Reklam
İdris ÖZEK

İdris ÖZEK

EĞİTİM YAZILARI
[email protected]

DUYGUSAL ZEKA (EQ)

26 Haziran 2019 - 14:20

 

                Son yıllarda, eğitim bilim çevrelerinde entellektüel zeka (IQ)’dan sonra duygusal zeka (EQ) tartışılmaya başladı. Hatta kimi bilim adamları, entellektüel zeka ile duygusal zekayı karşılaştırmaya bile çalışarak, hangi zekanın daha önemli olduğu üzerinde durdu.

 

                Duygusal zeka (EQ) kavramını, yüksek lisans eğitiminin son sınıfında duymuştum. Daniel Goleman’ın “Duygusal zeka IQ’dan daha önemli” kitabıydı zannedersem, bu konuda ödev olarak okuduğumuz kitap.

 

                Sonra, değerli bir arkadaşım bu konuyu tez olarak ele almak istedi. Konu, hocalarımız arasında uzun süre tartışıldı, sonunda konu arkadaşımız tarafından zoraki de olsa incelenmeye çalışıldı. Arkadaşım, “Duygusal zeka”yı Afyon ilindeki ilköğretim okullarında öğrenim gören öğrenciler üzerinde araştıracak, araştırmasında öğretmen ve velilerin görüşlerini alarak öğrencilerin duygusal zeka seviyeleri hakkında bir sonuca varmaya çalışacaktı. Ama olmadı...

 

                İsmini hatırlayamadım, bir bilim adamımız bilimsel bir dergide Hitler ile Mevlana’nın entellektüel zekası üzerinde durmuş.

 

                Mevlana ve Hitler’in IQ olarak aynı seviyede olduğunu düşünen bilim adamı, makalesinde “Mevlana’nın inançları, ırkları, dinleri arasındaki farklara bakmaksızın bütün insanları kucaklaması ile Hitler’in insanları fırınlarda yakmasını, iki ünlü kişi arasındaki “EQ” seviyesine, yani duygusal zeka farklılığına bağlıyor.

 

                Mevlana’yı, tüm insanları kucaklamasına sebep, onun duygusal zeka seviyesinin üst düzeyde olması, Hitler’i ise insanlara işkence etmesine sebep ise onun duygusal zekasının alt düzeyde olmasıdır..

 

                Bu kısa ve öz örnekten sonra IQ ile EQ, ya da entellektüel zeka ile duygusal zeka arasındaki fark zannedersem anlaşılmıştır.

 

                Entellektüel zeka (IQ), kişinin problem çözme, işlem yapma, ezberleme, ifade etme, bilgiler arasında karşılaştırma yapabilme, genel yetenek gibi alanlardaki becerisini kapsıyor. IQ testleri de, kişilerin bu alanlardaki bilgi ve becerilerini ortaya koyarak zeka seviyesini tesbit etmeye çalışan bir ölçme aracı olarak biliniyor. (Bu testlerin objektifliği üzerinde yıllardan beri süren tartışmalar yapıldığını belirtelim)

 

                Duygusal zeka (EQ), kişinin  sosyal ilişkilerini, olaylara karşı verdiği tepkileri, zorluklara karşı direnme gücünü, her şeye rağmen mutlu olabilmeyi, duygusallığı vb. alanları kapsar.

 

                EQ’su yüksek bir kişi; sosyal ilişkilerinde dengelidir, hoşgörülüdür, insanlarla iyi ilişkiler kurar, insanları, hayvanları, bütün canlıları sever, olaylara karşı doğru tepkiler verir, insanlarla paylaşmasını bilir, çevresi tarafından sevilir, saygı duyulur, en zor şartlarda bile ümidini yitirmez, eleştirilere açıktır, her şeye hemen olumsuz tepki vermez, kolay kolay sinirlenmez, duygu ve düşüncelerini rahatça ifade eder....

 

                Çocuğumuzun okulda başarılı olması için, onun elbette ki entellektüel zekasının (IQ) belli bir seviyenin üstünde olması gerekiyor. Ancak başarı için, belki bundan daha önemli bir etmen de duygusal zeka...

 

                Çocuğumuzun duygusal zeka olarak geliştirmek istiyorsak, onu güvenilir, sevgi, hoşgörü, merhamet ve saygı temelli bir aile ikliminde yetiştirmek zorundayız. Bence, duygusal zeka olarak geliştirilmiş bir çocuğun, yetenekli ve istekli olduğu alanında başarılı olmasının önünde hiç bir beşeri güç duramayacaktır.

 Bu konu üzerinde yazmaya ilerleyen günlerde devam edeceğim, çünkü daha söyleyecek çok söz var...

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • ibrhm
    1 yıl önce
    hocam,benzetme yapıcam,IQ aracın performansı ve gücü ise,EQ aracın direksiyonu ve frenidir.doğrumudur.