GEÇERKEN UĞRADIM
Reklam
Dr. Kadriye Işıklar PÜRÇEK

Dr. Kadriye Işıklar PÜRÇEK

Dr. Kadriye Işıklar PÜRÇEK

GEÇERKEN UĞRADIM

12 Şubat 2020 - 09:44

“Herkes bir deryanın balığıdır” diyor Mustafa Tatcı. Dünya hızla sanal gerçeklikten artırılmış gerçekliğe doğru yol alırken isabetli bir saptama bu. “Ol mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler” der Hayali. Hangi deryanın (deniz) balığı olduğumuzun ne kadar farkındayız? Bize sunulan gerçeklik hakikatin ne kadarını oluşturuyor? Sunulan ile olan arasında fark gittikçe açılıyor sanki. Sosyal medya kendince bir gerçeklik oluşturabiliyor. Bu gerçekliğin sahiciliğini hakikiliğini) sorgulamak ve acaba başka türlü de olabilir mi demek gerekiyor. Sosyal medya da oluşturulan algılar kutsal bir metinden alıntılar değil sonuçta. İnsan zihninin ürünleri yani sevgiye, vefaya, değer bilmeye olduğu kadar unutmaya, yanılmaya ve yanıltmaya da açık. Misal, bir karar arifesindeysek konuyla ilgili farklı kaynaklardan bilgi toplarız. Örneğin hayatınızı birleştirmek istediğiniz biri var ise sadece onunla ilgili duygularınıza odaklanırsanız yanılabilirsiniz. Duygularınızı, gözlemlere dayalı bilgilerle güçlendirmeniz, beslemeniz, netleştirmeniz gerekir. Onun sizinle, ailesiyle, yakın arkadaşlarıyla, iş arkadaşlarıyla iletişim ve ilişki kurma biçimini incelersiniz. Ardından hayata bakışını ve beklentilerini öğrenmeye çalışırsınız. En nihayet yine kendinize şunu sorarsınız “peki şimdi ben ne hissediyorum?”. Sözün özü “benzerlikleri abartmadan, farklılıkları da kabartmadan” bir karara varırsınız. Böylece bizim o kişiye ilişkin algımız ile başkalarının algısını bir arada değerlendirerek o kişiye daha bütüncül ve hakikate yakın bir bakış yakalayabilirsiniz. Bu bakışla vereceğiniz karar daha isabetli olabilecektir.

Hikaye bu ya, mutluluğu arayan bir adam evinden çok uzaklara gitmeye karar verir. Bir dostuna söz eder bu kararından. Dostunun verdiği cevap onu şaşırtır. Der ki dostu; “nereye gidersen ancak kendi içindeki kadar mutluluk bulursun orada”. Öyleyse “her ne ararsan kendinde ara” . Afyonkarahisar 2020 sevgi yılı. Sanal alemde sadece 2020 AFYONKARAHİSAR SEVGİ YILI sözleri bile yayılsa yeter. Sevgi ve merhametin yüce bir çınar gibi köklendiği bizlerin deryasında yani Anadoluda önce kendimizde yeşertelim sevgiyi sonra o ışık, ışık hızında yayılır sanal ve dahi hakiki bütün aleme vesselam.

 

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hanife Kulular
    1 ay önce
    Kadriyeciğim; seni her zaman zevkle dinlerdim. Yazını da zevkle okudum. İnsan kendi iç dünyasının yolculuğunu tamamlamadan dışsal dünyanın sanal ya da gerçek farkına varmada zorlanıyor diye düşünüyorum. Ayık Veysel'in dediği gibi " Güzelliğin on para etmez bende ki bu aşk olmasa"..Sevgilerimle.