Reklam

Türkiye'de radyo yayıncılığı 94 yaşında!..

Afyonkarahisar İnternet Medyası Radyo ve Televizyonlar Derneği (AFİMED) Başkanı Ömer Elçi, 6 Mayıs Radyo Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Türkiye'de radyo yayıncılığı 94 yaşında!..
06 Mayıs 2021 - 16:57 - Güncelleme: 06 Mayıs 2021 - 17:14

Afyonkarahisar İnternet Medyası Radyo ve Televizyonlar Derneği (AFİMED) Başkanı Ömer Elçi, 6 Mayıs Radyo Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Türkiye'de radyo yayıncılığı, bundan tam 94 yıl önce, 6 Mayıs 1927'de, Sirkeci'nin meşhur Büyük Postane'sinin bodrum katında, Eşref Şefik'in yaptığı "Alo Alo Muhterem Samiin, Burası İstanbul Telsiz Telefonu" anonsu ile başladı.

AFİMED Başkanı Ömer Elçi mesajında: "Bugün, Yerel, Bölgesel, Ulusal 1000'in üzerinde radyomuz, samimi bir arkadaş olarak,eğitici, öğretici, tanıtıcı, eğlendirici gücü ve etkisiyle gönüllerimizde taht kurmuş;her düşünceye ve sese açık mikrofonlarıyla sosyal, kültürel hayatın, ekonominin ve tabii ki demokrasimizin vazgeçilmez unsuru olmuştur.

Radyo yayıncılığının 94. yılında, radyoya gönül vermiş ve halen aynı heyecanı hisseden yayıncılar olarak, "6 Mayıs Radyo Günü'nü kutlamanın mutluluğunu, onurunu yaşıyoruz." dedi.

AFİMED Başkanı Elçi, açıklamasında "Haber takip etmek, müzik kutusu ve bir iletişim aracı olarak radyo kullanan insan sayısı da teknolojinin gelişmesiyle azalmamakta ve popülaritesini kaybetmemektedir. Öncelikle Afyonkarahisar ilimizde ve Tüm Türkiye'de yayın yapan radyolar olarak, büyük bir emek ve sevgi ile ilk radyo yayınının 94. yılında, radyoya gönül vermiş ve halen aynı heyecanı hisseden meslektaşlarımın 6 Mayıs Radyo Günü'nü yürekten kutluyorum" dedi.

Başkan Elçi; koronavirüs etkilerinin toplumun gözü, kulağı,sesi olan medya kuruluşlarında da net bir şekilde görülmeye başlandığını ifade ederek radyoların kapanma noktasına geldiğini belirtti.

Zaten zor şartlarda yayınlarını sürdüren çok sayıda radyo ve televizyon kuruluşunun, COVID-19 (yeni koronavirüs) salgınının ardından daha büyük sorunlarla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Ömer Elçi, gerekli önlemlerin hızlıca alınmaması durumunda yayın kuruluşlarınınyerel radyolarının bir bölümünün faaliyetlerini durduracağını belirtti.

Başkan Ömer Elçi, reklam ve ilan gelirleriyle ayakta durmaya çalışan çok sayıda medya kuruluşunun, virüs salgınının etkilerinin görülmeye başlandığı andan itibaren büyük ölçüde bu gelirlerini kaybettiğini belirterek, "Tüm bu sorunlara rağmen medya kuruluşlarımız canla başla, halkın haber alma ve morallerinin yüksek tutmak maksadıyla programlarına devam ettirmekte, zor şartlar altında faaliyetlerini sürdürmeye çalışmaktadır. Ancak, virüs nedeniyle ortaya çıkan ekonomik tablo, bu kuruluşlarımızı görevlerini yerine getiremez duruma getirmek üzeredir. Çok sayıda radyo ve televizyon kuruluşu reklamların iptal edilmesi, durdurulması neticesinde yayınlarını durdurma noktasına gelmiştir." dedi.

Ömer Elçi, özellikle yerel radyo işletmelerinin telif bedelleri, RTÜK reklam payları, yayın ücretleri, lisans ödemeleri, vergi, stopaj ve SGK prim borçlarının ertelenmesi gerektiğini belirtti ve destek istedi.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum