Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü ve Gün FM işbirliğinde süren Emniyet Saati programına Çocuk Şube Müdürü 4.Sınıf Emniyet Müdürü Serap Yılmaz konuk oldu. Programda ikinci yarıyılda okullarda alınan tedbirler konuşuldu.

Gözden kaçırmayın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afyonkarahisar Valiliğini ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afyonkarahisar Valiliğini ziyaret etti.

Programda okul çevresinde dikkat edilecek hususları sıralayan Yılmaz, “Çocuklara, okul çevrelerinde veya teneffüs aralarında ulu orta satılan şüphe uyandıran yiyecek ve içecekleri satın almayın. Size teklif edilen sigara, alkol ya da diğer bağımlılık yapan maddeleri kabul etmeyin. Kötü alışkanlıkları olan arkadaş ortamından veya gruplarından uzak durunuz gibi telkinler öğretilmelidir” diye konuştu.

Sokakta, parkta, yolda dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Çocuklara sokakta, parkta, yolda dikkat edilmesi gerekenleri aktaran Yılmaz, “Tanımadığınız şahıslardan herhangi bir paket, para, hediye, şeker, sakız, oyuncak, yiyecek veya içecek kabul etmeyin. Sizlere yakınlık göstermesine asla izin vermeyin. Bir yere giderken ailenize haber verin. Hoşlanmadığınız bir durumda hayır demelisiniz. Birinin size dokunması sizi rahatsız ediyorsa, ‘bana dokunma’ demelisiniz. Bağımlılık maddeleri isim vermeden anlatılmalı, ihmal ve istismar konuları gelişim dönemine uygun olarak çalışılmalıdır” dedi.

Çocuklara öğretilmesi gereken basit tedbirler sıralandı

Riski önlemek ve güvenlik için çocuğa öğretilmesi gereken basit tedbirlere değinen Yılmaz, “Okula gidiş gelişlerde dikkat edilecek hususlar, evde tek başınıza kaldığınızda yapmanız gerekenler, internet güvenliği, servis araçlarında uyulması gereken kurallar, önemli telefon ve kullanımı, çocuk için güvenli okul-ev-sokak vb ortamlar oluşturulması çocuklara öğretilmelidir” şeklinde değerlendirmede bulundu.