IRKÇILIK NASIL BİTİRİLİR?
Reklam
Dinçay DOĞAR

Dinçay DOĞAR

Kum Saati

IRKÇILIK NASIL BİTİRİLİR?

22 Şubat 2020 - 11:25

Aslında Almanya'daki kahvehane baskınına giriş uzun bir yazı yazmıştım. Milliyetçilik akımı ile bağdaştırılan ırkçılığı Fransız İhtilal’i ele almış, günümüze kadar geçirdiği evrimleşmesini anlatmıştım.
Yazımı tekrar tekrar okuyunca maksat Almanya’da dokuz kişinin ırkçı düşüncelerle öldürülmesinin insan olmanın onuruna düşürülen öldürücü yanlışlığın halini bu kadar uzun uzun anlatmaya gerek olmadığı kanaatine vardım. Daha kısa bir yazı yazmayı gerek gördüm.
Buraya uzun yazımın giriş kısmı ile sonuç bölümünü alarak yazımı bana göre ve bilim insanının görüşünü yazarak bitirmek istiyorum.
YAZIMDAKİ GİRİŞ: “Genel tabirle ırkçılık, “İnsan ırklarının birbirlerine üstünlüğünü, birbirlerine aşağılamayı” temel alsa da insanlık onurunun tanımı kapsamında izzetinefis, haysiyet, özsaygı, şeref, erdem, vakar, gurur, saygınlık, kendine saygı duyma ve başkalarını da kendine saygılı kılmayı görmezden gelen/hiçe sayan dinsel karşıtlıklar, düşünsel karşıtlıklar, mezhebî karşıtlıklar da bir nevî/türevsel ırkçılıktır.
Dünyadaki Alevi, Sünni, Şafi, Katolik, Ortodoks vs kapsamındaki çatışmalar/savaşlar, Hristiyan, Müslüman, Yahudi veya ateist merkezli zapt edilmez nefretler, komünist, faşist, sosyalist, kapitalist, falanist, filanist ayrımlı dayanılmaz kabullenememeler, sizin aşiret, bizim aşiret gibi örfe dayalı kendi aidiyetine tanınan üstünlük fanatizminde kurulu veya kurulan nefret düzenlerinin hepsi ‘bana göre’ ırkçılıktır. “
YAZIMDAKİ SONUÇ: “Milliyetçiliği şovenizme götürmeyen, kendinden olmayanı hain ilan etmeyen, öz varlığını korumak için diğer öz varlıkları düşman ilan etmeyen, tarihi husumetleri tarihin sayfaları içinde bırakan dil, din, toprak ve menfaat birliği ortak paydasında eşitlikçiliği savunan milliyetçilik anlayışı hiçbir zaman faşist ve ırkçı olamaz.”
 Almanya’da 5’i Türk 9 kişinin ölümü ile sonuçlanan kahvehane saldırısı milliyetçi değil, ırkçı saldırıdır.
 Avrupa Parlamentosu'nda Türk Bayrağı'nı yırtan Yunan milletvekili Loannis Lagos milliyetçi değil ırkçı bir insandır.
 İngiltere'de 40 yaşındaki bir kadının, bir yolcu otobüsünde 14 yaşındaki başörtülü kız çocuğuna saldırması milliyetçi değil, ırkçı bir saldırıdır.
 Berlin’de, kendi aralarında Türkçe konuştukları için iki Türk kadınına saldıran kadın milliyetçi değil, ırkçı kadındır.
 Güney Kıbrıs Larnaka Havalimanı'na 25 kişilik turist grubunu almak için KKTC’den gelen Türk plakalı otobüse önce Rum polisinin, havaalanından ayrıldıktan sonra diğer otobüs şoförlerinin saldırısı milliyetçilik değil ırkçılıktır.
 Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde Cuma günü iki camiye düzenlenen ve 51 kişinin öldüğü silahlı saldırı milliyetçi değil ırkçı saldırıdır.
 Tüm dünya dinlerince kutsal sayılan Kudüs’te ortak yaşam süren insanları hiçe sayarak Kudüs’ü tek yanlı olarak işgallerle çoğunluğu ele geçiren İsrail’in başkenti ilan etmek hem faşizmdir, hem ırkçılıktır.
Irkçılık nasıl engellenebilir?
Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olan Semra Somersan
“Irkların Olmadığı Bir Dünyada Irkçılık” isimli yazısının ırkçılığın nasıl bitirileceğini şöyle anlatıyor:
Her birey kendi içindeki, halk ‘bilgeliğinden’ etkilenmiş şeytanı keşfetmek; canavarları anlamak, onlarla kişisel olarak boğuşmak zorundadır.
İçimizdeki ırkçılıklar ifade edilir; ortaya dökülür; ismi konur, milliyetçilik-ırkçılık ekseni denetlenebilirse, bu, devlet/hükümet politikalarını da, ırkçılığı ehven bulan icraatı da bir aşamada olumsuzlayabilir.
Yoksa bilinçaltındaki kalıp ‘bilgilerden’, efsanevi yargılardan, halkın ‘sağduyusundan’, folklor güvencesinden silkinip kurtulamaz; kendi önyargılarına, davranışlarına sağır ve kör kalır.
‘Küresel’ bir dünyada, ırkçı ‘zindanlara’ kapatılmış, olup bitenden o ya da bu grubu suçlayan, ama aynı zamanda ondan ödü kopan, kuşkucu yaşamlar sürüp gider.
Bende diyorum ki; Irkçılığın bitmesi için çevrenizde bulunanların dinine, mezhebine, diline, diline. Rengine, şekline, şemalına bakmadan insan olmanın onurunda kendinize tanıdığınız hakları, tanıdığınızda ırkçılığı bitirebilirsiniz.

Zaten demokrasi de bu değil midir?

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • tekin çetin
    1 ay önce
    Bende diyorum ki; Irkçılığın bitmesi için çevrenizde bulunanların dinine, mezhebine, diline, diline. Rengine, şekline, şemalına bakmadan insan olmanın onurunda kendinize tanıdığınız hakları, tanıdığınızda ırkçılığı bitirebilirsiniz. Zaten demokrasi de bu değil midir? sayın dinçar bey NE MUTLU BEN IRKCI DEĞİLİM