Dr. Kadriye Işıklar PÜRÇEK

Dr. Kadriye Işıklar PÜRÇEK

Dr. Kadriye Işıklar PÜRÇEK
[email protected]

DENİZE DOĞRU

01 Haziran 2020 - 10:58

Yakamoz Birliği yazıyor…

 

 

 

DENİZE DOĞRU

 

 

 

Yaz geldi. Yaz bitmesin demek geliyor içimden . Çünkü  zorlu bir kış ve bahar yaşadık. Bunula beraber Afyonkarahisar’da sevgi yılı oluşu, Ramazan ayını bu baharda idrak edişimiz manevi gücümüzü yükseltmeye vesile oldu. Ankara Üniversitesinden hocam İbrahim Ethem Başaran motivasyon sözcüğünün Türkçe anlamının gönül gücü olduğunu söylerdi.  Gönül ne güzel bir sözcük. Gönül yarası, gönül ferahlığı, gönül yapmak, gönlünü almak vb.

 

Rahmetli halamın ismi Gönül idi. canlı, enerjik, aktif, neşeli , düşünceleri ve duyguları yüzünden hemen anlaşılan  bir hanımdı. Kolunun biri dirseğine dek bilezikliydi. Sanırım bu yüzden eniştem (yani eşi) ona “hediyelik” derdi.  Zaman zaman def çalardı. Neşe kaynağıydı komşuluk ziyaretlerinin. Bayramlarda mendile sarılı lokum ve harçlık verirdi bizlere. Gönlümüzü alırdı yani. Gönül almak, gönül kazanmak için yollar sayısız. Yeter ki niyetimiz olsun. Her şey de olduğu gibi   gönül almak ta niyete bağlı. Biz hayat gemimizin dümenini iyi , güzel ve doğruya çevirdikten sonra başlayacağız rotada kalmak için çabaya/gayrete/duaya . Dileriz akıbetimiz de iyi olsun.

 

İnsan iradeli ve niyet eden bir varlık. Biz ya da o kişi farkında olsa da olmasa da bir menzile doğru hareket etmekteyiz. Hedef üzerinde düşündüğümüz, aklımızı ve gönlümüzü kullandığımız hedeflere doğru hareket edebilmekte.  İnsanın geliştirdiği  teknolojinin de bir hedefi var elbette. Yaratanımız  bizimle ilgili her şeyi bilir bunu biliyorduk. Ve yine biliyoruz ki O’nun rahmeti gazabını aşmıştır. Rahmeti tüm kainatı kuşatmıştır. Ancak şimdi  bir de cep telefonlarımız kaydediyor bizimle ilgili her şeyi. Yani bir insan ya da insanlar grubu kaydediyor. Kur’an da zayıf yaratıldığından söz edilen insan bu bilgileri hangi amaçla kaydediyor, iyiliği çoğaltmak için mi kaydediyor? telefon insan için mi, insan telefon için mi? Dün gece televizyonda parmağa takılan alyans benzeri halka şeklinde  bir yüzüğün reklamını gördüm. Yüzük otomatik kapıları açıyor, ödemeleriniz yapıyor, şifrenizi kodluyor vb. Onu takanların suratlarında “yüzüklerin efendisi”  pozları.  Bir çeşit yüzükten robot.  Bir çalınırsa –haşa- sanki sen senden çalınmış olursun. Yüzük/halka yoksa sende yoksun…Halkana/yüzüğüne  sahip çık çünkü o hem özgürlüğün hem esaretin. İnsan mı yüzük için, yüzük mü insan için? Bu halka benim gönlüme  çok sevimli ve şık,  parlatılıp,  cilalanmış bir modern kölelik aparatı olarak gözüktü. Kölelik zincirlerinin estetik cerrahtan çıkmış hali gibi. (Film önerisi/// İn time/zaman karşı)

 

İnsan eşrefi mahlukattır nazarıyla bakıyorsak, insan öznedir , telefon ve yüzük insan içindir. Bunun anlamı şudur;  teknoloji insanın iyiliği, refahı, gönlünün ferahı içindir . İnsan,  telefon ve yüzük içindir diyorsak insan bir nesnedir,  robottan, masadan, ütüden bir farkı yoktur ve insan teknoloji içindir demekteyizdir. Bu insanı düşünmeyen, sevmeyen, gülmeyen, üzülmeyen, irade göstermeyen bir yüzüğe indirgemektir. telefonla ve yüzükle devam eden sürecin  vardığı yer şudur;  “Space X’in kurucusu Elon Mask’ın kız arkadaşı ruhunun bir parçasını 10 bin dolara satışa çıkardı”.

 

Ben gelmedim dava için

 

Benim işim sei için

 

Dostun evi gönüllerdir

 

Gönüller yapmaya geldim

 

“Yeni cevaplar için yeni sorulara ihtiyaç var”. Bu yeni sorularla meşgul olup,   tefekkür ettikçe ( zihin ve gönülle düşündükçe)  hayal kırıklıları ve kayıpların coşku, nezaket ve farkındalığa evrildiğini göreceğiz.   Hatırlayın gönül dostun evidir. Kainata sığamayan gönüle sığmaya karar kılmış. Gönülle bakmak O’nunla bakmaktır. Verdiğiniz yanıtlara bakın,  gönlünüzü sıkıyor mu, gönlünüzü ferahlatıyor mu?

 

“insan kimdir?”.

 

Hoşça bak zâtına kim zübde-i âlemsin sen  / Şeyh Galip

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum