaynaştırmak ve yazmış oldukları eserleriyle buluşturmaktır. Katılım gerçekleştirecek olan Afyonkarahisar'lı Yazarlarımız, tahsis edilecek stantta hep birlikte okuyucularıyla bulaşarak, söyleşi ve imza etkinliği gerçekleştirecek, durumu ve zamanı müsait olanlar okullarımızda söyleşi yapacaklar, konferanslar verecekler. Geçen yıl ki yerel yazar sayısıyla, bu yılki yerel yazar sayısı arasında neredeyse iki katı bir artış var. Bunların en güzeli de okullar arası çocuklarımızın düzenlemiş olduğu yerel yazarlar platformu. Çocuklarımız da kitap yazdı, onlar da fuara katılacaklar , yaşıtlarına kitap yazılabildiğini ve onların da yazar olabileceklerini gösterecekler. Çok önemli kazanımlar, küçük yazarlarımızı kutluyor ve çalışmalarının devamını diliyorum. Fuar süresince; kitaba olan aşkı, yazmaya olan aşkı bir nebze de bu vesile ile gündemde tutmuş olacağız.Böyle büyük bir organizasyonu gerçekleştiren başta Afyonkarahisar Valimiz Sayın Mustafa Tutulmaz’a, kitap fuarı planlama ve çalışmalarını yürüten İl Kültür ve Turizm Müdürü  Sayın Mehmet Tanır  ve ekibine, İl Milli Eğitim Müdürümüz  Sayın Metin Yalçın ve ekibine, fuar çalışmaları ile bilinen, ikinci defa fuarı kuran, her şeyiyle ilgilenen Sayın Mehmet Abdioğulları’na teşekkürlerimizi arzederiz.  İkincisini düzenlediğimiz fuar inşallah sürekli olur. Bütün hemşehrilerimizi, 12-21 Nisan tarihlerinde saat 10.00 ile 20.30 arasında Fuar alanındaki kitap fuarına davet ederken , yazımı kitaplarla ilgili olarak Alphonse Daudet’ nin güzel  ve anlamlı sözü ile bitiriyorum:

‘Kitaplar benim sevgili dostlarım, gerçek yol gösterenlerimdir. Çünkü ikiyüzlülük etmeden, bana görevlerimi anımsatırlar.’

Kitaplarla barışık günler dileklerimle..

Lokman ÖZKUL
[email protected]
Eğitimci-Yazar

 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum