TERÖR BELASINA TEPKİMİZ
Reklam
Hakkı SEZEN

Hakkı SEZEN

ANALİTİK BAKIŞ

TERÖR BELASINA TEPKİMİZ

19 Şubat 2016 - 09:49

Dün Ankara'da meydana gelen müessif terör olayında ölen kardeşlerimize, vatan görevi esnasında şehit olan askerlerimize ve tüm şehitlerimize Cenabı Allahtan rahmet diliyor, tekrarından muhafaza etmesi için dua ediyorum.

Sözde yazarlar, hatta araştırma merkezleri, klavye kahramanları ve muhalif siyasiler daha saldırının dumanı tüterken yorumlara ve suçlamalara başladılar. Sorumluları hemen buluverdiler.

Her terör olayından sonra malum nakaratlar tekrar etmeye başladı. İstihbarat zaafı var. Bakan istifa, MİT başkanı istifa, bir müddet sonra da hükümet istifa, Cumhurbaşkanı istifa diyecekler. Ben yazıyı henüz bitirmeden de, istifa naraları duyulmaya başladı.

Samimi olmayan,bu menfur olayı bile kendi siyasi çıkarına kullanmaya çalışanların bu yaygaralarında hiçbir haklılık payı olamaz. Dünyanın hiç bir yerinde de böyle tepki ve sonuç doğurmaz.

Her terör olayında bakanlar istifa etse, hükümetler göçse bu ancak terör faaliyetlerini yapanların ekmeğine yağ sürer.

Bi bomba patlat, Bakan istifa etsin,

Bi bomba patlat, Hükümet göçsün,

Hatta bi bomba patlat, Cumhurbaşkanı bile gitsin.

Olacak şey mi? Başı bozuklar ülkesi mi bu? Ey devlet tecrübesinden bahsedenler, devlet tecrübesi bunu mu gerektirir?

Aslında bu günler iktidarıyla muhalefetiyle birlik zamanıdır.

İstihbarat zaafından bahsediyorlar. Bunlar ülke yönetmenin zorluğunu ve ne olduğunu bilmiyorlar. Saf ergen çocuklar gibi yaygara ediyorlar. Timsah gözyaşı bile akıtamıyorlar. Neredeyse "oh olsun" diyecekler.

Bunlar Çanakkale'de asker olsa evvela komutanını vururdu, İstiklal harbine katılsa isyan eder kaçardı. O gün yaşasalar, Ermeni Aram Efendi, Arnavut Esad Toptani ve Emanuel Karasu Efendilerden oluşan, Abdülhamid Hanın hal fermanını duyuran heyete, eminim bunlar da dahil olurdu. Anlayın nasıl bir kafa yapısı var!

Bunlar için ülkenin selameti, Türkiye'nin onuru, Devletin bekası, İslam Aleminin mağduriyeti hiç önemli değil. Mazlumların ahı, ölen, sakat kalan, dağılan aileler, yerinden yurdundan edilen insanların hiç kıymeti yok. Var yok Tayyip Erdoğan, Davutoğlu ve Hükümet. Bu sıkıntıdan ne gibi bir Erdoğan düşmanlığı çıkarırız, hükümeti nasıl zora sokarız anlayışı gözlerini kör etmiş. Muhalefetin artık bu paranoyadan kurtulması lazım. Ülke menfaatlerinin muhafazası ve dış tehditler karşısında, basit kasaba politikaları bırakılmalıdır.

Tayyip Erdoğan olmasaydı, Ekmeleddin İhsanoğlu ile bu işler daha mı güzel olacaktı? Davutoğlu olmasa Kılıçdaroğlu veya Bahçeli daha mı iyi yönetecekti ülkeyi? Bütün şer güçler, kurdukları menfur planlarından vaz mı geçeceklerdi?

Hatasız kul olmaz ama, benim gördüğüm, seçilmiş en dirayetli, liyakatli, metanetli, basiretli, gayretli ve azimli bir Cumhurbaşkanı'na ve Başbakan'a sahibiz. Allah başımızdan böyle idarecileri eksik etmesin, Devlete Millete zeval vermesin, düşmanlarımıza fırsat vermesin, içimizdeki gafillere akıl ve izan versin, hainleri de kahretsin!

HDP'nin terörü lanetleyen üç partinin imzaladığı bildiriyi bile imzalamamasını anlatmaya, ne olduklarını izaha gerek görmüyorum, belli ki kendi melanetleri. Herkesin tarafı belli ve her şey milletimizin gözleri önünde oluyor. Yalnız şunu söylemeden edemeyeceğim. Seçimlerde "HDP artık Türkiye Partisidir, Demirtaş herkesi kucaklayacak" teranesi ile propaganda yapanlar, yüzünüz kızarmayacak mı? Bu gün utanmayacak mısınız? Buna inanan hatta oy verenler, ne kadar saf hatta affedersiniz aptal yerine konduğunuzu anladınız mı?

ABD'de 11 eylül, daha yakın zamandaki Paris'teki terör olaylarında kimse kendi yöneticilerini suçlamadı, kendi ülkelerinde birlik oldukları gibi dünya liderlerini de yanlarına alarak tepki yürüyüşü yaptılar. Geçende yazdım, bu gayrı nizami bir harptir. Adı üstünde nizamı, kuralı yoktur. Amacı hedefini gafil avlamaktır. Türkiye'ye düşman kaç tane terör örgütü ve istihbarat teşkilatı var biliyor musunuz? Bildiklerimi saymaya kalksam yazıya yer kalmaz.

Elbette her ülkenin istihbarat teşkilatı bu tür faaliyetleri önlemek için çalışır. Ülkemizde de güvenlik teşkilatımız pek çok terör olayını önlemiş, canlı bombaları yakalamış, teröristleri işin başında enterne edebilmiştir. Bu faaliyetleri çok önemli ve başarılı faaliyetlerdir, ama bunlar kamu oyunda fazla yer almaz. Hani "iyi olursa Allah'tan kötü olursa senden" tabirindeki gibi, yakalanan bomba ve teröristler ikinci sayfada, patlayan bomba, manşette yer alır. Yani çok fedakarlık isteyen, riskli ve nankör bir meslektir. Bilen bilir ve bu çalışmalarında, emniyet, asayiş ve istihbarat güçlerimizin başarılı olmaları için samimi dualarını esirgemez.

İstihbarat zafiyeti diyen, tarihten coğrafyadan, maslahattan siyasetten, istihbarattan haberi olmayan en hafif tanımlamayla saftorik (aslında bunların çoğu hain hinoğlu hindir) vatandaşlarımıza da şunu ifade edeyim, güvenlik ve istihbarat teşkilatlarımızın her terör olayından yüzde yüz haberleri olması için, ancak o örgütü yönetiyor olmaları gerekir, anladınız mı saftorikler. Bir istihbarat uzmanımız bunun %30'u geçemeyeceğini söyleyerek bir sınır bile çizdi. Dünyanın en iyi teknolojisi ile donatılmış, en güçlü istihbarat teşkilatları bile yerine göre bu tür saldırılar karşısında aciz kalabiliyor.

Evet Batıda da terör var ama bizde niye artmaya başladı derseniz, her zaman söylediğim gibi belalı bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu gün ateş topu haline gelmiş Suriye ile bizim 900 km.den fazla sınırımız var. Batının ve Rusya'nın 1 metre bile sınırı yok. Anladınız mı?

Osmanlı Atamız, böyle bela ve musibetler karşısında nasıl davranmamız gerektiğini bir tek cümle ile ne güzel anlatmış. "def-i mazarrat, celb-i menafiden evladır." Yani "belayı def etmek, menfaat temininden daha hayırlıdır." Anlayana!

Netice, birbirimizle ve içimizden olan yöneticilerle uğraşmak, onları yıpratıp yormak yerine, birliğimizi sağlamak, metanetimizi korumak ve bizi yönetenlere yardımcı olmak zorundayız. Gün bu gündür. Bu badireden başka türlü kurtulamayız. Sözlerim vatanını milletini sevenleredir. Hainlere söz kar etmez...

YORUMLAR

  • 0 Yorum