Reklam

YAĞMA, İSYAN, ÇATIŞMA!.. ABD YANIYOR!..

Corona virüsü salgını devam ederken, ABD son yılların en büyük siyasi ve toplumsal krizini yaşıyor...

YAĞMA, İSYAN, ÇATIŞMA!.. ABD YANIYOR!..
31 Mayıs 2020 - 12:37 - Güncelleme: 31 Mayıs 2020 - 12:50
Corona virüsü salgını devam ederken, ABD son yılların en büyük siyasi ve toplumsal krizini yaşıyor...Geçen hafta 46 yaşındaki siyahi George Floyd'un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan gösterielr bugün de devam etti. Çok sayıda gösterici Los Angeles'tan Miami'ye Chicago'dan Minnesota'ya kadar birçok bölgede protesto düzenledi. Birçok kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Indianapolis'te bir kişinin yaşamını yitirdiği ve çok sayıda göstericinin de yaralandığı açıklandı.

 
Geçen hafta Minenapolis’te gözaltına alındığı sırada bir polis memurunun boğazına diziyle baskı yapması sonucu ölen 46 yaşındaki Afro-Amerikan George Floyd’un ölümü ülke gündemini değiştirdi. 


Bir haftadır devam eden gösteriler bugün ülke genelinde de şiddetli protesto gösterilerine sahne oldu. Yüzüstü yerde kelepçeli olarak yatarken bir polis memurunun boğazına bastırdığı Floyd’un ölümü sonrasında başlayan gösterilerde, “Nefes alamıyorum” sloganları atıldı. 

Başta Los Angeles, ve Miami olmak üzere birçok kentte protesto gösterileri düzenlenirken, zaman zaman polisle çatışmalar oldu. 

ABD’deki güvenlik güçleri protestoculara göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile müdahale etti. ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray dışındaki çitleri yıkmaları durumunda göstericilerin, “En zalim köpeklerle ve en korkutucu silahlarla” karşılaşacağını söyledi. 


Yaşananların ardından birçok kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağının uygulandığı şehirler arasında Atlanta, Los Angeles, Philadelphia, Denver, Cincinnati, Portland, Oregon, Lousville ve Kentucky de yer aldı.

Bugün flaş bir açıklama da San Francisco valisinden geldi. San Francisco Valisi London Breed, saat 05:00 itibariyle sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Breed, Ulusal Muhafızlar’ın da göreve hazır bir şekilde beklediğini açıkladı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum