Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü, Doğa Koruma Biyoizlem Uygulama Araştırma Merkezi, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 5. Bölge Müdürlüğü ve DKMP Afyonkarahisar Şubesi iş birliğinde "Dünya Sulak Alanlar Günü" etkinliği düzenlendi. Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencileriyle birlikte Eber Gölü'nde gerçekleştirilen etkinlik, sulak alanların önemi, korunması ve akılcı kullanımı konularında kamuoyunun bilincini geliştirmeyi amaçladı.

Gözden kaçırmayın

Şenol: Okullardaki proje çılgınlığına son verilmeli!..Şenol: Okullardaki proje çılgınlığına son verilmeli!..

DKMP 5. Bölge Müdürlüğü Sulak Alanlar Şube Müdürü Derya Çelik, Afyonkarahisar'ın Göller Bölgesi'nde yer alan Eber, Akşehir, Acı Göl, Karamık Sazlığı ve Karakuyu Sazlığı gibi sulak alanların yönetim planlarını 10 yıl boyunca belirlediklerini ve bölge halkıyla ortak kararlar aldıklarını belirtti.


DKMP Afyonkarahisar Şubesi Orman Mühendisi Abdulkadir Sevinç ise sulak alanların akılcı kullanımının Ramsar Sözleşmesi çerçevesinde 1999 yılından beri uygulandığını vurguladı.


Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Prof. Dr. Mehmet Ali Özdemir ise sulak alanların dünyanın en zengin ve verimli ekosistemleri olduğunu belirtti. Özdemir, sulak alanların biyolojik çeşitlilik ve iklim üzerine olumlu etkilerinin yanı sıra yeraltı sularını besleyerek taşkınları önlediğini ve yağış ve sıcaklık üzerinde etkisi olduğunu söyledi.


Doğa Koruma Biyoizlem Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş ise Dünya Sulak Alanlar Günü'nün her yıl Ramsar Sözleşmesi'ni imzalayan 177 ülke tarafından kutlandığını belirtti. Erişmiş, sulak alanların gıda güvenliği açısından büyük öneme sahip olduğunu ve dünya nüfusunun yarısının sulak alanlara bağımlı olduğunu ifade etti.

Ayrıca sulak alanların taşkın kontrolü, temiz su kaynakları, kıyı koruması gibi birçok fonksiyona sahip olduğunu sözlerine ekledi. Eber Gölü'nün ulusal öneme sahip 12 gölden biri olduğunu ve birçok yerli ve endemik türe ev sahipliği yaptığını vurguladı.
Etkinlikte öğrencilere kuş gözlemi yapma imkanı da sağlandı.