Reklam

KÜÇÜK AHMET TEDAVİ EDİLMEZSE ÖLECEK

KÜÇÜK AHMET TEDAVİ EDİLMEZSE ÖLECEK

KÜÇÜK AHMET TEDAVİ EDİLMEZSE ÖLECEK
10 Nisan 2019 - 12:32 - Güncelleme: 12 Nisan 2019 - 09:47

Afyonkarahisar’da mermer fabrikasında çalışan baba, bir tür kas hastalığına yakalanan 8 yaşındaki çocuğunu tedavi ettirmek için hastane hastane geziyor. Türkiye’de tedavisi olmayan hastalığın çaresini arayan baba "Yetkililerden ben maddi olarak hiç bir şey istemiyorum. Benim çocuğumu nerede tedavi ediliyorsa oraya götürüversinler bana yeter" dedi. 
Afyonkarahisar’ın Bayat ilçesine bağlı Sağırlı Köyün’de yaşayan Ahmet Oruç Bostan, henüz 8 yaşında. Bundan iki yıl önce okulda arkadaşlarından geri olduğu için öğretmeninin fark etmesi üzerine muayene edilen çocuğun, bir tür kas hastalığı olan tıp dilinde Musküler Distrofi adı verilen hastalığa yakalandığı anlaşıldı. Doktorların, çare bulunamayan küçük Ahmet’in 12-13 yaşlarında tamamen yürüyemeyeceğini, 20’li yaşlarda da hayatını kaybedebileceğini bildirmesi aile yıktı. Hangi doktora gittilerse hep olumsuz cevap alan aile, hastalığın Türkiye’de tedavisinin olmadığını ancak Almanya’da bir tedavi yöntemi olduğunu öğrendi. Ahmet’in anne ve basası oğulları için aç ve açıkta kalmaya da razı ancak Almanya’da tedavi ettirecek maddi imkânları olmadığı için elleri, kolları bağlı kendilerine uzanacak bir yardım eli bekliyorlar. 

“Kardeşim gibi koşamıyorum ben diyor” 
Anne Nuray Bostan, çocuğunun arkadaşları gibi koşup oynayamadığını ve bisiklet süremediği içinde çok üzüldüğünü belirterek, “Oğlumun biraz yürüme sıkıntısı var bacaklarında. Çocuğumun yürümesi için ilacı, tedavisi varsa başka yerlerde onlardan yardım istiyorum. İki seneye giriyor, iki senedir böyle çocuğum yürüyemiyor, bacaklarından rahatsız oluyor. İlk önce Eskişehir Osmangazi’ye götürdük, oradan İzmir Tepecik Hastanesi’ne götürdük. Ondan sonra geldik Afyon’a, ’Ankara var Ankara’ya götürün’ dediler. Ankara GATA’ya götürdük. İşte ilacı var ama buralarda değil, tedavisi yok diyorlar. Dış ülkelerde her halde var. Çocuğumun hapı, ilacı varsa ilaç istiyorum başka kimseden bir şey istemiyorum. Arkadaşlarıyla oynaşmaya çalışıyor ama onlar gibi fazla koşamıyor, onlar gibi bisiklet süremiyor ve onlara falan çok üzülüyor. Ağlıyor, çok ağlıyor, üzülüyor yapamıyorum ben, koşamıyorum diyor, kardeşim gibi koşamıyorum ben diyor. Onun için bizde üzülüyoruz” diye konuştu. 
“Dediler ki bu çocuğun tedavisi yok. Ama sadece geciktirici, tamamen silme yok. Zaten silinmeyen bir hastalık” 
Baba İsmail Bostan ise 4 çocuğundan biri olan oğlunu tedavi ettirmek için gösterdiği çabayı anlatarak nereye gittiyse bir sonuç alamadığını belirtti. Bostan, “İscehisar’da mermer fabrikasında çalışıyorum, asgari ücretle çalışıyorum. Bundan başka 3 tane daha çocuğum var. Bu 1. sınıf okula başladığında hocası buna ’hal ve hareketleri zayıf’ dedi. Ben bunu hastaneye götürdüm, orada MR çektirdim. Bize dediler bir şey yok, bu çocuk sağlam. Kan tahlili yaptılar onda da bir şey çıkmadı. Tekrar biz hocasına gittik, hocası dedi tamam bir şey yoksa. Aradan 1 hafta sonra tekrar bir daha düştü. Kafası kaşından itibaren komple yüzüldü. Yine işten geldim bunu hastaneye götürdüm getirdim. Öğretmen dedi siz bu çocuğu tedavi ettirmiyorsunuz. Ben bunu araştırma hastanesine götürdüm ve orada Deniz isminde bir doktor bizim bu hastalığın burada yapılamayacağı, İzmir Tepecik hastanesine sevk etti. Ben önce Eskişehir Osmangazi Araştırma ’ya gittim. Osmangazi’de bunu muayene ettiler 5-6 doktor heyet gibi. Kan tahlili verdik, bir ay sonra sonucun çıkacağını söylediler. Yemedim, içmedim İzmir’e götürdüm. İzmir’de benden aynı kan tahlilini bir daha istediler. Kan tahlilini yine aynı gün Afyon’a geldim gece otobüsle, aynı gün sabah da Eskişehir’e gittim. Oradan raporu aldım aynı gün tekrar İzmir’e gittim. İzmir’de bana dediler ki bu çocuğun tedavisi yok” dedi. 
“12-13 yaşında yatalak olur, 20 yaşında da ölür dediler” 
Doktorlar tarafından oğlunun tedavisinin Almanya’da olduğunun söylendiğini belirten Bostan, tedavi edilmezse 8 yaşındaki Ahmet’in 20 yaşına geldiğinde öleceğinin söylendiğini dile getirdi. Oğlu için aç kalmaya razı olduğunu belirten Baba İsmail Bostan şu ifadelere yer verdi: 
“Yine benim için elvermiyor, Isparta’ya da götürdüm Süleyman Demirel Üniversitesi’ne orada da dediler bunun tedavisi yok. En son emekli olmuş bir milletvekilinin sayesine Ankara GATA’ya götürdüm seçimlerden 20 gün önce. Orada dediler buna su tedavisi uygulayacağız, yüzdüreceğiz. Peki, tedavisi var mı hocam? Tedavisi yok dediler. Nerede var? Almanya’da. Yani benim elimden gelen bu. Bir kırık arabam var, bir de kırık traktörüm. Onu satsam Almanya’ya götürür müyüm? Belki götürürüm ama tedavisi ettiremem. Bilmediğim yer. Yetkililerden ben maddi olarak hiç bir şey istemiyorum. Benim çocuğumun muayenesini yaptırıversinler, nerede tedavi ediliyorsa oraya götürüversinler bana yeter. Ben mahşer gününe kadar aç kalayım. Eğer tedavi edilmezse 12-13 yaşlarında yatalak olur, daha bu ağırlaşırsa 20 yaşında vefat eder dediler. O benim çok zoruma gidiyor. Yapacak bir şey yok, Rabbim kimseye evlat acısı yaşatmasın." 

