Reklam

YARINDAN İTİBAREN SIKI DENETİM GELİYOR!..

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı'ndan 81 il için yeni genelge! Uymayan ceza alacak...

YARINDAN İTİBAREN SIKI DENETİM GELİYOR!..
15 Ekim 2020 - 17:27
Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı'ndan 81 il için yeni genelge! Uymayan ceza alacak...

Koronavirüs önlemleri kapsamında uzun süredir yeni tedbirler açıklanmazken yeni normal kapsamında standart denetlemeler sürüyordu. İçişleri Bakanlığı bugün itibarıyla yayınladığı son dakika genelgesi ile 81 İl Valiliğine yarın itibarıyla başlatılacak yeni uygulamanın ayrıntılarını gönderdi. Genelgedeki konulara dikkat etmeyenler ceza alacak. İşte son dakika haberinin detayları...
 

Koronavirüs ile yeni normal kapsamında mücadele sürecinde İçişleri Bakanlığı'ndan son dakika genelgesi geldi. Buna göre yarın tüm illerde gerçekleştirilecek olan koronavirüs denetimleriyle ilgili genelgede yer alan hususlara aykırı davrananlara idari para cezası başta olmak üzere işlem yapılacak. İşte ayrıntılar;

KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT TEMEL İLKE

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgede, koronavirüs salgınıyla mücadelede içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde temel prensipler olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbirlere uyulması ve vali/kaymakamlar koordinasyonunda sürdürülen denetim faaliyetlerinin, salgınla mücadelede başarı açısından çok büyük önem taşıdığına vurgu yapıldı.

 

SON DAKİKA GENELGEDEKİ TEDBİRLERE UYMAYANLARA YAPTIRIM OLACAK

İçişleri Bakanlığı tarafından bugüne kadar sahada gerçekleştirilen ve kamuoyunda görünürlüğü yüksek olan denetim faaliyetlerinin toplumda hastalığa karşı bilinç oluşturulması ve tedbirlere uymayanlara yaptırım uygulanmasının salgınla mücadeleye önemli katkı sunduğu ifade edildi.

HANGİ KONULAR DENETLENECEK?

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı Genelgede yarın gerçekleştirilecek denetimlerin kapsamıyla ilgili de bilgilere de yer verildi: Buna göre;

 

VALİ VE KAYMAKAMLAR BİLE DENETİMDE OLACAK

Yarın (Cuma) tüm il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil güvenlik) ve özel kolluk görevlilerinin (zabıta, özel güvenlik vb.) katılımıyla oluşturulan ekipler tarafından "SAĞLIK İÇİN HEPİMİZ İÇİN" mottosu ile yaşamın tüm alanlarını kapsayacak şekilde genel denetimler gerçekleştirilecek.

 

OTOBÜSLER, KAFE, PAZAR VE MEKANLAR

-Bu denetimler; vatandaşların yoğun olarak bulunduğu başta şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile lokanta, kafe, restoranlar olmak üzere, konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, sosyete pazarları, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, nikâh merasimi şeklinde yapılan düğün törenleri, berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, park/piknik alanları, otogarlar, ticari taksiler, taksi durakları, lunapark/tematik parklar ve bilumum yaşam alanlarını (plajlar, cadde ve sokaklar vb.) kapsayacak şekilde planlanacak.

 

ANA CADDELER ve ALIŞVERİŞ ÇARŞILARI…

-Denetimlerin vatandaşların gün içerisinde toplu olarak bulundukları ana caddeler, alışveriş yerleri, park ve bahçeler, otogarlar vb. kalabalık yerlerde yoğunlaştırılacak.

BAR, PAVYON VE BİRAHANELER... HES KODUNA DİKKAT!

- Son dakika genelgesi kapsamındaki denetimlerde gece kulübü, pavyon, bar, birahane gibi genelgeler çerçevesinde faaliyetlerine izin verilmeyen işyerlerinin fiilen açık tutulup tutulmadıkları, 24.00'ten sonra müzik yayını yapılıp yapılmadığı ve şehirlerarası toplu ulaşımda HES Kodu zorunluluğuna uyulup uyulmadığı hususlarına ağırlık verilecek.

Okulların kademeli olarak açılması sebebiyle okulların çevresindeki kafe, restoran, internet kafe vb. yerler ile okul servislerinin denetlenmesi konusunda özen gösterilecek.

BU KURALLARA UYMAYANLARA CEZA

Denetim faaliyetleri şu esaslar çerçevesinde yerine getirilecek:

 
 

-Denetim ekipleri her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.), köy/mahalle muhtarları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenecek.

-Denetimlerde vatandaşlarımızın kalabalıklar halinde bir araya gelebildikleri etkinlik (nikâh merasimi şeklindeki düğün, nikâh, cenaze, taziye vb.) ve yerlerde (plajlar, cadde ve sokaklar, park alanları vb.) temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına uyulup uyulmadığına özellikle dikkat edilecek.

 

FAALİYET DURDURMAYA KADAR GİDECEK

- Hemen giderilebilir nitelikte anlık uygulamalardan kaynaklı süreklilik taşımayan aykırılıklar için birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, işyeri, ticari taksi ve toplu ulaşım araçları için üçüncü ihlalde 1 gün, dördüncü ihlalde 3 gün şeklinde faaliyet durdurma cezası teklifleri mülki idare amirine iletilecek.

-Denetim faaliyetlerinin etkinliği ve görünürlüğü en üst seviyede tutulacak.

-Denetimler sırasında vatandaşlarımıza yönelik rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verilecek.

 

- Halk sağlığı açısından ciddi anlamda risk oluşturan ve süreklilik oluşturan ya da kurallara/önlemlere aykırı davranışlarda ısrar edilen aykırılıklar için ise İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenecek cezalar mülki idare amirlerince uygulanacak.

- Denetimlerde Sağlık Bakanlığı Salgın Çalışma ve Yönetim Rehberi ve daha önce denetimler ile ilgili gönderilen genelge eklerinde yer alan formlardan yararlanılacak.

 

AKSAKLIK OLMAYACAK

Bu bağlamda Vali ve Kaymakamlar tarafından yerel yönetimler, genel kolluk kuvvetleri, kamu kurum ve kuruluşları, köy/mahalle muhtarları ile meslek odaları arasında koordinasyon sağlanarak gerekli planlamalar yapılacak ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum