Reklam

SAHTE İÇKİ FACİASI: 44 KİŞİ ÖLDÜ!..

EGM, sahte içki kaynaklı ölümlerin ardından yapılan operasyonlar sonucu gözaltına alınan 58 şüpheliden 7'sinin tutuklandığını açıkladı.

SAHTE İÇKİ FACİASI: 44 KİŞİ ÖLDÜ!..
13 Ekim 2020 - 17:46
EGM, sahte içki kaynaklı ölümlerin ardından yapılan operasyonlar sonucu gözaltına alınan 58 şüpheliden 7'sinin tutuklandığını açıkladı.

Son günlerde yaşanan sahte içki kaynaklı ölümler, Emniyet Genel Müdürlüğü'nü (EGM) harekete geçirdi.

8 ilde 44 kişi hayatını kaybederken; çalışma başlatan ekipler, sahte içkinin dağıtımı ve satışından sorumlu olduğu değerlendirilen şüphelilere yönelik operasyon gerçekleştirdi.

Operasyonların ardından ise EGM'den ilk açıklama geldi.

Açıklamada, son günlerdeki zehirlenmelerle ilgili olarak dezenfektanlara içki aromaları eklendiğine dikkat çekildi.

"128 ADET YASA DIŞI İMALATHANE DEŞİFRE EDİLDİ"

EGM'den yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

"Toplum sağlığının korunması amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Birimlerince 2020 yılında 1.483 alkollü içki kaçakçılığı/sahteciliği operasyonu gerçekleştirilmiştir. Yapılan operasyonlarda 2.242 şüpheli hakkında adli işlem yapılmış, 215 bin 285 şişe ile 606 bin 706 litre sahte/kaçak alkollü içki ele geçirilmiş ve 128 adet yasa dışı alkollü içki imalathanesi deşifre edilmiştir.

58 ŞÜPHELİDEN 7'Sİ TUTUKLANDI

Son zamanlarda alkollü içki zehirlenmesine bağlı olarak farklı illerimizde ölüm olayları yaşanmıştır. Olaylarla ilgili Emniyet birimlerimizce yapılan operasyonlar neticesinde yakalanan 58 şüpheliden 7’si tutuklanmıştır. Yaşanan ölüm olaylarına sebebiyet veren sahte etil alkollerin kaynağının tespitine yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı koordinesinde İzmir, Mersin ve İstanbul KOM Birimlerince gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde tespit edilen 2 depoya yönelik 12.10.2020 tarihinde operasyon gerçekleştirilmiştir.

 

"ÇOK SAYIDA ETİL ALKOL ELE GEÇİRİLDİ"

Yapılan aramalarda 10 bin 505 litre etil alkol, 1.550 adet boş bidon, 1.000 adet kapak, 3 adet içki üretim makinası ve çok sayıda sahte etil alkol etiketi ele geçirilmiştir. Olaylarla ilgili olarak 5 şüpheli gözaltına alınmıştır. Yapılan operasyonlarla etil alkolün piyasaya dağıtılması engellenerek daha fazla can kaybı yaşanmasının önüne geçilmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Birimlerince ölüm olayları sonrasında 5- 11/10/2020 tarihleri arasında yapılan operasyonlarda 16 bin 737 litre etil alkol, 3 bin 253 litre ile 2 bin 495 şişe sahte alkollü içki ele geçirilmiştir.

 

"OPERASYONLAR DEVAM EDİYOR"

Son günlerde meydana gelen olaylarla ilgili olarak yaptığımız araştırmalar ve elde ettiğimiz bulgular sonucunda; marketlerde satılan ve dezenfektan olarak kullanılan etil alkol bazlı yüzey temizleyici sıvılara, içki aromaları karıştırmak suretiyle içilmesinden dolayı zehirlenme vakalarının yaşandığı anlaşılmıştır.

Halkımızın sağlığını tehdit eden kaçak ve sahte içkiye yönelik operasyonlarımız kararlılıkla devam etmektedir."

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • .
    9 ay önce
    Kaçak içki imal eden şerefsizlere, vergileri fahiş yükseltenlerin hiç mi katkısı olmadı. Hayatını kaybadenler için onların da günahı yok mu?. Tamam icmeselerdi demek yeterli mi?. Sigara içenler, siz de yarın sigarayı bırakmakin o zaman.