Reklam
Alıntı Köşe Yazısı

Alıntı Köşe Yazısı

YEREL BASINDAN
[email protected]

MAVİ BALİNA KAPIMIZI ÇALAR MI?.. / KEMAL BAYKARA

22 Nisan 2019 - 09:57

Hep başkalarının evinde yangın çıkar derken bir gün bakmışız bizim evimizde yanar.

Mavi Balina oyununun programcısı 21 yaşındaki bir Rus vatandaşı. Psikolojik sorunları tespit edilen Philipp Budeikin intihara ve kendine zarar vermeye teşvik suçlamasıyla tutuklandı.

Oyun sosyal medya benzeri sitelerde gizlice çocuklara ulaştırılıyor. Cihazlara yüklenen oyunun yöneticisi kimliğindeki korsanlar tarafından kişinin cihaz üzerinden özel bilgilerine ulaşılıyor. Buradan elde edilen bilgilerle çocuklara yakınları üzerinden şantajlar yapılarak talimatlar veriliyor.

Toplam 50 talimat genelde geceleri veriliyor. Önce basit isteklerle başlayan oyun 50. talimatla yüksekten atlama veya iple asma yöntemiyle intiharla sonuçlanıyor.

Çocuklara değersizlik ve umutsuzluk yükleyen oyun karaya vurmuş bir balinanın çaresizliğinde kendini yok etmenin tek çıkış olduğunu kabullendiriyor.

İlk talimatlarda oda duvarına, babasının arabasına veya el bileklerine kesici aletle balina resmi çizmesi isteniyor. Yaşına uygun olmayan korku filmleri izlettiriliyor. Filmde yaşananları yapması isteniyor. Örneğin balkon veya çatıdan ayaklarını sarkıtarak oturması isteniyor.

Çocukların günlük hayatlarında sıra dışı değişiklikler oluyorsa. Beslenme alışkanlıklarında değişiklikler varsa. Vücutlarında anormal yara ve çizikler varsa. Ani öfkelenmeler varsa bu oyunun etkileridir.

Bunlar aynı zamanda ergenliğin belirtileri de olabilir. Teknoloji bağımlılığı ile birlikte görünüyorsa bu durum Mavi Balina ve diğer oyunlarında etkisinden oluşmuştur.

Hazırlıksız yakalandığımız ve kolay ulaşabildiğimiz teknolojiyi öncelikle anne babalar olarak bizler öğrenmeliyiz. Maalesef birçok konuyu aileler çocuklarında öğreniyorlar.

Aileler olarak çocuklarımızın oynadığı oyunları internet kullanma sıklıklarını takip etmeliyiz.

İnternet ortamında karşılaşacakları kötü niyetli kişilere karşı dikkatli olmalarını öğütlemeliyiz.

Boş zamanlarında müzik ve spor gibi çalışmalara yönlendirmeliyiz.

Dünya üzerinde tüm kötülükleri yok etmenin mümkün olmadığını olumsuz bir durumla karşılaştıklarında kendilerini korumanın yollarını öğretmeliyiz.

Kemal BAYKARA / Afyonpostası / 16 Nisan 2019

YORUMLAR

  • 0 Yorum