TÜİK'in temmuz ayı enflasyon verilerini açıklamasıyla birlikte iş yerleri için kira artış oranları da belli oldu. Yeni düzenlemeye göre, ağustos ayı itibarıyla iş yerlerinde uygulanabilecek tavan kira zam oranı yüzde 57,45 olarak belirlendi.

Gözden kaçırmayın

İl olmaya en yakın 25 ilçe belli olduİl olmaya en yakın 25 ilçe belli oldu

ürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temmuz ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı. Verilerin açıklanmasının ardından gözler kira hesaplamalarına çevrildi. Kira sözleşmesini yenileyecek olan mülk sahibi ve iş yeri kiracıları için belirlenen zam oranı, TÜFE'nin son 12 aydaki ortalamasıyla hesaplanıyor. Bu oran, iş yerlerinin kira bedellerinin artışında en üst sınırı oluşturacak.

Öte yandan, konut kiralarında uygulanan tavan zam oranı da Temmuz ayında değişmedi ve yüzde 25 olarak kalmaya devam edecek. Konut kiralarındaki tavan zam uygulaması, 1 Temmuz tarihinde ikinci kez hayata geçirilmişti.

ADİL VE DENGELİ BİR İLİŞKİ HEDEFLENİYOR

Kira zamlarının belirlenen tavan oranlarında kalması, kiracıların belirli bir süre içinde kira bedellerinin çok yüksek oranda artmasının önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Bu düzenlemelerle hem kiracılar hem de iş yerlerini kiraya verenler arasında adil ve dengeli bir ilişki sağlanması hedeflenmektedir.

İş yerleri için belirlenen yüzde 57,45'lik kira zam oranı, iş yerlerindeki kira ücretlerine yapılacak artışların en üst sınırı olacak ve TÜFE'nin gelecek dönemdeki değişimine göre yeniden güncellenecektir. Kiracılar ve iş yerlerini kiraya verenler, bu yeni düzenlemeye uygun şekilde kira sözleşmelerini düzenlemelidirler