YORUMLAR

 • 9 Yorum
 • Afyon
  2 ay önce
  Hacettepe Tıp Fakültesi, çocuk nörolojisinde Prof. Dr. Haluk Topaloğlu bu hastalık üzerine dünyada da tanınan bir bilim adamıdır ve başka ülkelerdeki gelişmeleri de takip etmektedir. Benim yeğenimde de bu hastalıktan vardı.
 • emre
  2 ay önce
  Iban numarası varsa paylaşırsanız elimizden geldiğince yardımcı olabiliriz.
 • Filiz
  2 ay önce
  Nasıl ne yapılabilir? bir hesap nosu veya imza kampanyasi .ama pasaport vize bunlar nasıl olur.buyuk is adamlari hayir yapma firsati lutfen ..Allahim yardim et bu guzel gunler yuzu suyu hurmetine.
 • Ayten
  2 ay önce
  Çalistıgi patronu yeminlimi hayır yapmaya
 • Fatih Akcan
  2 ay önce
  Suriyelilere bedava sağlık hizmeti veren sağlık bakanlığı bu çocuğu tedavi etttirmezse aldıkları maaşlar haram olsun.
 • İbrahim özer
  2 ay önce
  İşte birlik zamanı şimdi duyuyormusunuz anne ve babanın feryadını. Size sesleniyorum büyük patronlar. Şahsı bende tanıyorum ve elimden gelenide yaparım neden. Ölümü bekleyen bir çocuk feryad eden bir anne baba. Gerçek ihtiyaç sahibi inşallah tedavisi olur. Allah yardımcınız olsun
 • Hasan Hüseyin Taşkıran
  2 ay önce
  Afyondaki ve İscehisardaki büyük iş adamları devlet başkanları ve belediye başkanları elinden tutar inşallah.
 • Hasan Hüseyin
  2 ay önce
  Afyon'da ki ve İscehisar iş adamları ve devlet başkanları belediye başkanları elinden tutarlar inşallah.
 • Hakan Çiyillitepe
  2 ay önce
  Afyondaki büyük iş adamlarına büyük görev tutarlar inşallah elinden