Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz ve heyeti, Afyonkarahisar'da Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı'na nezaket ziyaretinde bulundu.

Gözden kaçırmayın

Şuhut Kaymakamı, Basın İlan Kurumu'na Keşkek İkram ettiŞuhut Kaymakamı, Basın İlan Kurumu'na Keşkek İkram etti

Ziyaret kapsamında Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Şamlıoğlu ve beraberindekiler, Valilik Şeref Defteri'ni imzaladıktan sonra Vali Yiğitbaşı ile eğitim sistemi ve yapılan çalışmalar üzerine görüş alışverişinde bulundu.

Afyonkarahisar'da eğitimdeki güçlü değişimin nedeninin Vali Yiğitbaşı olduğunu belirten Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Şamlıoğlu, "Afyonkarahisar programı kapsamında eğitimcilerimiz ve öğretmenlerimizle bir araya geldik. Bakanlığımızın yeni düzenlemelerini ve eğitim politikalarımızı paylaştık.

Ardından Sayın Valimizle bir araya geldik. Sayın Valimiz, İçişleri Bakanlığı'ndaki görevi ve akademik çalışmalarıyla etkili bir şekilde Afyonkarahisar'daki eğitimdeki güçlü değişimlerin nedeni olarak burada bulunuyor. Kendisine teşekkür ediyoruz" dedi. Afyonkarahisar'ın mesleki eğitimde başarılı bir noktada olduğunu ve yeni politikalarla bu başarının daha da artacağını açıklayan Bakan Yardımcısı Şamlıoğlu, "Sayın Valimize mesleki eğitim merkezli yeni politikalarımızı paylaştık. Bu yeni uygulamaları sektörle de paylaşacağız. Sayın Valimizin destekleri ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün gayretleriyle Afyonkarahisar'da mesleki eğitimde sektöre entegre bir model uygulayarak daha etkili bir eğitim sağlayacağız. Afyonkarahisar, mesleki eğitimde yüzde 43 öğrenci oranıyla başarılı bir süreç kat etti. Bu başarı, eğitim kalitesinin sınavlar ve sosyal faaliyetlerde etkili olmasıyla bizleri memnun ediyor. Sayın Valimize destekleri için teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu. Sektörü destekleyecek yeni politikaların yakında hayata geçeceğini belirten Bakan Yardımcısı Şamlıoğlu, "Organize sanayi bölgelerinde açılacak okullara önem veriyoruz. Tüm OSB'lerde bu modelin yaygınlaşması için çaba sarf ediyoruz. Türkiye genelinde 280 okulumuz bulunuyor ve Afyonkarahisar'da bu modelin uygulanabileceği bir potansiyel olduğunu görüyoruz. Bağımsız Mesleki ve Teknik Liselerin açılmasını da destekliyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yaptığımız çalışmalarda, işletmeler içerisinde okul açarak sektöre nitelikli işgücü sağlamayı hedefliyoruz. Bu noktada düzenlemelerimizi yaparak kamuoyuyla paylaşmayı planlıyoruz" dedi. Vali Yiğitbaşı ise iş dünyasının talepleri doğrultusunda Afyonkarahisar'da yeni çalışmalar yapılacağını belirterek, "Ortak Akıl Buluşmaları'nda Afyonkarahisar'daki sektörlerin nitelikli personel ihtiyacının en önemli konu olduğunu gördük. Afyonkarahisar'ın mesleki eğitimde öncü bir konumda bulunmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Yerelde ve Bakanlık düzeyinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Sayın Bakan Yardımcımızın bu bölgedeki sanayicilere Bakanlık politikalarını anlatması bizim için önemli bir adımdır. Yakın zamanda sizlere farklı müjdeleri de paylaşacağız. Sayın Bakan Yardımcımıza ve heyetine teşekkür ediyoruz. Şehrimiz eğitim konusunda en iyi şekilde gayret göstermeye devam edecektir" dedi.