Reklam

Sultandağı kirazına coğrafi işaret tescil belgesi

Lezzetiyle dünyaca ünlü olan Afyonkarahisar  Sultandağı kirazına "Sultandğı kirazı" olarak coğrafi işaret tescil belgesi verildi

Sultandağı kirazına coğrafi işaret tescil belgesi
29 Ocak 2021 - 12:41 - Güncelleme: 29 Ocak 2021 - 12:51
Lezzetiyle dünyaca ünlü olan Afyonkarahisar  Sultandağı kirazına "Sultandğı kirazı" olarak coğrafi işaret tescil belgesi verildi

Sultandağı Belediye Başkanı Mehmet Aldırmaz konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Coğrafi işaret aldığımız kirazımız, dünyanın en güzel kirazı. Tadıyla, rengiyle, aromasıyla diğer kirazlara göre çok kaliteli. Yurt dışında tutulan bir kiraz çeşidimiz" dedi.

Afyonkarahisar'ın Sultandağı ilçesinde yetiştirilen ve birçok Avrupa ülkesine ihraç edilen kiraza "Sultandağı kirazı" olarak coğrafi işaret tescil belgesi verildi.
 

Afyon'un Sultandağı ilçesinde  22 bin hektarlık alanda yıllık yaklaşık 40 bin ton kiraz üretiliyor. Sultandağı kirazı, yurt dışında da rağbet görüyor. İlçede tüccarlar tarafından alınan kirazlar, başta Avrupa olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Sultandağı Belediye Başkanı Mehmet Aldırmaz, yaptığı açıklamada "Napolyon" cinsi kiraza 8 Ocak 2021'de coğrafi işaret belgesi aldık. Sultandağı kirazı kalitesiyle öne çıkıyor. Kiraz ihraç edildiğinde 'Sultandağı kirazı' adıyla etiketlendirilecek. Kirazın nerede yetiştirildiği ya da hangi ilçede yetiştirildiği belli olmuş oluyor." dedi.


Aldırmaz, bu durumun hem üreticiler için hem de Sultandağı kirazının prestiji açısından önemli olduğunu belirterek, "İlçede yaklaşık 70 yıldır kiraz üretimi yapılmaktadır. Coğrafi işaret aldığımız kirazımız, dünyanın en güzel kirazı. Tadıyla, rengiyle, aromasıyla diğer kirazlara göre çok kaliteli. Yurt dışında tutulan bir kiraz çeşidimiz. Birçok Avrupa ülkesine buradan kiraz gidiyor." ifadelerini kullandı. 

Kiraz üreticilerinden Ekrem Ali Tükenmez, kirazcılığın babadan oğula geçen bir meslek olduğunu belirtti.

Çocukluğundan beri bu işle uğraştığını ifade eden Tükenmez, "Kirazın tescillenmesi sevindirici bir haber. Bölgenin kirazı kaliteli. Tescilden beklentimiz, kiraz piyasasının daha yüksek, bizim yüzümüzü güldüren fiyat olması." diye konuştu.

Selim Çanakgöz de "Kirazın tescillenmesi bizi çok sevindirdi. İnşallah satışlarımız da artacak. 'Beyaz, gılli, Napolyon' kirazımız var. Kirazımızın özelliği aromasının, tadının güzel, istenilen kalitede olmasıdır." dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum