Reklam

Lokanta ve kafelerin uyacağı kurallar belli oldu

1 Mart itibariyle bölgesel olarak normalleşme adımlarını atılması beklenirken, Afyon'da da bu tarihten itibaren kademeli ve kontrollü olarak açılması beklenen restoran, kafe, kıraathane, lokanta, düğün salonu gibi işletmelerin uyması gereken kurallar belli oldu.

Lokanta ve kafelerin uyacağı kurallar belli oldu
23 Şubat 2021 - 15:36 - Güncelleme: 25 Şubat 2021 - 12:12

1 Mart itibariyle bölgesel olarak normalleşme adımlarını atılması beklenirken, Afyon'da da bu tarihten itibaren kademeli ve kontrollü olarak açılması beklenen restoran, kafe, kıraathane, lokanda, düğün salonu gibi işletmelerin uyması geeken kurallar belli oldu.

Türk Standartları Enstitüsü, normalleşme sürecine geçildiğinde restoranlarda, lokantalarda, kafelerde alınacak önlemleri şöyle açıkladı:

Müşterilere Hayat Eve Sığar (HES) kodu sorulacak. Müşterilerin ateşleri ölçülecek. Kişi sayısına göre müşteri kabul edilecek. Restoranlarda masalar sosyal mesafeye uygun şekilde hazırlanacak. Çatal, kaşık ve bıçaklar paketli şekilde masaya koyulacak. Maske, mesafe, temizlik kurallarına dikkat edilecek. Her masada hijyen ürünleri olacak. Masalar her müşteriden sonra temizlenecek. Şartları sağlayan kuruluşlar, TSE COVID-19 Güvenli İşletme Belgesi almaya hak kazanacak. Belgenin geçerlilik süresi bir yıl olacak.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • serhat hoca
    3 ay önce
    İnşallah uyarlar ilk zamanlar herkes kurallara uyuyor bir müddet geçtikten sonra kimse takmıyor lokantalar cafeler tıklım tıklım dolu oluyor.Tek çaresi kurallara uymayan işletmelere 30 gün kapatma cezası verilirse işletme sahipleri çok daha titiz ve dikkatli olurlar...