Türkiye'de 15 yaşından büyük araç sahiplerine yönelik bir teşvik programının yeniden başlatılması gerektiğini duyurdu.

Gözden kaçırmayın

Halkbank Afyonkarahisar Bölge Koordinatörlüğü AçıldıHalkbank Afyonkarahisar Bölge Koordinatörlüğü Açıldı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye'de 15 yaşından büyük araç sahiplerine yönelik bir teşvik programının yeniden başlatılması gerektiğini duyurdu. Palandöken, 2019 yılında sona eren hurda teşvikinin tekrar devreye sokulması gerektiğini söyledi. Buna göre, hurdaya çıkarılan eski araçlar karşılığında vatandaşlara 15 bin lira teşvik verilmesini istiyor.

Palandöken, hurda teşviklerinin ekonomiyi canlandırmak, sanayiyi harekete geçirmek ve geri dönüşümü artırmak için önemli bir ekonomik araç olduğunu belirtti. TESK Genel Başkanı, eski araçların lisanslı geri dönüşüm tesislerine teslim edilerek ekonomiye katkı sağlaması gerektiğini ifade etti. Teşviklerin hem ekonomik kalkınma, hem de geri dönüşüm ve çevre dostu uygulamaları destekleme amaçlı olduğunu vurguladı.

Palandöken, Türkiye'de 15 yaş ve üzerinde yaklaşık 26 milyon araç olduğunu hatırlatarak, bu araçların kullanımının çevreye zarar verdiğini söyledi. Araçlarını hurdaya ayıranlara çeşitli kolaylıklar sağlanmasını talep eden Palandöken, vergi borçları ve trafik cezalarının silinmesi gibi imtiyazlar verilmesini önerdi.