Reklamı Geç
SEVGİ RUHUN RUHA İNFAKIDIR
Reklam
Dinçay DOĞAR

Dinçay DOĞAR

Kum Saati

SEVGİ RUHUN RUHA İNFAKIDIR

11 Şubat 2020 - 14:13

Belki çocukluğumdan kalmadır; kendimi bildim bileli pasta türü şekerli pasta türü şeyleri sevmem.

Rahmetli eşim de pasta konusunda hem maharetli hem yaratıcı idi. Ne zaman pasta yapsa şunu bir ye bak bakalım derdi. Bende yemezdim “Beni seviyorsan, bir parça al” diye yemem için ısrarcı olurdu.

Kırmamak için yerdim ama her defasında da “Hünerine sevgini katıyorsun bunu anladım da benim sevgimi neden bir parçayla emsal hale getirmek istiyorsun, ben kalite kontrol memuru değilim, yap tuzlu bir şeyler fikrimi söyleyeyim” derdim.
Hatta tartışırdık.

Ne hikmet-i ala ise o da tuzlu şeyleri pastadan saymazdı galiba.

Yokluk birçok şeyi değerli kılar. İnanır mısınız şimdi bazen canım pasta istiyor, yediğim hiçbir pasta onun yaptığı gibi değil.

Belki yediklerim O’nun yaptıklarında daha üstün, bilemiyorum… Yine de O’nun yokluğunda yediğim hiçbir pasta onun bir parça al diye ısrar ettiği pasta gibi değil.
Geçtiğimiz günlerde pasta yerken bu konuyu konuşup eşimi rahmetle anarken oğlum Ünal “Doğrudur baba, onların içinde Diloş’un sevgisi yok” dediğinde hünerin sevgiye, sevginin saygıya, saygının katlanmaya, katlanmanın huzura nasıl dönüşeceğini konuştuk.

Oğlum Ünal, “ İyi bir felsefe yaptın, ama artık yapacak bir şey yok” dedi…

Konumuz sevgi.

TDK’nun sözlüğünde sevgi, “insanı yüksek özverilere götüren ilgi duygusu” diye açıklanıyor.

Yaşadıklarımdan öğrendiğim kadarıyla “Sevgi insan yüreğinin ve beyninin rahmidir”.
O yürek ve beyin sevgiyi doğurduktan sonra sevginin soyuttan somuta dönüşümünde kardeşleri saygıyı, hoşgörüyü, umudu, huzuru, samimiyeti, dürüstlüğü, doğanın korunmasını, insanı, insanlığı ve hatta kimsenin özgürlüğüne müdahale etmeme özgürlüğünü çağırıyor.

Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz bir sohbette geçen sevgi sözcüğünden sevginin il geneline yayılması amacıyla “2020 yılının Afyonkarahisar’da uygulanacak SEVGİ YILI olması için” proje üretiyor.

Vali Tutulmaz, belirli bir silsile de bazı kurum ve kuruluşlarla toplantılar düzenliyor.
Ben o toplantılardan bir tanesi olan gazeteciler ve STK’lar ile yaptığı toplantıya katıldım.

Böyle bir projeden hem heyecan duydum, hem de keyif aldım.

Toplantı sonrasında bazı basın mensubu arkadaşlarla Ömer Elçi’nin Radyosunda buluşarak bu projeye nasıl katkıda bulunuruzu konuştuk. Dedik ki; önce kendimizden başlayalım, çünkü “Sevgi bencillikleri ve nefsi tutsak eden yüksek özverili özgürlüktür”…

Arif Yağcı kardeşim de “Anlaşıldı, bugünden itibaren önce sevginin sonra projenin, sonra da valimizin emrindeyiz, hadi evlere dağılalım ” dedi.

Güldük.

Biz gülünce Hacı Arif, “Gülmeyin aslanlar, ev berbatsa dışarısı cennet olsa neye yarar. Siz sevgiyi sadece insanın insana duyduğu his mi sanıyorsunuz. Çiçek sevgisi, doğa sevgisi, memleket sevgisi, hayvan sevgisi, tarih sevgisi, temiz kent sevgisi, …

Evden çıktığınızda yüreğinizin burulmaması için yürüdüğünüz her yerde yüreğinizi besleyen sevginin devamlarını görmelisiniz, yaşamalısınız, sevginiz dışarıya taşmamışsa sevginiz boğazınıza oturan ham ayva gibi olur “ dedi.

Ben hep diyorum, Bizim Arif Yağcı Afyonkarahisar’ın rahmetli Demirel şubesi gibidir.
Yine Demirelvari konuşmayla perçinledi…
Yolda giderken yine çektin ajitasyonunu Hacı Arif dediğimde yine Demirelvari “Öyne deme Hocam. Allahın kitabında sevgi kelimesi zekâttan bile çok geçer ” dedi.
Eve geldim, araştırdım, doğruydu, Kuran’ı Kerim’de sevgi 83, zekat 32 kere geçiyordu.

Dayanamadım telefon ettim, “Hacı Arif dediğin doğru, Kuran’da sevgi sözcüğü valla zekattan bile çok geçiyor” dediğimde, yine Demirelvari “Vay bana, vaylar bana… sen bana inanmeyo muydun? Sevgi inanmaktır be hocam. Peygamberimiz der ki; hediyeleşin, ziyaretleşin, birbirinize kin tutmayın, selamlaşın, hasetleşmeyin, kinleşmeyin birbirinizi sevin der. Orada dediğin doğru. Yerleştirebilirse, oturtabilirse hem vallah, hem billah Vali Beyin bu kente en büyük armağanı bu sevgi projesi olacak. Sevgiye icabet et hocammm, icaabettt ettt…. ” dedi.

Öyleyse “Sevgi zekat mı Hacı Arif” dedim.
Hayır “Sevgi ibadettir…. Sevgi sadakadır… sevgi ruhun ruha infakıdır” dedi.

Önümüzdeki günlerde Afyonkarahisar’ın 2020 yılının sevgi yılı olmasını çok işiteceğiz.

Bazı etkinliklerine katılacağız.

Daha da özgür olmak için nefsimizi, kibrimizi, bencilliklerimizi tutuklayacağız.


yorumafyon.com
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • tekin çetin
    1 ay önce
    sayın hocam yüzde-sınırsız haklısın. şu benim deli sevgi gönlüm isterki. büyüklerimizin büyük kürsülerden küçük sevgi sözcükleriyle bizlere boncuk olsun isterim. SEVGİYLE KAL.
Reklamı Geç