Reklam

Mısri kentsel dönüşüm konusunda net ve sert açıklama!..

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, kentsel dönüşümle ilgili ortaya atılan iddialara cevap verdi. Zeybek, "Ben de o mahallenin çocuğuyum, vatandaşın aleyhine bir şey yapmayız. Vatandaşın yanındayım" dedi.

02 Şubat 2021 - 15:51 - Güncelleme: 02 Şubat 2021 - 16:07

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, kentsel dönüşümle ilgili ortaya atılan iddialara cevap verdi. Zeybek, "Ben de o mahallenin çocuğuyum, vatandaşın aleyhine bir şey yapmayız. Vatandaşın yanındayım" dedi.

Söz konusu alandan'rant' sağlanacağı 'hapazlamacıların' olduğu gibi söylemlere sert çıkan Başkanı Zeybek; "Birileri çıkıyor, havanda su dövüyor. Yok efendim! 'hapazlamacılar' varmış 'rantı' götürecekler varmış. Ortada bir rant varsa, bunu söyleyen kişilere biz bu rantı takdim edelim. Bu bölge 2013 yılında riskli alan ilan edilmiş. Tapu kayıtlarını çıkarttıracağız. 2013 yılından bu tarihe kim rant sağlamak için orada gayrimenkul edindi ortaya koyacağız. Mehmet Zeybek'in bir metre yeri varsa, burnundan getirin" dedi. 

Afyon Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, "Belediye olarak vatandaşımızın yanındayız mesajını yineledi. Vatandaşlarımızın hakkını korumak için sonuna kadar mücadele edeceğini söyleyen Başkan Zeybek,; Öyle hamasi nutuklar atmakla hiçbir yere varılmaz. Belediye olarak oradaki vatandaşların bire bir yanındayız. Vatandaş zarar görmesin, ne hak ediyorlarsa ne istiyorsa onların haklarını korumak için son dakikaya kadar mücadelesini vereceğim. Zaten Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızda yaptığı uygulamalarda hiçbir vatandaşımızın mağdur edilmeyeceğini söylüyor" dedi.

Başkan Zeybek, açıklamasında "Hapazlamacı diyenler çıkıpta devlet nerede demeyecek" dedi.

Afyonkarahisar'ın birinci derecede deprem bölgesi olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Mehmet Zeybek; Biliyorsunuz biz birinci derece deprem bölgesindeyiz. Yakın zamanda ülkemizin çeşitli bölgelerinde deprem gerçeğiyle karşı karşıya kaldığımız herkesin malumu. Bu nedenle Afyon'da deprem olmayacak diye bir kural yok. 26 Ocak'ta merkez üstü Sülün, Sarık, Büyükkalecik olan küçük ölçekli 1.9 ila 3,5 şiddetinde 5 ayrı deprem meydana geldi. Allah korusun yarın deprem vurduğu zaman 'hapazlamacılar' diyen arkadaşlar çıkıp da 'devlet nerede' demeyecekler. Vatandaşın yanında yer alacaklar 'Sizi bu hale getiren biziz' diyecekler. Bunu söylemeye de yürekleri yok dedi.

1968-1973 yılları arasında bölgede ikamet ettiğini açıklayan Belediye Başkan Zeybek; Hamasi nutuk atmaktan ziyade Meclis olarak gerçekleri konuşalım, söylenmesi gereken, iletilmesi gereken ne ise sonuna kadar biz buradayız. Hemşehrilerimizin hakkını da savunmakla mükellefiz. 1968-1973 yılları arasında bu mahallede oturdum. Cumartesi günü de eşimle birlikte kendi oturduğum evime, mahalleme gittim. Allah korusun Afyon'da 5-5,5 şiddetinde deprem olsun bir çok bina tuzla buz olur. Bunu da göz ardı etmeyelim dedi.

Başkan Zeybek, şunları söyledi:

"
Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile söz konusu alanlarda kat artırımı ve öngörülen rayiç bedellerinin yükselmesi konusunda görüşmelerde bulunacağını ifade eden Başkan Mehmet Zeybek; Burası 2013 yılında riskli alan ilan edilmiş tapu kayıtlarını çıkarttıracağız. 2013 yılından bu tarihe kim rant sağlamak için orada gayrimenkul edindi, o zaman çıkarırız ortaya koyacağız. Mehmet Zeybek'in bir metre yeri varsa, burnundan getirin... Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gittiğimde benim söyleyeceğim Demiryalayan Türbesi'nin karşısındaki Kayadibi Mahallesi'ne giden bölgere cadde genişliği 20 metre. Burada dört kat olan yerleri beşe çıkarabilmek, üç katlıları, dörde çıkarabilmek, 1+1 sayısını biraz daha artırabilmek. Bunları yaptığımız zamanda sayıya ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Kulaktan dolma da olsa bu rayiç değerler daha önce söylenildi. Belediye'de ki arsa rayiç bedellerini de çıkarttırdım.  Söylenenin neredeyse iki katına çıkacak şekilde Bakan Bey'e özellikle götüreceğim. Hiç kimsenin mağdur olmaması için elimden gelen gayreti sarf edeceğim."


YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Hak Dili
  5 ay önce
  Sen değil misin Vatandaşı toplantı salonundan kovan başkan? Önce haddinizi bileceksiniz. Sizi kim nereye getirdi ise oradan indirmeyi de iyi bilir. Kendinize rant sağlamak için elinizden geleni yapıyorsunuz. Helal olsun. Eski stadyumu parsellediniz kimler aldı kimler bi araştırılsın şimdi de vatandaşın yıllarını verdiği evlerine el koymak istiyorsunuz ucuza kapatıp rant sağlayıp fahiş fiyatlarla satacaksınız size ve sizin gibilere yazıklar olsun. x ama bazı doğrucu davutlar her şeye takoz koyarlar. x İnsanların cebindeki paraya göz diker rantınız için elinizden geleni yaparsınız. Yazıklar olsun (Editör: Kişisel itham içeren bölümler kaldırılmıştır)
 • ABDULLAH
  6 ay önce
  ZOR ALIRSINIZ EVİMİZİ
 • alp alp
  6 ay önce
  Evlerimizi Elimizden çarpmanıza asla izin vermeyeceğiz.
 • vatandas
  6 ay önce
  Belediye elinden geleni yapıyor ama kentsel dönüşüm değil rantsal dönüşüm isteyenler bastırıyor.Sehrin göbeğinde ana cadde cepheli bir yere dükkan kendinde kalmak şartıyla kentsel dönüşüm için müteahhitin 100bin tl extra para istediğini biliyorum. Bu iş zor para vermeden asla yapılamaz.
 • Halil Yıldırım
  6 ay önce
  BAşkanım vatandaş 10 - kat 20 kat istemiyor 5-7 kat verseniz vatandaş madur olmadan ev sahibi olacak.Bataklıga 15 kat verenlerin vicdanı rahatda 5-7 kat vermeyen sizin mi vicdanınız rahat? etmeyin bu temeli sağlam dönüşüm alanlarını heba etmeyin. vatandaşı üzmeyin.
 • afyonlu
  6 ay önce
  Hiç patlamasın, çözüm belli: 1 m2 ye 1 m2 daire ya da dükkan verilecek. Olay bitecek.