Reklam

Yalçın Görgöz: SGK batıyor!..

CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz, SGK ile ilgili bir açıklama yaptı. Görgöz, iktidarı SGK'yı batırmakla suçladı.

Yalçın Görgöz: SGK batıyor!..
21 Şubat 2021 - 15:36 - Güncelleme: 21 Şubat 2021 - 17:52
CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz, SGK ile ilgili bir açıklama yaptı. Görgöz, iktidarı SGK'yı batırmakla suçladı.

Görgöz, açıklamasında " SGK’nın geçen yıl Kasım sonu itibarıyla 11 ayda 314 milyar emekli aylığı, 121 milyar sağlık harcaması olmak üzere yaptığı toplam ödeme tutarının 435 milyar TL. olduğu açıklandı. Çalışan aktif prim ödeyenlerden kesilen primler ve SGK’ya tahsis edilen bütçe ödeneği bunu karşılamadığı için hazineden SGK’ya aktarılan tutar 11 ayda toplam 232 milyar TL. Yıl sonu verileri açıklandığında aktarılan tutarın 250 milyarın üzerine çıkması yanında, bu yıl hazineden SGK’ya aktarılacak tutarın ise 400 milyara ulaşması söz konusu." dedi ve SGK'nın 400 milyar açık verdiğini iddia etti.

Emekli maaşlarının çok düşük tutulmasına rağmen SGK'da açığın büyüdüğünü belirten Görgöz "Çünkü emekliye verilmesi gereken maaş artışları, özelleştirilen sağlık sistemine, özel hastane zincirlerine, Şehir Hastanelerine aktarılıyor. SGK’lılar, iktidar tarafından kapatılan SSK ilaç fabrikası, SSK hastaneleri sonrasında, özel sağlık kuruluşlarına, Şehir Hastanelerine mecbur edildiler.  Bundan dolayı SGK bu kurumlara olağanüstü ödemeler yapmak zorunda kalıyor." dedi.

Görgöz, şunları söyledi: "Çalışan sayısı azalırken, işsiz sayısı da artıyor. Çalışma çağındaki gençler iş bulamadığı için SGK’lı sayısı ve prim gelirleri hızla düşüyor. TÜİK’in son verisiyle nüfus artış hızı da geriliyor. Dolayısıyla yakın gelecekte yaşlı nüfus daha da artacak, emekli sayısı daha da artacak ve bu sistemi finanse edecek çalışan sayısı emekli sayısından daha az olacak. Mevcut iktidar, uyguladığı politikalarla, çalışanına ve emeklisine insanca yaşayabileceği imkanları sağlayamıyor, yeterli maaşı veremiyor. Bu böyle gitmez!.. Böyle gitmesi halinde,  ülkemiz SGK ve SGK’lılar üzerinden bir avuç kişiyi zengin eden yoksullar ve yaşlılar ülkesi haline gelebilir."
 

YORUMLAR

 • 8 Yorum
 • serdar
  5 ay önce
  sayın görgöz sizin Adana da yaptığınız şehir hastanesi noldu yoksa bay kemal onuda mı batırdı
 • afyonlular
  5 ay önce
  sgk batıyorsa sizde çıkarırsınız olmazmı başkan :)
 • memleket sevdalısı
  5 ay önce
  sayın görgöz artık bu millet chp ye inanmıyor.
 • Melek
  5 ay önce
  Ne iciyonuz ya siz partice bi uçuşlardasınız.Gece alkolu fazla kacirinca masadakilerden biriniz yalan atiyo sabah ayınca hepiniz inaniyorsunuz kendi yalanınıza.
 • İşte
  5 ay önce
  Doğrusunu siz yazın okuyalım. SGK 2020 kârı ne kadar ?
 • Afyonkalesi
  5 ay önce
  CHP elestiriyorsa iktidar doğru yoldadır yani emin ellerde, eleştirmekten başka bir işe yaramayan chp zihniyeti!.
 • Net
  5 ay önce
  Sayin gorgozun Genel baskani sgk yi batirip devleti zarara ugratmaktan yargilanip ceza aldiginda a.n.sezerin affi ile ile kurtuldugunda nerde yasiyormus acaba
 • Yoldaş
  5 ay önce
  Eyvah 0 zaman reis hemen sgk nin başına K. Kılıçdaroğlu nu getirsin