AMERİKAN BİLARDOSU
Reklam
Hakkı SEZEN

Hakkı SEZEN

ANALİTİK BAKIŞ

AMERİKAN BİLARDOSU

09 Şubat 2016 - 09:47

Toplar birbirine vuruyor, Şak şuk sesler geliyor. Biraz ara veriyor, seyirciler hayranlıkla bakıyor. Her şak şuk sesleri geldiğinde toplar birbirine vuruyor, İşid veya her ne ise masum insanları vahşice öldürüyor, Ruslar bayır bucağı bombalıyor, masum siviller, fidan gibi yiğitler, üç yaşındaki filizler ölüyor.

Dünyanın gözü önünde, her türlü yayın mecrasında, canlı yayında Amerikan bilardosu oynanıyor.

Beyaz top kırmızı topa vuruyor, sarı top delikten aşağı tıngır mıngır gidiyor. Her taraf kan. Masada değil! Masanın keyfi yerinde. Şuh kadın uzandığı bilardo masasında hesaplı bir tavırla uzanıyor. Oyuncu kendinden emin, dünya seyircisi pür dikkat. PYD veya YPG her neyse bir ABD'ye yaslanıyor, bir Ruslara. Gözünü kantonlara dikmiş. Kantonları birleştirecek.

Bilardocu göz ucuyla hesap yapıyor, şimdi hangi topa vursam, hangi topu harekete geçirsem, hangisini deliğe soksam diye. Sahi bilardo oynayanın özel bir adı var mıdır? Mesela Süvari, futbolcu, eskrimci filan gibi. Bilmiyorum. Ama havalı bir oyun. Hesap kitap bilmek, el mahareti, sinir sağlamlığı lazım. Ufak bir hata sonucu fiyaskoya götürür. Şnaypırın (sniper) hassasiyeti lazım. Sadece vurduğu top değil, onun vuracağı topun da nasıl tepki vereceğini belki sonrasını da hesaplamak lazım. Kendine İslam devleti diyen bir örgüt çıkacak ama Müslümanları perişan edecek. Rahmetli Erbakan'ın dediği gibi, top gene aynı deliğe düşecek.

Amerikan merkez bankası Fed, faiz indirdim bindirdim diyecek, dünya ekonomisinin taşları oynayacak. Dolar yükselecek, pek çok ülkenin Gayrı safi Milli hasılası düşecek. Bölen büyük olunca sonuç küçülecek.

Bir terörist Suruç'ta kendini patlatacak, başta İncirlik olmak üzere ülkenin pek çok askeri hava alanı, ABD ve Batılı ülkelerin uçaklarına, İşid'e daha rahat operasyon yapsınlar diye açılacak.

ABD göz kırpacak, petrol fiyatları düşecek. Bilardocunun hafiften dokundurduğu top kararlı bir şekilde şuh kadının dizinin altından bilardo masasının kenarına değip sarı topa pıt diye vuracak. Ruslar petrol fiyatlarının düşmesiyle 600 milyar dolar kadar bir kayba uğrayacak. Ruslar sallanacak ama tabanca patlamadı. İranlı bir Ayetullah Putin'in terini silecek.

İşid'e operasyon yapacağım diyen Rus uçakları, Bayır Bucak Türkmenlerine bombalar yağdıracak.

Oyunu seyreden Dünya vatandaşları, patinajlar yaparak ilerleyen topa ve yapacağı sonuca bakacak, kimisi de masadaki şuh kadın frikik verecek mi diye gözlerini dikecek. Bu arada çoluk çocuk Suriyeliler, denizlere dökülecek, sahillerden insan cesetleri toplanacak.

Bilardocu skoru artırmak için yeni atraksiyonlar hesabederken, bir yandan da ıstakasını tebeşirleyecek, kaymasın hata olmasın diye. Zenginliğini refahını sömürüye dayandırmaya alışmış Avrupalılar, ser sebil gelen göçmenlerden nasıl istifade ederim diye planlar yapacak. Kimisi, mültecilerin işe yarayanını alırım, işime gelmeyenini denize atarım diye yeni "göçmen hamamları" kuracak. Kimisi de nebbaşlar gibi üzerlerinde ne varsa elkoyarım diyecek.

Istakayı hem iyi tutmak, hem de sağı solu iyi gözlemek lazım. Hamle yaparken oyuncudan çok oyunun heyecanına kapılan seyircinin, ıstaka ile gözünü çıkarabilir. Gayrı nizami harple olmadık yerde terör eylemi olur. Na-hak yere hiç alakasız insanların kolları bacakları savrulur. Bombalar füzeler patlar, insanlar, kadınlar, çocuklar enkaz altında kalır.

