Reklam

MERKEZ'E BAĞLI KÖYLERLE İLGİLİ YARGI KARARINA NEDEN UYULMUYOR?

İYİ Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Mehmet İnkaya'nın basın açıklaması:

MERKEZ'E BAĞLI KÖYLERLE İLGİLİ YARGI KARARINA NEDEN UYULMUYOR?
05 Ağustos 2020 - 10:53
İYİ Parti Afyonkarahisar İl Başkanı mehmet İnkaya'nın basın açıklaması:

2014 yılında  merkeze bağlı olan 10 on  köy mahalleye dönüştürülmüştü. Resmi Gazetede Küçükçobanlı ve diğer köylerin köy tüzel kişiliği kaldırılarak,Afyon Belediyesine dahil edilmesi kararnamesi yayınlanmıştı.


Kararnamenin iptali davasını, 2013 - 759 sayılı müşterek kararnamenin iptaline dair Küçükçobanlı halkı ve bir vatandaş ,resmi gazetede yayınlanan karara itiraz davası açmıştı.Açılan itiraz davası sonucu, Danıştaydan kasıt niyeti ve bilirkişi; yerinde köyde, inceleme yapmıştı.Bilir kişinin sonuç olarak görüşü,dava konusu işlemin Afyon kentinin, planlanmış gelişme kararı ile tutarlılık göstermediğine kanaat getirmiş

 Tüzel kişiliğin kaldırılması köyün, iktisadi ve sosyal sürdürülebilirliğini ortadan kaldıracağına kanaat getirmişti.Diğer taraftan, sulak alanların, meraların, tarımsal alanların korunması, kırsal peyzajın bozulması gibi, çevresel olumsuzluklara neden olacağını belirtmişti. Kısacası kamusal yarar, şehircilik ilkeleri ve planlama esasları açısından, söz konusu resmi gazetede yayınlanan, "köylerin merkeze dahil edilerek mahalleye dönüştürülmesi uygun değildir" diye bilirkişi raporunda bu şekilde açıklamıştı.

 

Konu ile ilgili keşif ise 2018 yılında yapılmış. , 26.12.2018 tarihinde Yürütmenin durdurulması kararı verilmiş.  Afyonkarahisar Belediyesi ve İçişleri Bakanlığı karara itiraz etmiş. İtirazları reddedilmiş.Konu ile ilgili dosyanın karara çıkması  10.02.2020 tarihinde Küçükçobanlı tüzel kişiliği ve bir vatandaş davacı olmuş, davalı ise İçişleri Bakanlığı, davaya müdahil olan taraf da Afyonkarahisar  Belediyesi olmuş. Mahkeme Dava sonucu  olarak, Resmi gazetede yayınlanan kararnamenin, iptaline karar vermiş.

 

Mahkeme resmi gazetede yayınlanan kararı bozdu ve gerekçeli kararını yazarak, onayladı.

 

O dönem merkeze dahil edilerek, Afyonkarahisar’ın mahallesi olan Ataköy, Erenler, Akçin, Bayatçık, İsmail köy, Küçükçobanlı, Çakırköy, Sadıkbey, Demirçevre ve Kışlacık mahalleleri bu kararla tekrar köye dönüştüğünü biliyoruz.

 

 

 

Şimdi İyi Parti olarak soruyoruz;


 • Yargı kararına neden uyulmadı?

 • Köy Muhtarlıklarına tüzel kişilikleri neden şimdiye kadar iade edilmedi.

 • Köylerden su parası tahsilatınız Afyonkarahisar Belediyesinin hakkı mı?

 • Köylerde köy tüzel kişiliği malları(arsa.koruluk,mera,çayırv.b )gelirlerini köy tüzel kişilikleri mi alıyor, yoksa Afyon Belediyesi mi alıyor.

 • Köy özelliğini kaybetmiş Örnek, Erenler(Kumartaş) köyümüzde yapı denetim , fen işleri , yapı izin ve yasaklarını nasıl yürütüyorsunuz?

 • Köy Muhtarlıkları ile yapılan toplantıyı yerel basından duyduk.


 • Köy Muhtarları yargı kararına rağmen nasıl görüş sundular, Afyon Belediyesi Yargıyı nasıl görmezden geldi?

     7-Afyon Belediye Meclisince alınan  köylere taşıma hizmeti, çöp toplama hizmeti  götürmeniz , yasal mı?

  Afyonkarahisar Belediyesince köylere yapılan hizmetlere karşı değiliz.

  Hatta belediye meclisinde görüşülen bu  konuya İyi Parti ve Millet İttifakı üyelerimiz olumlu görüş belirttiler.

  Ancak yaşanan yaşatılan keyfiyete dikkat çekiyoruz.

  Yargı kararları bir üst mahkemeye itiraz etmekle de  uygulamamazlık yapılamaz.

  Köylerin tüzel kişilik haklarını iade edin Afyonkarahisar Belediyesi köylere yardım yapacaksa yapsın.!

  Hukuk herkese lazım .Bir gün sizede lazım olur  diyor .

  Geçmiş Kurban bayramınızı tekrar kutluyorum.  Mehmet İNKAYA

  İYİ PARTİ AFYONKARAHİSAR İL BAŞKANI

  YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Alp Alp
   8 ay önce
   Sevgili Başkan,bunlar cevap falan vermezler.Akıllarınca sessiz kalınca sorunların üstünü örtüyorlar.Sorsanız demokratlardır,Demokrasiyi savunurlar ama uygulamada yanından geçmezler.Ehliyetsizler maalesef ve öyle oluncada olan Afyonumuza oluyor.