DİNİ VE MİLLİ DEĞERLERE SAYGISIZLIK HADSİZLİKTİR
Reklam
Lokman ÖZKUL

Lokman ÖZKUL

yazıyor...

DİNİ VE MİLLİ DEĞERLERE SAYGISIZLIK HADSİZLİKTİR

19 Temmuz 2019 - 15:27

 
 
Gün geçmiyor ki milli, manevi ,dini değerlere karşı saldırı artmasın. Kendini birşey zannedenler akıllarınca daha doğrusu kuş beyinlerince kutsallara saldırmaya başlıyorlar. Özellikle sosyal medyada çok rastlıyoruz bu insanımsılara. Çoğunlukla hak ettiği cevapları alıyorlar lakin bunların insanların sinir uçlarına dokunmaktan keyif aldıklarını ve gerilimi yükseltmeye çalıştıklarını düşünüyorum.  Provakasyon amaçlıyorlar, insanımızı galeyana getirip ani refleks hareket etmelerini sağlama peşindeler. Kimsenin Yüce Allah’a , İslam Dini’ne, Hz.Peygamber’e, milletimizin kutsal değerlerine hakaret etme yetkisi ve hakkı!  yoktur. Herkes birbirine saygılı olduğu gibi kutsallarına da saygı duyacak. İslam dini özelinde olduğu gibi, hiçbir dine karşı hakarete varan saldırılarda bulunulmamalı. O dinin temsil ettiği değerlere karşı da mutlaka saygıyı korumak gerekiyor.
 
 
Yüce Allah En’am Suresi 108. Ayet-i Kerime’de ‘ Onların, Allah'ın dışında, kulları durumundaki taptıkları, yalvardıkları şeyler konusunda yakışıksız sözler söylemeyin. Sonra onlar da, bilgisizlikleri sebebiyle sınırı aşıp Allah hakkında ileri geri konuşmasınlar.’
 
Yüce Allah burada sınırı koyuyor. Müslümanlara da, diğer dinlere  ve onların taptıkları  konusunda yakışıksız şeyler söylememelerini  emrediyor. Müslümanlar genel anlamda  bu konularda oldukça saygılılar lakin diğer din mensuplarından bazıları, Allah'tan başkasını ilah edinenler ve de bazı ateistler, tanrı tanımazlar hadlerini çok fazla zorluyorlar. Meydanı  boş zannedip salvo atışlarda bulunuyorlar. Kurban Bayramı yaklaşıyor, bu ibadeti anlamayıp hakaretlere başlayacaklar, dini değerlere saygısızlık edecekler sıraya girecekler maalesef. Yılın diğer zamnalarında hayvan kesilmeyip, et yenilmiyor sanki. Kurban ibadetinin kutsal amacını anlayamayacak derecede beyinleri gelişmemiş olanlar, kendilerini hayvansever göstererek kutsal değerlere saldırmayı marifet sayacaklar. Kurban Bayramı yakın olduğu için bu örneği verdim.


 
Sosyal medyada, Tweeter da bir rapçi bozuntusu çıkmış kıt aklınca kuş beynince , bazı insanların fiillerinden dolayı Yüce Yaratıcı’ya karşı çirkin ifadelerde bulunuyor. A be ebleh insan, İslam Dini’nin ilkeleri evrenseldir ve hemen herkes tarafından kabul görmüştür. Uygulayıcılar yanlış yaparlar ancak bunun faturası ne dine ne de kural koyucuya kesilir. Allah insanları dünyada imtihan ediyor. Yaptıklarına göre mükafat veya ceza veriyor. Bazı suçların cezasını ilahi adaletiyle bu dünyada da veriyorken, bazı suçların cezasını ahirette verecek. Herkesin adaleti şaşar Allah’ın adaleti şaşmaz. Ayrıca hukuk sistemi de işlemektedir ve hak edenler hakettikleri cezaları almaktadırlar.
 
Milli değerlerimiz de; bayrağımız, vatanımız, İstiklal Marşımız, dilimiz ve milli değeri olan büyüklerimizdir. Onlara da kimsenin hakaret etme hakkı! kesinlikle yoktur. 
Her zaman haddini bilmeyen insanlar çıkacaktır, terbiye sınırlarını zorlayacaklardır, sinir uçlarına basacaklardır lakin bunlar karşısında sağduyulu olmak gerekir. Yasalarımız bu konuda gerekli önlemleri almıştır.
 
Türk Ceza Kanunu'nun 216. maddesinin üçüncü fıkrasına göre, halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli şartı ile altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacaktır. Dini değerler; bir dinin kitabı, peygamberi, kutsal yerler..  olabilir. İnanca saygı ilkesi gereğince herkesin, bir diğerinin inandığı dinle ilgili değerleri gözetme, incitmeme, dini tahkir veya tezyif  içeren açıklamalar yapmama yükümlülüğü bulunmaktadır.
 
Milli değerler için de aynı zamanda gerekli yasal önlemler vsardır. Kimsenin yaptığı hukuken de yanına kar kalmaz. Onun için bu tip hadsizlere, edepsizliklere karşı hukuki yönden had bildirilir. İnsanımızın demokratik tepkiler dışında herhangi bir reaksiyon göstermemesi gerekir.
 
Böyle hadsizler için Mevlana en güzel sözü söylemiş:
 
‘Her lafa verecek bir cevabım var.
Lakin bir lafa bakarım laf mı diye,
Bir de söyleyene bakarım adam mı diye"
 
 
Lokman ÖZKUL
Eğitimci-Yazar
[email protected]
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum