Reklam

SON DAKİKA!.. İL HIFZISSIHHA KURULUNDAN YENİ YASAKLAR!.. İŞTE O KARARLAR!..

 İlimiz Hıfzıssıhha Meclisi 22.04.2020 tarihinde saat 10.00’da Vali Mustafa TUTULMAZ’ın Başkanlığında aşağıda isimleri ve imzaları bulunan üyelerin iştiraki ile toplanarak aşağıdaki kararlar alınmıştır.

SON DAKİKA!.. İL HIFZISSIHHA KURULUNDAN YENİ YASAKLAR!.. İŞTE O KARARLAR!..
22 Nisan 2020 - 15:21 - Güncelleme: 22 Nisan 2020 - 15:28
 İlimiz Hıfzıssıhha Meclisi 22.04.2020 tarihinde saat 10.00’da Vali Mustafa TUTULMAZ’ın Başkanlığında aşağıda isimleri ve imzaları bulunan üyelerin iştiraki ile toplanarak aşağıdaki kararlar alınmıştır.

T.C.

AFYONKARAHİSAR VALİLİĞİ

Hıfzıssıhha Meclisi Başkanlığı

 

  Karar No: 16

 Karar Tarihi: 22.04.2020

  

KARAR

 

İlimiz Hıfzıssıhha Meclisi 22.04.2020 tarihinde saat 10.00’da Vali Mustafa TUTULMAZ’ın Başkanlığında aşağıda isimleri ve imzaları bulunan üyelerin iştiraki ile toplanarak aşağıdaki kararlar alınmıştır.

 

1) 13.04.2020 tarihli ve 15 Nolu İl Hıfzıssıhha Meclisi Toplantı Kararı, Madde 2 ve 3’e ek olarak;Ramazan ayının süre gelen gelenekselliği çerçevesinde sürdürülecek davranış ve etkinliklerin Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında bugüne dek alınan tedbirlerle azalan sosyal hareketliliği artırabileceği, bu durumun salgınla mücadele ve toplum sağlığı açısından risk olabileceği değerlendirildiğinden, Ramazan ayı boyunca aşağıda belirtilen tedbirlerin alınmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu kapsamda;a) Vatandaşlarımızın toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmemesi,

b) Özellikle iftar ve sahur vakitleri arasında vatandaşlarımızın dışarıya çıkıp sosyal mesafe kuralını göz ardı edebilecekleri değerlendirildiğinden bu hususta gerekli tüm tedbirlerin alınması (İftar ve sahur vakitleri arasında vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı/kullanabileceği caddelerin kapatılması hususu bu kapsam içerisinde değerlendirilecektir.),

c) Ramazan ayı boyunca türbe ziyaretlerinin kısıtlanması,

d) Ramazan davulcuları ile ilgili olarak;

İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarının, özellikle Kaymakamların yerel yöneticilerle (belediyeler dahil) beraber vereceği kararlarda aşağıdaki hususlara riayet edilmesi önem taşımaktadır.I- Ramazan davulcularının bahşiş almak adına evleri ziyaret, kapı zili çalmak gibi bulaş riski oluşturabilecek davranışlarını önleyebilmek için ramazan davulcularının faaliyetleri sonucu alacakları bahşişlerin tek tek vatandaşlar/haneler yerine toplu olarak yerel imkânlarla sağlanması esas olacaktır.

II- (I) şıkkında belirtilen şart yerine getirilmediği müddetçe Ramazan davulcularının tek tek vatandaşlardan/hanelerden bahşiş toplayarak faaliyet yürütmelerine izin verilmeyecektir.e) Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak;

Ramazan süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı bulaş riskinin önlenmesi amacıyla fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile özel sipariş alımı (yumurtalı, susamlı, katkılı vb. pide) iftardan 2 saat önce sonlandırılacaktır. (iftar saatlerinden sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemleri devam edecektir.)

f) Ramazan ayının huzur ve güven ortamında geçmesi için her ilçe kendi dinamiklerini değerlendirecek ve bu süreç içerisinde oluşması muhtemel yoğunluklar göz önünde bulundurularak ilçe genelinde gerekli güvenlik önlemleri arttırılacaktır.

g) İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayısının arttırılması sağlanacaktır. Ayrıca iftar saati öncesinde toplu taşıma araçlarında/duraklarında sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve maske kullanımına ilişkin uygulamalar etkin bir şekilde denetlenecektir.

h) Mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak, Arife günü ile Bayram günlerinde mezarlık ziyaretlerinde ateş ölçümü yapılacak, sosyal mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecektir.

ı) Ramazan ayı süresince özellikle cadde/sokaklarda yoğunluk oluşturabilecek tüm unsurlar (seyyar satıcılar, bireysel etkinlikler vb.) ve bunların oluşturabileceği bulaş riski düşünülerek denetimlerin artırılması ve gerekli tedbirlerin alınması sağlanacaktır.

i) Ramazan ayı öncesinde/süresince alışveriş yoğunluğunun (gıda, tatlı/iftariyelik satışı) artabileceği göz önünde bulundurularak market ve pazar yerleri başta olmak üzere yoğunluğun artabileceği tüm alanlarda sosyal mesafeyi koruma ve maske kullanımına ilişkin denetimler artırılacaktır.

j) Ramazan ayını ve Bayramı fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma/işletmelere yönelik denetimler arttırılacak ve gerekli adli/idari işlemler ivedilikle yapılacaktır.

k) Belediye, sivil toplum kuruluşları (dernek, vakıf vb.) tarafından yıl içinde rutin olarak yapılan yardım amaçlı yemek dağıtımına devam edecektir.

Ramazan Ayı münasebetiyle hayırseverler tarafından dağıtılacak olan sıcak yemek hizmeti kapı kapı hane bazında sağlanacaktır. Tek yerden toplu olarak sıcak yemek dağıtımına müsaade edilmeyecektir.

2) Pandemi dönemi dolayısıyla Umumi Hıfzıssıhha Meclis toplantılarında Pazar yerleri ile ilgili alınan kararlara ek olarak; İlimizde kurulan tüm sebze/meyve pazarlarının sosyal izolasyonun sağlanması amacı ile (yoğunluğun azaltılması için) haftanın 7 günü devamlı kurulacak, faaliyet gösterecektir.

3) Halkımız yoğun olarak bulunduğu, Ambaryolu, PTT önü vb. yerlerde sosyal mesafenin ve izolasyonun sağlanması amacı ile yol üzerine, tretuvar taşına, banklara vb. yerlere vatandaşların oturmalarına müsaade edilmeyecektir.4) Dünya Sağlık Örgütü tarafından 12.03.2020 tarihinde pandemi olarak ilan edilen Covid-19 hastalığına yönelik olarak, eczaneler de bulaş riskini en aza indirgemek amacıyla, 6197 Sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkındaki Yönetmeliğin 35. Maddesi 5. fıkrasında bahsi geçen kepenk arkası hizmet sunumu uygulamasını isteyen eczaneler mesai saatleri dahilinde de uygulayabileceklerdir.

 

5) Yukarıda belirtilen tedbirlerin uygulanmasında herhangi bir aksaklığa meydan verilmeden ve mağduriyetlere neden olunmadan, ilgi mevzuat ve yazılar çerçevesinde çalışmalar/tedbirler ilgili kolluk kuvvetlerince ivedilikle uygulanacaktır.

 

            -Alınan diğer kararlara uymayan vatandaşlara, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 inci maddesi gereğince idari para cezası uygulanacaktır.

            -Suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır.            Bu kararlar tavsiye niteliğinde olmak kaydı ile İlçe Hıfzıssıhha Kurullarına tebliğ edilmesi gerektiğine;Oy birliği ile karar verilmiştir.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • afyon03
    10 ay önce
    Ambaryolunun gündüz saat 17 den sonra iftar saatinin bitimine kadar araç trafiğine kapatılması gerekiyor.Bu yapılmazsa sosyal mesafe araç trafiğinden dolayı sağlanamaz.Afyon için oluşacak izdiham çok sıkıntıya yolaçar..