Reklam
Dr. Kadriye Işıklar PÜRÇEK

Dr. Kadriye Işıklar PÜRÇEK

Dr. Kadriye Işıklar PÜRÇEK
[email protected]

MÜMKÜN...

03 Eylül 2020 - 11:26

YAKAMOZ BİRLİĞİ  yazıyor…

 

 

MüMKüN

 

Zor günlerdir belirsizlik günleri. Uçurumun kıyısından gözünüze bir ölüm ilişir bir hayat.  Düşmemek için dengede kalmak gerekir. Bu askıda kalış ve bekleyiş  hali elinizi kolunuzu bağlar. Garanti düşerim diyene göre de  mümkün değil düşmem  diyene göre de -ki bir çeşit kesin inançlılardır her ikisi de-gayret etmek lüzumsuzdur.  Sonuç baştan bellidir; garanti düşecektir (her kötü şey onun başına gelir)  veya mümkün değil düşmeyecektir (bana bir şey olmaz). Garantici de mümkün değilci de salıverir kendini. Şöyle düşünün; genç bir kadınsınız ve 8 kilo vermek  istiyorsunuz.  Nasıl olsa veririm özel bir programa ihtiyaç yok ya da nasıl olsa veremem çabaya gerek yok sözleri kulağınıza nasıl geliyor? Gayret olmaksızın netice olur mu? Garantici ve mümkün değilciler direksiyonu kilitlenmiş otomobil misali ne yol alabilir ne de yön bulur.  Garantici ya da mümkün değilci tutum bir çeşit “akıl daraltıcıdır”. Üstelik mümkün değilciler ve garanticiler, depresyona, hayal kırıklığına, haset ve kıskançlığa da sıklıkla düşebilirler.

 

                                                                                                           

Bundan böyle ne olacak? Toplumsal hayatımız yepyeni bir hal mi alıyor? Düğün dernek olmayacak mı artık? Okullarımız açılabilecek mi? Bilemiyoruz…Belirsizlik  geldi hem kapımıza hem aklımıza dayandı. Aşağıdaki yorumlardan hangisi belirsizliğin gönlümüze boca ettiği efkârı dağıtıyor; içinizi rahatlatıyor ve daha gerçekçi geliyor size?-Mümkün değil  covid ‘in bitmesi

- Garanti covid bitecek

- Covid in bitmesi mümkün, ihtimal dahilinde.

 

 

 

Bir şeylerin daha iyiye de daha kötüye de gidebilme ihtimalinin varlığını  kabul ediyorum ve etrafımı ve kendimi üzmeden, kırıp dökmeden umutla çabalamaya devam ediyorum. Kader gayrete aşıktır der İbni Arabi. İhtimallerin varlığına inanıyorum. İşler umduğum gibi gitmezse en azından elimden geleni yaptım diyebileceğim, işler umduğum gibi giderse iyi ki çabalamışım diyeceğim. “İhtimal olmadan insan adeta nefes alamaz. İnançlı kişinin umutsuzluğa karşı ebediyen güvenilir bir pan zehiri vardır: İHTİMAL. Çünkü Tanrı için her an her şey MÜMKÜNDÜR”*.

“Tutucu bir insan iyimser olamayabilir ancak iyimser bir insan muhakkak tutucudur.”

*Soren Kierkeegaard

 

Dr. Kadriye IŞIKLAR PÜRÇEK

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum