Reklam

TÜRK OCAKLARI DİNAR ŞUBESİ SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDI

TÜRK OCAKLARI DİNAR ŞUBESİ SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDI

TÜRK OCAKLARI DİNAR ŞUBESİ SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDI

TÜRK OCAKLARI DİNAR ŞUBESİ SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDI

TÜRK OCAKLARI DİNAR ŞUBESİ SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDI
22 Aralık 2018 - 13:40

Türk Ocakları Dinar Şubesi tarafından düzenlenen Sarıkamış Harekatının “Beyaz Ölüm” konulu konferans verildi.

Türk Ocakları Dinar Şubesi Park Ala Konferans Salonunda 104 yıl öncesinde 22 Aralık 1914 tarihinde başlatılan Sarıkamış Harekâtı’nda Şehit olan ve tüm Şehit Askerlerimize Belediye Memuru Gazi Yılmaz tarafından Kur’an-ı Kerim okundu.

Programa Saygı duruşunun ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlanırken programın sunuculuğunu Emekli Öğretmen Dede Cihan üslendi. Sarıkamış Harekâtında yaşananları ve o anı sayfalara şiir olarak döken Dinarlı Şairlerimiz şiirlerini davetlilere seslendirdi.

 

Türk Ocakları Dinar Şube Başkanı Hasan Alpars konuşmasında “ Türk Ocakları Dinar Şubesinin düzenlemiş olduğu Sarıkamış Harekâtı’nın 104. Yıl dönümü anma etkinliklerine katılmanız bizlere güç kuvvet vermiştir. Hoş geldiniz sefalar getirdiniz. “Sarıkamış Harekâtı 93 Harbi sonrasında Ruslar tarafından işgal edilmiş olan Sarıkamış, Kars, Ardahan ve Artvin’in geri alınması için, 22 Aralık 1914 yılında başlatılan Türk- Rus Kara Savaşı’nın adıdır. Savaşta kimi askerimiz donarak şehit oldu, kimisi de açlıktan şehit olurken kimisi de çetin dağları aştı yalın ayak, başı açık hedefine ulaştı. Son yıllarda Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklerin, temel insan hakları Çin Hükümeti tarafından ihlal edilmekte; yüz binlerce insan sözde ‘yeniden eğitim’ adı altında toplama kamplarında tutulmaktadır. Türk Hükümeti ve Birleşmiş Milletlerin, Doğu Türkistan’da yaşanan 21. Yüzyılın en sistematik soykırımı karşısında, Çin Hükümeti nezdinde gerekli girişimleri yapmasını bekliyoruz.

Cumhuriyetimizin 95. yıl dönümü vesilesiyle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu vatanı bize emanet eden ecdadımız ile, aziz Şehitlerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyoruz. “NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE!” dedi

Programda Sarıkamış Harekâtının “Beyaz Ölüm” konulu konferansı Konya’da ikamet eden aslen, Dinar’a bağlı Okçular köyünden olan Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) 25 yıl görev yapan Kılınçel, emekli olduktan sonra Konya’da yerel gazetelerde köşe yazarlığı yapan, araştırmacı-yazar Bahri Kılınçel, davetlilere sunumu gerçekleştirdi. “Beyaz Ölüm” konulu konferans verildikten sonra ödül törenine geçildi. Türk Ocakları Dinar Şubesinin düzenlemiş olduğu program ödül törenin ardından son buldu.

Dinar Gündem

YORUMLAR

  • 0 Yorum