Reklam

Kripto para uyarısı: Yasal güvencesi olmadığı için zararın telafisi yok

Merkez Bankası'ndan kritik uyarı: Yasal güvencesi olmadığı için zararın telafisi yok

Kripto para uyarısı: Yasal güvencesi olmadığı için zararın telafisi yok
01 Haziran 2021 - 12:17
Merkez Bankası'ndan kritik uyarı: Yasal güvencesi olmadığı için zararın telafisi yok

Merkez Bankası, ‘Kripto Raporu’nda kripto varlıkların risklerini anlatırken ilginç bir tespitte bulunarak, 'Kripto varlıkların herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, kontrol ve denetim yetersizliğini beraberinde getirmektedir' denildi.

Ayrıca zararın telafisi yok denilen uyarıda 'Herhangi bir düzenlemeye tabi tutulmadığı için paranın güvenliği, hukuki korumadan mahrum' olduğu da belirtildi.

İşte TCMB'nin kritik kripto raporundaki detaylar...

Merkez Bankası'ndan kritik uyarı: Yasal güvencesi olmadığı için zararın telafisi yok

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın kripto para raporunda önemli bir detay ortaya çıktı. Türkiye'de faaliyet gösteren 40 kripto para borsasının bulunduğu ve toplam işlem hacminin 28 milyar lira olduğunun belirtildiği raporda hukuki güvencenin olmadığı ve zararın telafisinin bulunmadığı vurgulandı. Ayrıca soğuk cüzdanlarında güvende olmadığı aktarılan raporda kripto varlık cüzdanların çalınabileceği, kaybolabileceği veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabileceği belirtildi.

Kripto Raporu’nda, kripto varlıkların ‘avantajları ve riskleri’ ayrı başlık altında incelenirken, Türkiye’deki kripto para platformları ve işlem hacmi hakkında ilk kez somut veriler paylaşılıyor. 

Raporda, Türkiye kökenli kripto varlık alım satım platformlarının yanısıra küresel platformların temsilcilerinin de ülkemizde faaliyet gösterdiği dile getirilirken, “Türkiye’de faaliyet gösteren platformların herhangi bir yerde kaydı tutulmamakla beraber, küresel platformlarla beraber yaklaşık 40 platformun faaliyet gösterdiği” bilgisi verildi. Kripto işlem hacmine ilişkin 6 Mayıs 2021 itibarıyla gelinen nokta şöyle kaydedildi:

Raporda, kripto varlıkların, ‘avantajları ve riskleri’ de mercek altına alınıyor. Kiripto varlıkların günümüzde kullanım alanının geniş olmasının, her ülkenin ve toplumun her kesiminin söz konusu varlıklara olan bakış açısının da farklı olmasına yol açtığı tespiti yapılan raporda, “Pek çok ülkede kripto varlıklar geleceğe açılan büyük bir inovasyon kapısı olarak görülse de, barındırdığı risklerden dolayı düzenleme yoluyla kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır” denildi. Raporda, kripto varlıkların kendine has özellikleri bulunsa da sağladıkları avantajlar şöyle sıralanıyor:

KRİPTO VARLIKTA RİSKLER

Kripto varlıkların küresel ısınmayı da artırdığı tespiti yapılan raporda, riskler şöyle sıralandı: Merkez Bankası'ndan kritik uyarı:

Kripto varlıkların herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması ve merkezi bir muhatabın olmaması kontrol ve denetim yetersizliğini beraberinde getirmektedir. Merkez Bankası'ndan kritik uyarı:

Kontrolsüz şekilde gerçekleşen kripto varlık transferleri sonucunda piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi yatırımcılar için ciddi fiyat riski yaratmaktadır.

Anonim yapıları, yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesini kolaylaştırmakta ve vergi kaçakçılığı, kara paranın aklanması ile terör finansmanı gibi işlemlerin takibini zorlaştırmaktadır. Bazı durumlarda kripto türüne göre işlem takibi mümkün olmamaktadır.

Kripto varlık cüzdanların çalınabilmesi, kaybolabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi riskleri bulunmaktadır. Bu, çoğunlukla platformlarda tutulan cüzdanlar için sözkonusu olsa da platformların dışında soğuk cüzdan olarak nitelendirilenler için de bu tür bir risk bulunmaktadır.

‘ZARARIN TELAFİSİ YOK’

Kripto varlıklar, siber saldırılara ve internet korsanlarının ataklarına karşı açıktır. Bu kapsamda, özellikle alım satım işlemlerinin gerçekleştirildiği platformların bu tür saldırılara karşı daha açık olabildiği görülmektedir.

İşlemlerin geri dönülemez nitelikte olması, operasyonel hata veya suistimaller nedeniyle taraflar bakımından telafisi mümkün olmayan mağduriyete sebep olabilmektedir. Merkez Bankası'ndan kritik uyarı:

HUKUKİ KORUMA DA YOK

Herhangi bir düzenlemeye tabi tutulmadığı için paranın güvenliği, geri ödeme veya garanti kapsamındaki hukuki korumadan mahrumdur.

Herkes tarafından kabul edilmiş olan ödeme araçları olmadıklarından, sürdürülebilirlik sorunu taşımaktadır.

Yeterli işlem gücünün olması durumunda yeni kripto varlık birimlerinin yaratılması (madencilik) olanağı yüksek elektrik tüketimine sebep olmakta ve bu da küresel ısınmayı artırmaktadır.

Kaynak: Karar Gazetesi internet

YORUMLAR

  • 0 Yorum