Toplar koç başı gibi birbirine vurur. Bazen tek şaklama olur, bazense zincirleme şakırtılar gelir. Bilinmez bir insicam içerisinde.

Tarihin şahitleri şehirler, camiler, muhteşem eserler virane olur, bin yılların birikimi kütüphaneler yanar, yağmalanır, mezar taşlarına kadar medeniyetin izleri silinir.

Fed, filan ayda faiz artırımını düşünebiliriz diye gündem bildirir, henüz hiçbir şey yapmadan, uygulama olmadan bir blöfle bütün dünyanın kur dengelerini bozar, Rami'de satılan yumurta fiyatlarından bile pay kapar.

Oyuncu ıstakasını tebeşirler, sessizlik olur.

-Efendim petrol fiyatlarını düşürdük. En büyük zararı Ruslar görecek, İran ambargoya göre kendini ayarladı, Suudilerin tuzu kuru idare eder ama en büyük ödemeleri petrol ve doğalgaza olan Türkler, bu işten karlı çıkacak. Zaten ele avuca girmiyor, söz dinlemiyorlar, bu onlara doping etkisi yapacak.

-Onlara da başka belalar musallat ederiz, merak etme sen. Suriye'yi Türklerin sırtına kambur gibi eklemler, iflahını keseriz. Hem PKK ne güne duruyor?

Türkiye, Suriye'de kapısının önüne kazılan çukurlara tedbir alır, Türkmenlere yardım gönderir, Işid'i destekliyorsun diye suçlanır. Nato üyesi ülkeler, patriotlarını geri çeker. Bazı Türkiye yetkilileri, tırların önünü keser.

Rusların bombaladığı milyonlarca Suriyeli, Türkiye'ye sığınır. ABD, sadece endişe duyduğunu ilan eder.

ABD eski büyükelçisi Morton Abramowitz ve ekibi, Türkiye raporu yayımlar. "AKP başarılı olursa Türkiye Batı'dan uzaklaşır." , "seçim sonucu ne olursa olsun, Türkiye'de kutuplaşma ve sosyal gerginliklerin artması kaçınılmazdır." tespitinde bulunur. Pardon, bu bir tespit değildir, bilardo topunun seyrini ilan etmektir.

Yıllarca birbirine tehditler savurdukları, hakaretler ettikleri hatta sıcak bir çatışmaya gireceklerini zannettiğimiz İran'la, aniden barış çubuğu tüttürülür, ambargo kaldırılır.

Oyuncu masanın kenarına arkasını dönerek oturur, yandan bir bakışla ıstakasını topa yaklaştırır, sanki masadaki şuh kadını hiç görmüyordur, dipten vurarak topu havalandırır ve kadının ince belinden aşırtır. Pike yapan top, diğer topun üzerine düşer, tok bir şaklama sesi ile deliğe girer.

Birkaç ağaç kesilecek diye, milyonlarca fidan dikmiş, yüzlerce orman kurmuş bir hükümete karşı masum bir gezi parkı hikayesi ile darbe düzenlenir. Sosyal, siyasal ve ekonomik düzen altüst olur. Emellerine ulaşamasalar da faiz artışı baki kalır.

Türkler Rus uçağını düşürür, masada toplar karışır, usta oyuncunun üst aklı herkesin kafasını karıştırır. Putin tongaya düşer, eline aldığı kalaşnikofla, rus ruleti oynar...

Türkiye, Nato'ya bağlı, AB namzedi bir ülke olduğunu hatırlar. Uzun ince AB yolunda bilmem kaçıncı çıtalardan bir çıta olan fasıl açmak üzere anlaşılır. Her safhada itirazı olan Yunanistan ve Rumlar bile, nedense bu sefer itiraz etmez. . Bu arada Kıbrıs'ta birkaç milyonuncu görüşmeler yapılır, çözüme yakın olduklarını bildirirler.

Onlarca etnik yapısı, yüzlerce mezhep ve meşrep takıntılısı, binlerce saltanat ve iktidar meraklısı, milyarlarca petrol bağımlısı olan bir dünya bile, uzaydan bakıldığında bilardo topu gibi görünmektedir. Demokrasi, kadın ve insan hakları, çevrecilik, hayvan severlik, özgürlük gibi soslarla bu topları boyadığınızda, oynan oyunun kimse farkına bile varamayacaktır.

Doğrusu bu Amerikan bilardosu nasıl oynanır, kaç top vardır bilmem. Ama içimizdeki akılsızlar yüzünden , emperyalistlerin oynayacağı, vuracağı ve kullanacağı o kadar çok unsur var ki!

Müslümanlar, tefrikadan kurtulup Allah'ın ipine toptan, sımsıkı sarılıp birleşmedikçe bu oyun bitmez, gösteri devam eder. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum