Reklam

İMARET VE MISRİ ETRAFINA TOKİ GİRMEMELİDİR!..

CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz, İmaret Cami ve Mısri Cami etrafında yapılacak kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında konuştu.

İMARET VE MISRİ ETRAFINA TOKİ GİRMEMELİDİR!..
11 Ağustos 2020 - 12:35
CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz, İmaret Cami ve Mısri Cami etrafında yapılacak kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında konuştu.GÖRGÖZ'ÜN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:AKP milletvekili Ali Özkaya, geçtiğimiz kurban bayramında yaptığı bir açıklama da “İmaret ve Mısri Camii etrafındaki yapılara yıl sonuna kadar kentsel dönüşüm kapsamında ilk kazma vurulacak. Bakanımız Murat Kurum gerekli talimatları verdi. Gerçekten Afyonkarahisar’ın tarihine, kültürüne, mirasına ve çevresinde uygun bir şehirleşmeyi ve dönüşümü milletimiz ile birlikte yapacağız” demişti.

Vekilin yaptığı bu açıklamadan sonra sözünü ettiği mahallelere gidip bir takım görüşmelerde bulunduk. Mahalle sakinlerini, bakkalı, manavı, fırıncıyı dinledik.

Bu mahalleler için kentsel dönüşüm kararı 2013 yılında alınmış. O günden bu güne, hemen her konuda olduğu gibi, her yıl bu konu gündeme gelmiş ama hiçbir şey yapılmamış, hep lafta kalmış.

Mahalle sakinlerinin birçoğu; “bu ev bize dedemden, büyük dedemden, nenemden kaldı, asırlık geçmişimiz var. Bizim için hem maddi hem de manevi değeri çok büyük. Ona rağmen bizim hiçbir şeyden haberimiz yok. Bizi arayan yok, soran yok” diye serzenişte bulundular.

Kime sormuşlar, 

Kimin malını, kime veriyorlarmış? 

TOKİ yapacak diyorlar, mirasımızı TOKİ’ye mi yedireceğiz? 

Kazmayı vuracaklarmış da, şartları neymiş? 

TOKİ’mi yapacak? 

Nasıl yapacaklarmış?

Kimden izin almışlar vb sorularla karşılaştık. 

YETKİ BELEDİYEDE OLMALI

Şimdi eğri oturup doğru konuşmak gerekirse;

Akp’li vekilin bahsettiği mahalleler Afyonumuzun en değerli, en güzel, en önemli, en merkezi ve tarihi geçmişi olan yerleşim yerleridir. Doğma-büyüme Afyonlu olunca, (Bu arada benim çocukluğum da ÖRENBAĞ’da geçti) az-çok biliriz. Bir de güzel bir söz vardır; “Biz kalenin yapıldığını da, çivinin çakıldığını da biliriz”..  

Bu güzel mahallelerimiz için Afyon Belediyesi yetki alıp, bakanlık devre dışı kalmalı, yeniden imara açılıp belirlenecek plan dahilinde, her metrekaresi “hakkıyla” değerlendirilmelidir. İl merkezine TOKİ girmemelidir. Mahalle  sakinleri evlerini, arsalarını anlaşabildiği müteahhitlere kendileri vermeli ya da yaptırmalıdırlar.

Yapılacak iş çok açık ve bellidir. Oturulur muhtarlarıyla, azalarıyla, mahalle sakinleriyle birlikte herkesin maksimum düzeyde memnun kalacağı ortak kararlar alınır. O zaman kazmayı da, küreği de birlikte bayram havası içinde vururuz. Bu işin takibini bırakmayacağız.."

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • emrah
  8 ay önce
  değerli katılımcılar ve namık kardeş, proje alanı yaklaşık 200.000 m2% 40 yeşil alan yol, cami cık kaldımı 140.000 m2 arazi imal edilecek 1200 konutun yarısı müeahhitin kaldımı 600 daire 140.000M2 arazi böl 600 e sonuç her 230 m2 araziye bir konut. Bazılarının 20 M2 ye konut hayali şark kurnazlığı yada nasıl bir adalet beklentisi nasıl kolaycılık nasıl bir toplumu sömürme beklentisi
 • Levent
  8 ay önce
  İmarette binlerce hak sahibi var fakat imal edilecek konut çok az ve çok lüks yani herkes ev alacağını sanıyor fakat kimseye hiçbir şey verilmeyecek yalçın bey az bile soylemis
 • yakup
  8 ay önce
  hiç chp ye oy vermedim.hatta Ayasofya, sisi ci olmak esed sevici olmak nedeni ile imkanı yok oy vermem. fakat sayın başkan doğru söylemiş helal olsun doğruyu söyleyenin de olunca yanında olmak lazım. Bu projenin planı bi ara proje şirketinin sitesinde yayınlanmıştı. Hatırlayabiliyorsam bölgede şu an 1600 parsel ve hak sahibi var projede 1200 konut var Bir arastasta Kapalı çarşı var Hıdırlığın eteklerinde kolay para kazananlar için teras evler var. YANİ ŞU ANKİ ARSA VE EV SAQHİPLERİNE HİÇ BİR ŞEY YOK. 10 kişiyi bir eve ortak yapacaklar. KESİN.
 • namık yılmaz
  8 ay önce
  örenbağda yaşıyorum. 20 metre kare yerde yaşayan çok insan var .Siyaset yapıyorsunuz ama boş.! hiçbir mütahid örenbaga girmez. tokinin girip adaletbir şekilde pay paylaşımı yapması mantıklı. cehape gene boş muhabbet ediyor. kültürel mıras orenbagda az turbe ve çeşme harıcı tarıhı yapı ev yok...