Reklam

SGK'dan borçlarını peşin ödeyenlere büyük fırsat

Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’ni (ABYD) ziyaret eden Afyonkarahisar Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Samet Fidan ziyaret sırasında yaptığı bilgilendirme ile borcu olanların yapılandırmadan faydalanmalarının kendilerine büyük katkı sağlayacağını aktardı.

SGK'dan borçlarını peşin ödeyenlere büyük fırsat
28 Aralık 2020 - 13:40
“SGK’dan borçlarını peşin ödeyenlere büyük fırsat”

Afyonkarahisar Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Samet Fidan, işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu'na olan sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, damga vergisi, özel işlem vergisi, eğitime katkı payı ve idari para cezaları ile sigortalıların isteğe bağlı, Ek 5 tarım sigortası, BAĞ-KUR prim borçları ve ihya tutarlarının uygun imkanlarla yeniden yapılandırıldığını belirterek, yapılandırmanın işletmelere ve kişilere büyük fırsatlar sunduğunu aktardı. Müdür Fidan yapılandırma fırsatından yararlanmak isteyenlerin 31 Aralık tarihine kadar SGK’ya başvurmaları uyarısında bulundu


Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’ni (ABYD) ziyaret eden Afyonkarahisar Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Samet Fidan ziyaret sırasında yaptığı bilgilendirme ile borcu olanların yapılandırmadan faydalanmalarının kendilerine büyük katkı sağlayacağını aktardı.

SGK yetkililerinin derneğe yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren ABYD Başkanı Sezer Küçükkurt, “Hemşehrilerimize yapılandırma uygulamalarıyla ilgili sizlerden bilgi vermenizi rica edeceğiz.” dedi.
SGK İl Müdürü Fidan, açıklamasında yapılandırmanın Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) alacak stokunun eritilmesi, işverenlerin geçmiş dönemlere ait prim borçları sebebiyle katlanmak zorunda oldukları yükün azaltılması ayrıca prim borçlarını ödemek veya ihya etmek suretiyle emekliliğe hak kazanacaklar için önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

SON GÜN 31 ARALIK
Yapılandırma için son başvuru tarihinin 31 Aralık 2020 olduğunu kaydeden Fidan, bu büyük fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Fidan, “Vatandaşlarımız bu tarihe kadar il ve ilçe merkez müdürlüklerimize başvuruda bulunabilecekleri gibi elektronik ortamda da başvuru yapabileceklerdir. İşverenlerimiz e-sigorta yoluyla www.sgk.gov.tr web adresi, sigortalılarımızda, isteğe bağlı, Ek-5 tarım sigortası ve BAĞ-KUR prim borçları için e-devlet üzerinden İl veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerimize gelmeden elektronik ortamda başvuru yapabilirler." dedi.

YAPILANDIRMA KAPSAMINDA OLAN BORÇLAR
Yapılandırma kapsamında olan borçlardan bahseden Fidan, "İşverenlerimizin 2020 Ağustos ayı ve öncesi aylara ilişkin sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, damga vergisi borçları, 31 Ağustos 2020 ve öncesi tarihlerde yapılan tespitlere ilişkin idari para cezaları, 31 Ağustos 2020 tarihinden önce bitirilmiş olan ihale ve inşaat işyerlerine ait eksik işçilikten kaynaklı sigorta prim borçları. Esnaflarımızın, BAĞ-KUR, Tarım Sigortalılarımızın ve şirket sahiplerinin 4/1-b BAĞ-KUR sigortalılık statülerinden kaynaklanan sigorta prim borçları, isteğe bağlı, Ek-5 Tarım, Ek-6 Taksi ve dolmuş şoförleri, 2925 Tarım, sigortalılık statülerinden kaynaklanan prim borçları yapılandırma kapsamındadır. Ayrıca fazla ve yersiz ödendiği tespit edilen gelir ve aylıklara ilişkin borçlarda yapılandırılabilecek." diye konuştu.

İDARİ PARA CEZALARININ YAPILANDIRILMASINDA DİKKAT EDİLECEK DURUMLAR
İdari para cezaları nasıl yapılandırılacağı hakkında da açıklamada bulunan Fidan, "İdari Para Cezalarının, yüzde 50'si ile gecikme cezaları ve zamları siliniyor. Buna göre, 31 Ağustos 2020 günü veya bu tarihten önce yapılan tespitlere ilişkin olup henüz ödenmemiş olan cezaların yüzde 50'si ile işleyen gecikme cezaları ve zamları silinecek. Bunun yerine, kalan ceza tutarı ile bunun üzerinden Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın peşin ya da taksitle ödenmesi yeterli olacak. Yapılandırılan borçlar peşin ödenebileceği gibi 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitte de ödenebilecek. Taksitler iki ayda bir ödeneceğinden vatandaşlarımıza ödeme kolaylığı da sağlanmış olacak. Yapılandırma hakkını kaybetmemek için vadeli ödeme seçeneğini tercih edenlerin ilk taksitini, peşin ödemeyi tercih edenlerinse peşin ödemelerini en geç 1 Mart 2021 tarihine kadar yapmaları gerekiyor. Yapılandırmadan faydalanmaya devam etmek için ilk iki taksit süresinde ödenmeli. Bu sebeple, 1 Mart 2021 vadeli ilk ve 30 Nisan 2021 vadeli ikinci taksitin süresinde ödenmemesi halinde yapılandırma hakkı kaybedilecektir. Borç asıllarına uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı silinerek yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak çok daha avantajlı koşullarla yeniden faiz hesaplanacaktır. Hesaplanan tutar peşin ya da taksitler halinde ödenebilecektir." ifadelerine yer verdi.

BORCUN PEŞİN ÖDENMESİ HALİNDE YÜZDE 90 İNDİRİM
Borcun peşin ödenmesi durumunda yüzde 90 indirim olduğunu kaydeden Fidan, "Borcun 1 Mart 2021 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde, borç aslına ilave Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutardan yüzde 90 oranında indirim yapılacaktır. Borcun ikinci taksitinin ödenmesi esnasında yani 30 Nisan 2021 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde de, borç aslına ilave Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutardan yüzde 50 oranında indirim yapılacaktır. Köy ve mahalle muhtarları, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar ile tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan tescilleri yapıldığı halde prim borçları nedeniyle sigortalılık süreleri durdurulmuş ve 17 Kasım 2020 tarihi itibarıyla ihya edilmemiş olanların kendileri veya hak sahipleri, 1 Şubat 2021 tarihine kadar Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine müracaat ederek, durdurulan sigortalılık sürelerini borçlanabileceklerdir. İhya bedelleri taksitlendirilemeyecek, 1 Mart 2021 tarihine kadar defaten yani peşin olarak ödenecektir. İhya sürelerinin kısmen borçlanılması ise söz konusu değildir.” şeklinde konuştu.  

GENEL SAĞLIK SİGORTASI VE GELİR TESTİ YAPTIRANLAR
Genel Sağlık Sigortası’na ilişkin borçların yapılandırılmalarını aktaran Fidan, “2020 yılı ağustos ayı ve önceki aylara ilişkin genel sağlık sigortası prim borçları 30 Nisan 2021 tarihine kadar gecikme zamsız ve faizsiz ödenebilecektir. Ayrıca, genel sağlık sigortası tescili yapılmış olup da gelir testine hiç başvurmayanlar 31 Mart 2021 tarihine kadar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurdukları takdirde, yapılacak gelir testiyle ikamet ettikleri hanede kişi başına düşen gelirlerinin brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğunun tespit edilmesi halinde Genel Sağlık Sigortası prim borçları tamamen silinecektir." ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum