Reklam

ÜLKEMİZ İÇİN, AFYONUMUZ İÇİN DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ

AK Parti Afyonkarahisar Millvetvekili, Orman ve Su İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ülkemizin koronavirüs nedeniyle zor bir süreçten geçmekte olduğunu belirterek, “Bu dönemde her zaman olduğundan daha fazla çalışacak, daha fazla üretecek ve ülkemizi daha fazla kalkındıracağız” dedi.

ÜLKEMİZ İÇİN, AFYONUMUZ İÇİN DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ
05 Mayıs 2020 - 14:00
AK Parti Afyonkarahisar Millvetvekili, Orman ve Su İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ülkemizin koronavirüs nedeniyle zor bir süreçten geçmekte olduğunu belirterek, “Bu dönemde her zaman olduğundan daha fazla çalışacak, daha fazla üretecek ve ülkemizi daha fazla kalkındıracağız” dedi.Dünyanın ve ülkemizin salgın hastalık sebebiyle zor bir dönemden geçtiğini belirten Veysel Eroğlu, “Covit-19 sebebiyle ülkeler, ekonomi ve üretim projeksiyonunu tekrar gözden geçirmek durumunda kalmıştır. Türkiye, bu zor süreçten asgari seviyede etkilenmek için gerekli tedbirlerini almaktadır. Bu dönemde her zaman olduğundan daha fazla çalışacak, daha fazla üretecek ve ülkemizi daha fazla kalkındıracağız” dedi.

 

DAHA FAZLA GAYRET SARFEDECEĞİZ

 

İlimiz Afyonkarahisar’ın, ülkemizde ziraat ve hayvancılık alanında çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Eroğlu, “Afyonkarahisar’ımızın sahip olduğu bu potansiyeli azami ölçüde devreye almamız gerekmektedir. Çiftçilerimiz daha fazla ekecek, daha fazla üretecek, sanayicimiz aynı şekilde üretimini ve ihracatını arttırmak için daha fazla gayret sarf edecektir. Devletimiz her daim çalışan ve üretenin yanında olmaya devam edecek, gereken bütün destekleri verecektir” şeklinde konuştu. 

SULANAN ALANLAR ARTTI, ÜRETİME BEREKET KATTI

 

Eroğlu, “Sulamalar zirai üretimde çok büyük öneme sahiptir. Sulu ziraata geçiş başta tarım sektörüne hizmet sunmakla birlikte diğer sektörlere de itici bir güç olmaktadır. Ziraat ile beraber gübreci, nakliyeci ve işçi olmak üzere ziraata dayalı sanayiye ve hizmet sektörüne de (lojistik, ticaret vs. gibi) önemli katkılar sağlanmıştır. Ziraat bu sektörlerin lokomotifi haline gelmiştir. Biz de Afyonkarahisar’ımızda son 18 yılda muazzam bir sulama hamlesi gerçekleştirdik. Su kaynaklarımızı değerlendirmek için baraj, gölet ve sulama tesisleri inşa ettik. 3,5 milyar TL su ile alakalı yatırım gerçekleştirdik. 40 baraj ve 23 gölet inşa ettik. 10 baraj ve 3 göletin inşaatı devam etmektedir. Ayrıca 21 baraj ve 22 göletin ise plan ve projesi devam etmektedir. İlimizde işletmede, inşaat safhasında ve plan-proje olmak üzere toplam 119 baraj ve gölet işi bulunmaktadır. Afyonkarahisar’da son 18 yılda inşa ettiğimiz modern kapalı, basınçlı sulama tesisleri ile toplam 605.316 dekar araziyi sulamaya açtık. Sulamaya açtığımız bu alanlar ile çiftçilerimize yıllık 650 milyon TL zirai gelir artışı sağladık” dedi. 

186 BİN DEKAR ALAN SULANACAK

 

Afyonkarahisar’ın genelinde inşaatı devam eden sulama tesisleriyle 186 bin dekar arazinin daha sulanacağını vurgulayan Bakan Eroğlu, “İnşaatı devam eden sulama tesislerinden Çay Selevir Sulaması ile 87.600 dekar arazi, Çobanlar Seyitler Sulaması ile de 31.150 dekar arazi sulanacak olup bu işlerin inşaat çalışmalarında sona gelinmiştir. Suyumuzun her damlasını değerlendirmek gayesiyle atıksu arıtma tesisinde arıtılan suları, Karaaslan ve Nuribey Köylerine ait 9.050 dekar araziyi sulamada kullanacağız. Bu sulama tesisinin inşaatı devam etmektedir. Ayrıca Bakanlığım döneminde, önceki dönem İl Genel Meclisi Başkanımız Sayın Salih Sel, yeraltı sulamalarının, İl Özel İdaresi marifetiyle kapalı sisteme çevrilmesi için bizden ödenek hususunda destek istemişti. Kendisine ne kadar ödenek istiyorsunuz diye sorunca, Salih Bey, “20-25 milyon TL’lik bir miktar talep etsek acaba çok olur mu?” demişti. Ben de “Afyonkarahisar her şeyin en güzeline layık, ilimiz için değil 20-25 milyon TL, 100 milyon TL tahsisatı onaylıyorum.” demiştim. Böylece yeraltı sulama tesislerinin modern kapalı sulama tesisine çevrilmesi için 100 milyon TL’lik ödenek DSİ tarafından İl Özel İdaresine tahsis edildi” dedi. 

HEM SUDAN HEM ENERJİDEN TASARRUF EDİYORUZ

 

Bakan Eroğlu sözlerine şöyle devam etti; “İl Özel İdaresi, bu ödeneğin takriben 71 milyon TL’sini kullanarak 240 bin dekar arazide modern kapalı, basınçlı sulama tesisinin inşaatını tamamladı. Bu çalışmalar şu anda İl Genel Meclisi Başkanımız Burhanettin Çoban’ın gayreti ile hızla devam etmektedir. Yeraltı sulamalarını kapalı sisteme çevirerek hem su tasarrufu sağlanmakta hem de enerjiden tasarruf edilmektedir. İlimizi, bölgemizi ve ülkemizi kalkındırmak için her zaman olduğun daha fazla çalışmak durumundayız. Ekilmedik bir karış arazi bırakmadan ülkemizin üretimine ve kalkınmasına daha fazla katkı sunmalıyız. Devletimiz her zaman üretenin yanındadır. Rabbim üretiminizi, kazancınızı bereketli kılsın.”

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • ZAFER03AFYON
    9 ay önce
    Sayın Bakanım 3 dönem dir Bakanlık yaptınız.Sahi Bakanlık Yaptığınız sürece Afyona ne yaptınız.Hangi Girişimciyi Afyona çağırdınız.Hangi Mesire alanı yaptınız.Hangi Tesisi Afyona kazandırdınız.Benim Bildiğim Afyon Yine aynı yine aynı.