Reklam

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI. KREDİLER 3 AY ERTELENDİ

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI. KREDİLER 3 AY ERTELENDİ

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI. KREDİLER 3 AY ERTELENDİ
24 Temmuz 2020 - 09:46 - Güncelleme: 24 Temmuz 2020 - 09:50
Yüz binlerce kişiyi ilgilendiriyor. Resmi Gazete'de yayımlandı. Salgından zarar gören esnaf ve sanatkârların 30 Haziran öncesi kullandığı düşük faizli kredi borçları üç ay süreyle ertelendi. Kredisi ertelenen esnaf ve sanatkarlar işçi sayısını azaltamayacak. Eğer azaltırlarsa erteleme kapsamından çıkarılacak. Aynı zamanda krediler için erteleme süresi sonuna kadar takip işlemi başlatılmayacak.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, kapsam dahilindeki kredi borçlarından, 1 Temmuz-30 Eylül arasında vadesi doğacak olan ve 1 Temmuz itibarıyla itfa edilmeyenler, başvuru şartı aranmaksızın ilgili mevzuatına göre faiz tahakkuk ettirilerek, taksit sayısı değişmeksizin üç ay süreyle ertelenecek.

ÇALIŞAN SAYISI AZALTILAMAYACAK

Kredisi ertelenen esnaf ve sanatkârlardan, erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına yönelik taahhütname alınacak. Çalışan sayısını azaltan esnaf ve sanatkârlar erteleme kapsamından çıkarılacak.

ERTELEME SÜRESİ BOYUNCA TAKİP İŞLEMİ BAŞLATILMAYACAK

Karar kapsamında ertelenen krediler için erteleme süresi sonuna kadar takip işlemi başlatılmayacak. Erteleme işlemi maddi ve şahsi teminat durumunu değiştirmeyecek, borçlu ve müteselsil kefillerine de kefaletten çekilme hakkı vermeyecek. Erteleme süresince hesaplanan gelir kayıpları, Hazine ve Maliye

Bakanlığı'nca ödenmeye devam edilecek.

DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ AÇILABİLECEK

Borçları ertelenmiş olan esnaf ve sanatkârlara talepleri halinde banka tarafından düşük faizli kredi açılabilecek ve söz konusu kararlarda erteleme tabi borcu bulunanlara kredi açılmasını engelleyen hükümler uygulanmayacak. Karar, 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere bugün yürürlüğe girdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum