Reklam

“SİLAHLI KUTLAMA YAPAN MAGANDA TERÖRİSTLER''

Vali Tutulmaz silah sıkma Konusunda vatandaşlarımızı bir kez daha uyardı.

“SİLAHLI KUTLAMA YAPAN MAGANDA TERÖRİSTLER''

Vali Tutulmaz silah sıkma Konusunda vatandaşlarımızı bir kez daha uyardı.

“SİLAHLI KUTLAMA YAPAN MAGANDA TERÖRİSTLER''
25 Haziran 2019 - 12:09

Vali Mustafa Tutulmaz;
Kültürümüzde mutluluğu, sevinci, acıyı ve üzüntüyü, azaltmanın, çoğaltmanın veya paylaşma isteğinin bir arada yaşamanın en önemli göstergeleri düğün ve merasimlerdir.
Pek çok toplumsal olayda olduğu gibi düğün ve merasimlerinde de şekillendirici unsur, o toplumun sahip olduğu örf, adet ve geleneklerdir.
Halihazırda düğün, eğlence, kutlama ve merasimlerinde insanlar yaşadıkları mutluluklarını, sevinç ve neşelerini çevreleriyle ve yakınlarıyla paylaşmak isterler.
Maalesef ama maalesef, düğünlerimizde yaşanan bu sevinç ve neşe, ilimiz Çay İlçesi Karacaören Beldesinde yaşanan nişan merasiminde; “artık eski kabilelerin bile terk ettiği, çağdışı ilkel bir davranış olan silahlı kutlama”nedeniyle iki vatandaşımızın vefatıyla sonuçlanan hüzne, elim acıya ve yas evine dönmüştür.
Afyonkarahisar Valisi olarak göreve geldiğim günden bugüne kadar “Silah sıkmanın, güç gösterisi, eğlence değil sadece cahil insanların bir davranışı olan” bu çağdışı ilkelliğinin ortadan kaldırılması amacıyla her türlü platformda, toplantılarda, ziyaret, denetim ve incelemelerde başta Emniyet ve Jandarma birimlerimizin yanında muhtarlarımız ve vatandaşlarımızın da desteğiyle gerçekleştirilen mücadelede belirli bir seviyeye gelinmişti. Ancak en son yaşanan bu elim hadisede gösterdi ki, 03/05/2019 tarihinde Çay ilçesinde gerçekleştirilen Muhtarlar Toplantısında, “düğün, eğlence, kutlama ve merasimlerde, silahlı kutlama yapan, maganda teröristlerine yönelik mücadele faaliyetlerine ilişkin” defaten yapılan ikaz ve uyarılara rağmen devam edegelmiştir.

Bu nedenle bundan böyle ilimiz merkez ve ilçelerinde düğün, eğlence, kutlama, tören v.b. her türlü faaliyetlerde, “silahlı kutlama yapan maganda teröristlerine” yönelik olarak,  emniyet ve jandarma birimlerimizce yürütülen, önleyici, istihbari, aydınlatıcı ve bilgilendirici broşür dağıtımı, drone v.b. insansız hava aracıyla tespit ve mücadele faaliyetlerinin silah sıkma olayının tamamen ortadan kaldırılıncaya kadar, aynı kararlılıkla arttırılarak devam ettirilmesine, bu çağdışı ilkelliği gerçekleştiren veya müsaade eden her kim olursa olsun yasal mevzuat çerçevesinde en ağır yaptırımların uygulanacağının bir kez daha duyurulması, ayrıca vatandaşlarımızın da bu tür davranışlara teessül edenlere prim vermeyerek, müsaade etmeyerek ve ilgili kolluk birimlerine ihbar ederek hassasiyet ve duyarlılık göstermeleri hususlarını;Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • afyonlu
  4 ay önce
  Sayın Valim x köyünde x şahsın düğününde Jandarmaya ait ekip arabası gelip silah atılmasına müdahalede bulunacağı yerde o günkü görevli rütbeli komutan vatandaşın gözü önünde belinden tabancasını çıkartıp ateş ediyorsa, oradaki vatandaşa örnek oluyorsa, düğünden ayrıldıktan sonra örnek olduğu düğünde düğün bitinceye kadar silah sesleri susmuyorsa, Jandarmaya ait ekip arabası köyün meydanında bekleyip hiçbirşey yapmıyorsa düğün sahiplerine bile adamına göre muamele yapılıyorsa sizce nasıl engelleyebiliriz?
 • ömer
  4 ay önce
  Her düğüne sivil polis/jandarma görevlendirilmeli. Düğün için görevlendirilen sivil polis/jandarma gizli kamera ile düğünü kayıt altına almalı. Çok iyi sonuç alınacağını düşünüyorum.
 • ömer
  4 ay önce
  Sayın Valim. Düğün sahipleri ve Muhtarlar silah atılmasına göz yumuyor. Jandarma gelir diye Köy giriş ve çıkışlarına gözcü koyuyorlar. Yazık, bu magandalar yüzünden bir çok insanımız canından oluyor. Saygılarımla.
 • SIFIR3
  4 ay önce
  Uyarma olmaz çok ağır hapis cezası yaptırımı yapmadığınız müddetçe önüne geçemezsiniz sayın valim
 • ÖZKUL
  4 ay önce
  Bitmedi gitti bu ilkel varlıkllar. Hangi devirde yaşıyoruz, nişanda düğünde silah mı atılır,silahla kutlama tamamen çağdışılık ve ilkelliktir. Bu magandalara ne olursa olsun bir dur denilsin. İnsan hayatına bu şekilde kastedenlerin taammüden adam öldürmeye teşebbüsten yargılanmaları gerekir..